Zemřel československý fotbalový mistr Evropy Pollák, hvězda Košic i Sparty

26. června 2020 19:36 - Bratislava

Jeden ze slavných československých fotbalových mistrů Evropy z roku 1976 a bronzový medailista z dalšího šampionátu, košický Jaroslav Pollák, dnes zemřel. Bylo mu 72 let. O jeho úmrtí informoval slovenský svaz s tím, že podlehl krátké a těžké nemoci. V tichosti, jak bylo v posledních letech pro něj typické, doma v přítomnosti nejbližších, připomínají svazové stránky.

 

archiv

Pollák během kariéry nastupoval jako záložník za Košice, Banskou Bystricu, Salcburk nebo Spartu, kde po ukončení kariéry působil v 90. letech také jako sportovní ředitel.

Za reprezentaci odehrál 49 zápasů a dal jednu branku, vedle zlata z Bělehradu získal i bronz na ME 1980. Mimo jiné také na Karlově univerzitě vystudoval práva.

Zemřel italský fotbalista Prati, mistr Evropy a vicemistr světa

Rodáka z Medzeva ve fotbalovém prostředí přezdívali Bobby, neboť se podobal anglické legendě - Bobbymu Charltonovi. Nepřehlédnutelná byla jeho typická "přehazovačka" a hlavně byl vždy a všude "motorem mužstva". Disponoval neskutečnou  kondicí. Měl dvoje plíce, tradovalo se o něm.

Dvanáct let byl součástí velkého košického mužstva VSS, kde tvořil legendární záložní řadu s Daňkem a Štafurou.

Během dvouleté vojny působil v Banské Bystrici. Hájil i barvy Sparty, se kterou získal Český i svůj jediný Československý pohár. Zahrál si také rakouskou ligu, v Salcburku v období 1981 až 1983 prakticky nevynechal žádný zápas tehdejší Austrie.

Asijský Fotbalista roku 1988 Rází zemřel po nákaze koronavirem

Na "stará kolena" se vrátil do košického mužstva, poslední zápas za něj odehrál v 41 letech! Ve federální lize má započítaných 418 startů.

Reprezentační dres nosil od mládežnických kategorií. Z turnaje UEFA, což bylo neoficiální juniorské ME, má bronz, ze seniorského ME 1976 zlato, ačkoli ve finále s NSR nehrál, protože v semifinále s Nizozemskem byl vyloučen. Ale předvedl skvostný výkon. Na kontě má i start na MS 1970 a byl členem týmu, který na ME 1980 vybojoval bronz, i když na šampionátu nenastoupil.

Po skončení hráčské kariéry se uplatnil jako funkcionář. Zejména v 1. FC Košice, ve kterém byl v nejúspěšnějších letech viceprezidentem klubu, působil také jako sportovní ředitel Sparty v rezešovské éře.

Pak se však z fotbalu vytratil, před veřejností se uzavřel. Proč to udělal, ví opravdu jen málokdo, připomínají stránky slovenského svazu.

Přístup k němu prý mělo kromě nejbližších jen pár jedinců. A také zůstal ve spojení s hudbou, miloval písně Elvise Presleyho.

vap, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.