Živě

Zemřel fotbalový kouč Hidalgo, Francii dovedl ke zlatu z ME 1984

26. března 2020 18:03 - Paříž/Praha

Krátce po 87. narozeninách zemřel bývalý trenér francouzských fotbalových reprezentantů Michel Hidalgo. Na lavičce národního týmu strávil osm let a v roce 1984 se rozloučil triumfem na mistrovství Evropy. V jeho týmu tehdy zářil zejména záložník Michel Platini, trojnásobný držitel Zlatého míče a budoucí předseda UEFA.

 

Jacques Brinon, ČTK/AP

O dva roky dříve došla Francie pod Hidalgovým vedením do semifinále mistrovství světa. V prodloužení vedla nad SRN už 3:1, nakonec ale prohrála na penalty a v utkání o bronz podlehla Polsku.

Útočnou a kreativní hru Francouzů v té době většina fanoušků obdivovala. Platiniho ve středové čtveřici doplňovali další vyhlášení technici Alain Giresse a Bernard Genghini, neúnavný běžec Jean Tigana se vrhal do soubojů.

"Michel pozvedl Francii na samý vrchol jejího umění," uvedl Platini. "Zvolil krásnou hru a všem nám dovolil ukázat, jaký máme talent a jak dokážeme hrát fotbal," dodal.

Po odchodu od reprezentace pracoval Hidalgo v Olympique Marseille. Jako sportovní ředitel se podílel na výrazném vzestupu týmu, který si na počátku 90. let dvakrát zahrál ve finále PMEZ respektive Ligy mistrů. V roce 1993 Olympique získal trofej, to už ale Hidalgo ve funkci nebyl.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.