Rubriky:

Ostatní

Turecký kouč s talentem Özilem nemluvil, tak bude hrát za Německo

5. února 2009 21:04 - BERLÍN

Turecký fotbal přišel o možnost získat jednoho z nejobletovanějších mladých záložníků v Evropě. Dvacetiletý syn tureckých přistěhovalců Mesut Özil se rozhodl reprezentovat Německo, protože se mu zdálo, že turecký kouč Fatih Terim o něj projevuje malý zájem. Özil se ve čtvrtek poprvé objevil v nominaci německé reprezentace na přípravný zápas s Norskem.

O středopolaře bundesligových Brém se oba svazy přetahovaly už několik měsíců. V mládežnických výběrech sice hájil barvy své nové vlasti, reprezentační A-tým si ale díky původu svých rodičů mohl vybrat. "Turecko mě chtělo taky, ale trenér Fatih Terim se mnou osobně vůbec nejednal," řekl Özil agentuře DPA. Naopak kouč Němců Joachim Löw se zajímal velmi intenzivně. "Zavolal mi a řekl mi, jakým způsobem se mnou v dlouhodobém horizontu počítá," dodal mladík.

Brzy se dočkal i reprezentační pozvánky do týmu vicemistrů Evropy. "Od začátku jsem v tom měl v podstatě jasno, chtěl jsem hrát za Německo. Jenže se do té reprezentace nemůžu sám pozvat," uvedl po zveřejnění nominace.

Özil vyrostl v Gelsenkirchenu, do tamního Schalke se ale dostal až přes tři místní týmy a konkurenční Essen. Loni si vyvzdoroval přestup do Brém. "Nerozhodl jsem se proti svým kořenům. Naše rodina přece žije v Německu už tři generace a já tu vyrostl, cítím se tu doma," dodal.

ČTK

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.