Slovensko je v šoku, fotbalisté prohráli s Lucemburskem

Hanba, ostuda. Nevybíravými výrazy častují slovenská média fotbalový výběr zpod Tater, který ve středečním přípravném duelu prohrál v Lucembursku. Fotbalový trpaslík, jemuž v žebříčku FIFA patří až 131. místo, v husté mlze ukončil šňůru devatenácti porážek a účastníka loňského světového šampionátu v Jihoafrické republice porazil 2:1.

Ilustrační foto

Slováci se v premiérovém mezistátním utkání v roce 2011 na lucemburském stadionu Josyho Barthela trápili. V husté mlze je poslal do vedení až deset minut po přestávce útočník Erik Jendrišek. Hrdinou utkání se však stal domácí Daniel Da Mota, který nejprve po dvou minutách na hřišti vyrovnal a v 81. minutě rozhodl druhým gólem o nečekaném vítězi.

"Nechci z výsledku dělat tragédii, protože se zápas hrál za takových podmínek, za jakých se hrál. Prakticky jsem neviděl ani jeden z inkasovaných gólů. Ale na slabý výkon neexistuje žádná výmluva, v Lucembursku bychom měli vyhrávat," poznamenal po utkání kouč Slováků Vladimír Weiss.

Březnový soupeř českých fotbalistů v kvalifikaci o postup na ME 2012 Španělsko porazilo v Madridu Kolumbii 1:0 až brankou střídajícího záložníka Davida Silvy z Manchesteru City v 86. minutě. Jihoamerický tým si na stadionu Santiaga Bernabéua vytvořil více brankových příležitostí, ale všechny zlikvidoval pozorný brankář Iker Casillas.

Další soupeř České republiky ze skupiny Skotsko porazilo v ostrovním derby Severní Irsko jasně 3:0. Skóre v irském Dublinu otevřel v 19. minutě útočník Bursasporu Kenny Miller, skóre zdvojnásobil za třináct minut středopolař James McArthur z Wiganu a definitivní podobu výsledku dal krátce po přestávce další záložník Celtiku Glasgow Kris Commons.

Beránek se uvedl na lavičce Kazachstánu remízou

Český trenér Miroslav Beránek debutoval na lavičce Kazachstánu remízou 1:1 v přátelském utkání s Běloruskem. Třiapadesátiletý kouč, který s českou jednadvacítkou vyhrál v roce 2002 mistrovství Evropy a působil jako asistent Karla Brücknera u A-týmu, se ujal funkce u kazachstánské reprezentace teprve 31. ledna.

Jeho nové mužstvo v turecké Antalyi prohrávalo po prvním poločase, na jehož sklonku proměnil penaltu Vjačeslav Hleb. Beránek však měl šťastnou ruku při střídání a náhradní útočník Sergej Ostapenko zajistil Kazachstánu dvě minuty před koncem remízu.

První mezinárodní střetnutí hvězdných fotbalistů Lionela Messiho a Cristiana Ronalda skončilo lépe pro útočníka Barcelony. Ten zajistil Argentině proměněnou penaltou v 89. minutě výhru 2:1 nad Portugalskem. V prvním vzájemném utkání těchto zemí od roku 1972 se trefil i Ronaldo, který ve 21. minutě odpověděl na vedoucí trefu svého spoluhráče z Realu Madrid Ángela di Maríi.

Další fotbalová velmoc Brazílie prohrála ve Francii 0:1, když musela celý druhý poločas odehrát bez vyloučeného záložníka Hernanese. Utkání rozhodl další útočník Realu Karim Benzema, který skóroval ve třetím utkání v národním dresu za sebou.

V dalších přípravných utkáních potvrdili evropské fotbalové velmoci pozici favorita. Anglie vyhrála zásluhou Darrena Benta a Ashleyho Younga 2:1 v Dánsku, Nizozemsko doma po gólech Wesleyho Sneijdera, Klaase-Jana Huntelaara a Dirka Kuijta porazilo Rakousko 3:1.