Berbr podle policie zpronevěřil peníze plzeňského svazu. S Rogozem se o ně dělili na benzince

20. října 2020 13:06 - Praha
(Aktualizováno: 20. října 2020 15:54)

Takže nejen z ovlivňování výsledků druhé a třetí fotbalové ligy, z manipulace s rozhodčími, ale i z defraudace finančních prostředků viní policie bývalého místopředsedu Fotbalové asociace ČR a zároveň i předsedu krajského fotbalového svazu v Plzni Romana Berbra. Podle serveru lidovky.cz má jít o částku 850 tisíc korun, kterou podle detektivů Berbr a skupina kolem něho tvořená Romanem Rogozem, Tomášem Grimmem a Michalem Káníkem zpronevěřila Plzeňskému krajskému fotbalovému svazu.

Sport.cz, FAČR

Informace o zpronevěře financí předseda českého fotbalu Martin Malík při prvním vystoupení po propuknutí skandálu s uplacenými rozhodčími, zmanipulovanými zápasy a vůbec marasmem, do něhož se fotbal po šestnácti letech opět ponořil až po krok, neměl, tušení ale nejspíš ano.

Proto do jisté míry úleva a nejistota zároveň, když měl odpovědět na dotaz Sport.cz, zda má už bližší povědomí o defraudaci, k níž podle detektivů Národní centrály v boji proti organizovaném zločinu mělo rovněž v kauze dnes už bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra podle policejního obvinění dojít.

Předseda FAČR Martin Malík kvůli kauze Berbr rezignovat nehodlá

Sport.cz, FAČR

„Žádné oficiální informace nemáme, ale protože fotbalová asociace není obviněnou osobou a není účastníkem kauzy, zpronevěra se jí díky tomu netýká," odpovídal Malík, aby ale už před tím zvěstoval. že výkonný souhlas dal souhlas k mimořádné kontrole financování Krajských fotbalových svazů.

„Se speciálním zaměřením na Plzeňský fotbalový svaz," akcentoval předseda FAČR.

Předseda fotbalové disciplinárky Baček tvrdí: Berbra řešit nemůžeme, ale Rogoze ano

Teď už má téměř jistotu, že nepochybil. K trestné činnosti Berbra a spol. podle detektivů došlo.

Mělo jít o semináře mládežnických trenérů, které se nikdy neuskutečnily. Berbr údajně souhlasil s proplacením tří faktur v hodnotě 850 tisíc korun. Spolu s ním se na tom podíleli i sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý prvoligový hráč Michal Káník.

Malíkův projev nás uráží, zní z Teplic rázná slova. I proti Damkové. Jak reagují pražská S?

Čtveřici těchto zadržených poslal v neděli Obvodní soud pro Prahu do vazby.

„My se domníváme, že k tomu nejsou žádné důvody, a podali jsme na místě stížnost," uvedl Berbrův právní zástupce Filip Seifert hned poté. „Můj klient s obviněním nesouhlasí, nedopustil se žádného trestného jednání. Požádali jsme o nahlédnutí do spisu a budeme se proti obvinění řádně hájit " řekl pro Sport.cz a Právo.

Jeden z obviněných ve fotbalové kauze putuje z justičního paláce do vazební věznice.

Sport.cz

Jak ale uvedl server lidovky.cz, detektivové zmonitorovali například Berbrův hovor z konce února, kdy se s dalšími členy skupiny měl domlouvat na vytvoření fiktivních faktur.

Ještě týž den rozhodčí a zároveň podílník firmy 100čes Group Tomáš Grimm vystavil tři faktury za celkem 850 tisíc korun za semináře mládežnických trenérů. Rogozovi se nezdála cena dostatečně odůvodněná a požadoval její rozepsání. Proto upravenou fakturu zaslal v příloze Tomáš Grímm e-mailem téhož dne Michalu Káníkovi. V textu byla doplněna cena za stravování a ubytování pro 38 lidí, pronájem sálu, videotechniku a lektory. Jako odběratel uvedených služeb a zboží byl na fakturách uveden Plzeňský krajský fotbalový svaz, uvádí policisté.

Roman Rogoz (uprostřed) a Josef Zvonič během utkání  fotbalové ligy.

Vlastimil Vacek, Právo

Berbr nechal faktury proplatit začátkem března, i kdy podle policistů ... „věděl, že takové plnění nebylo nikdy realizované."

„Takto získané neoprávněné finanční prostředky si uvedená skupina přesně nezjištěným poměrem rozdělila, kdy Roman Berbr dne 16. března v 11.14 na čerpací stanici MOL u Horoměřic osobně převzal od Romana Rogoze část takto nelegálně získaných finančních prostředků v přesně nezjištěné výši," zaznamenali detektivové Národní centrály pro boj proti organizovanému zločinu.

zp, rav, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.