Rubriky:

Ostatní

Vyčkávání, mlžení. Čekají kluby, co se objeví v Berbrových spisech? ptá se iniciativa za obrodu fotbalu

13. listopadu 2020 22:23 - Praha

„Nejde nám o funkce,“ zapřísahali se iniciátoři, signatáři a podporovatelé iniciativy „fevoluce“, která chce změnit český fotbal, poměry v něm panující i pohled veřejnosti na něj. „Já už přece předsedou jsem. U nás v Dolních Chabrech,“ hlásil internacionál Vladimír Šmicer, jehož jméno bylo po zatčení místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra a skandálu s úplatnými sudími, zmanipulovanými výsledky zápasů a i údajnou defraudací více než 800 tisíc korun okamžitě spojováno s kandidaturou do křesla prvního muže českého fotbalu.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Vím, že mohu být vnímán jako kontroverzní osoba, protože jsem se dvacet let pohyboval ve fotbale ve vysokých funkcích. V Teplicích, stejně jako na Strahově. Mám ale fotbal rád a nechci být jen ten, který kritizuje, takže začnu sebereflexí a snahou pomoci dole. Budu kandidovat na předsedu v okrese," přidával se Rudolf Řepka, bývalý sekretář Teplic a poté generální sekretář fotbalového svazu, který ze Strahova odešel před dvěma lety z vlastní vůle.

„Já už teprve žádné ambice nemám. Jde mi stejně jako ostatním o to, abychom vrátili fotbalu kredit," hlásil internacionál Tomáš Sivok, další z bývalých reprezentantů, který se k nově vzniklé iniciativě přidal.

Stejně jako další hráči, trenéři a funkcionáři, kteří jsou si vědomi, že jestliže se má český fotbal změnit, pak odspodu. Od okresů a krajů, které do svého zatčení ovládal Roman Berbr a suita jeho věrných. Bývalých i stále aktivních rozhodčích a delegátů, která jednala tak, jak Náčelník zavelel.

Na fotbalové funkce Berbr rezignoval, placenou si i ve vězení ponechal. Jaké odměny pobírá v představenstvu STES?

„Od zadržení Romana Berbra uplynul měsíc a asociace vydala jedno prohlášení," připomněl Šmicer, že zůstalo u první reakce, která přišla tři dny po Berbrově zatčení.

Berbr v ten den odstoupil z funkce místopředsedy asociace a člena výkonného výboru FAČR, ovšem placenou funkci v představenstvu dceřiné společnosti STES si ponechal. Ze dne na den skončila Chovancova komise rozhodčích, Berbrova manželka Dagmar Damková následně rezignovala na funkci předsedkyně Řídící komise pro Čechy i členství ve výkonném výboru.

Tím strahovské zemětřesení skončilo, fotbal ho vzal na vědomí a vyčkává, co se bude dít dál. I ligové kluby čekají, neboť s výjimkou Teplic se ani jeden neozval.

Berbr podle policie zpronevěřil peníze plzeňského svazu. S Rogozem se o ně dělili na benzince

„Jen vyčkávání, mlžení, žádná upřímná odpověď. Přišlo mi to, jako by všichni čekali, co vyjde ven ze spisů na Romana Berbra. Třeba se dočkáme ještě dalších překvapení, i proto třeba některé kluby mlčí a vyčkávají," přemýšlí nahlas Šmicer.

„Až jsem byl šokován, že vyjma Teplic se žádný jiný klub neozval. Pak si musím klást otázku, zda vůbec o nějakou změnu stojí," neskrýval údiv ani nejlepší střelec reprezentační historie Jan Koller.

„Přitom kdy jindy se snažit fotbal narovnat, než nyní? Kdy vyburcovat lidi, aby šli do fotbalu a změnili ho?" pokračoval Šmicer.

„Nebude to hned, musíme se ale pokusit lidi do fotbalu dostat. Pohybuju se v něm léta, teď i dole v okresech, a věřím, že pro něj budou chtít něco udělat," notoval si s ním Koller s odkazem na lednové volební konference v okresech a následné jarní konference krajských fotbalových svazů, kde musí změna českého fotbalu a snaha o nápravu zdevastovaného renomé a pošlapaného kreditu začít.

Malíkův projev nás uráží, zní z Teplic rázná slova. I proti Damkové. Jak reagují pražská S?

„Proto se snažíme fotbalu pomoci z morálního bahna, které tady dvacet třicet let bylo zaseto, v němž se kupovaly ´jízdenky´ do vyšších soutěží a všichni to brali a berou jako běžnou věc," akcentoval Šmicer poři videokonferenci záměry iniciativy prezentované na webu fevoluce.cz.

„Zvednout lidi z křesel, aby jen nekritizovali a nebyli alibisti a začali být aktivní," připojoval se Řepka. „Aby si všichni uvědomili, že změny musí jít odspodu. Pokud se to nestane, není fotbalové prostředí zdravé," netajil se s názorem Koller.

„Beru tuto inciativu jako morální povinnost. Vyrostl jsem tady, hrál jsem deset let za nároďák a český fotbal mi pomohl zabezpečit se na celý život. A teď mám možnost mu to vrátit zpátky, ta šance tady je," zdůvodnil Šmicer, proč s iniciativou spojil své jméno a stal se jedním z jejích protagonistů.

zp, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.