Rubriky:

Ostatní

Fotbalistky v americké lize protestovaly proti rasismu

28. června 2020 11:47 - Herriman (USA)

Jako první profesionální soutěž v kolektivních sportech v USA po vypuknutí koronavirové pandemie se v sobotu v Utahu rozehrála ženská fotbalová liga NWSL. Velká část hráček využila start soutěže k protestu proti rasismu a policejní brutalitě, což je téma, jež v zemi rezonuje od květnového úmrtí neozbrojeného černošského muže George Floyda po zásahu bělošského policisty.

 

Rick Bowmer, ČTK/AP

Jako první se hrál zápas mezi Portlandem a týmem North Carolina Courage a při zahajovací hymně i následné minutě ticha hráčky v často využívaném protestním gestu poklekly. Během rozcvičení před zápasem měly hráčky a trenéři trička s nápisem hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Před druhým zápasem mezi Chicagem a Washingtonem některé fotbalistky zůstaly stát.

"Poklekly jsme na protest proti rasové nespravedlnosti, policejní brutalitě a systematickému rasismu proti černochům a dalším barevným lidem v Americe. Milujeme svou zemi a využíváme této příležitosti, abychom ji pozvedly na vyšší úroveň," uvedly ve společném prohlášení fotbalistky Portlandu a North Caroliny.

Hráčky během rozcvičky na sobě měly trika s nápisem Black Lives Matter

Rick Bowmer, ČTK/AP

NWSL, jež měla začít v dubnu, se kvůli pandemii koronaviru odehraje jako měsíční turnaj za účasti osmi celků. Všechny zápasy se budou hrát bez diváků ve městě Herriman v Utahu.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní