Rubriky:

Ostatní

Žádné miliony. Fotbalistky neuspěly u soudu

2. května 2020 10:22 - Los Angeles

Americké fotbalové reprezentantky neuspěly u soudu s žalobou na národní federaci USSF kvůli údajné platové diskriminaci ve srovnání s mužskými kolegy. Oblastní soud v Kalifornii žádost o kompenzaci ve výši 66 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) zamítl, připustil však jejich žalobu týkající se horších cestovních a tréninkových podmínek a lékařské péče. Toto téma se bude projednávat 16. června.

 

Facebook: Megan Rapinoe

Hráčky na páteční rozhodnutí soudce Garyho Klausnera reagovaly rozhořčeně. "Jsme šokovány a zklamány, ale náš tvrdý boj za stejné platy nevzdáme," uvedla mluvčí týmu Molly Levinsonová. "Nikdy nepřestaneme bojovat za rovnoprávnost," napsala na twitteru Megan Rapinoeová, nejlepší fotbalistka světa za minulý rok. Podle médií je možné, že se hráčky proti verdiktu odvolají.

Americké fotbalistky, jež jsou úřadujícími dvojnásobnými mistryněmi světa, zažalovaly po krachu mnoha jednání národní svaz za diskriminaci loni v březnu. Stěžují si na to, že jsou navzdory větším sportovním úspěchům placené hůř než jejich mužští kolegové a mají horší pracovní podmínky. Fotbalisté USA se na minulé MS v Rusku ani nekvalifikovali.

Fotbalisté v MLS mohou zpátky na hřiště, ale zatím jen samostatně

Soud zamítnutí žaloby fotbalistek odůvodnil tím, že hráčky už během jednání odmítly návrh USSF být placeny podle stejného systému bonusů jako muži. "Byly se ochotny vzdát vyšších bonusů za jiné výhody, jako je vyšší základní plat a garance většího počtu hráček pod kontraktem. Nyní tak žalobkyně nemohou zpětně tvrdit, že jejich kolektivní smlouva je horší než mužská ve smyslu toho, jak mohly být placeny za mužských podmínek, když samy tuto strukturu odmítly," uvedl soud.

Svaz tvrdil, že fotbalistky si nakonec ve skutečnosti vydělaly jak celkově, tak v průměru na zápas více než muži.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní