Božský Diego? Prazvláštní šéf! S týmem byl den a půl, po titulu poslal gratulaci, vzpomíná Čech

26. listopadu 2020 10:01 - Praha
(Aktualizováno: 26. listopadu 2020 10:23)

Diego Maradona, jeden z nejslavnějších fotbalistů světové historie, byl jeho nadřízeným. Pravda, bylo to prazvláštní šéfování a spíše jen na efekt. Na jaře 2018 Marcel Lička v Brestu, když byl ještě v běloruském klubu asistentem, argentinskou legendu osobně potkal. Mistr světa z šestaosmdesátého totiž působil v roli předsedy klubu.

 

Foto Twitter FC Dynamo Brest

„On s námi byl vlastně jen jednou. Přibližně den a půl," vzpomínal Lička, který Brest o rok později přivedl k titulu, na „spolupráci" s Maradonou.

Svět tehdy obletěly fotografie, jak božský Diego s běloruskou vlajkou za zády podepisuje kontrakt s Brestem. Jenže už o čtyři měsíce později, když měl být ještě pod smlouvou v Brestu, přijal nabídku na trenérská angažmá od druholigového mexického Dorados.

Marcel Lička na lavičce Brestu.

Foto Twitter FC Dynamo Brest

„Od klubu to byl spíše takový marketingový tah. A musím říct, že se náramně vyplatil. Okamžitě se totiž o Brest zajímali lidé vlastně ze všech koutů světa. Když si vzpomenu jenom na sebe. Volali známí a novináři z Polska, Francie i Česka," vyprávěl Lička, nyní trenér Orenburgu.

Poslední chvíle legendárního Maradony: Volal sestru, ta přišla pozdě

Maradona tehdy viděl jediný zápas Brestu. Na ten dorazil v obřím džípu, z čehož bylo náležité pozdvižení. Jednou pak přišel na trénink Brestu. „Bylo jasně patrné, jak velký rozdíl je v jeho přístupu, když byl v klidu o samotě a pokud byl na veřejnosti se smečkou bodyguardů," popisoval Lička.

Legendární Diego Maradona zemřel ve věku šedesáti let

Stringer, Reuters

„Když se na tréninku pustil do debaty o fotbale, byl plný emocí. Rozhazoval rukama, pořád popocházel. Prostě typický Jihoameričan. Byl současně obrovsky milý. S každým si podal ruku, každého obejmul. Ptal se na naše rozpoložení po zápase. Fakt příjemný chlapík, na němž bylo vidět, že fotbal je jeho život," vyprávěl Lička.

Viděl velký rozdíl v Maradonovi na veřejnosti a v soukromí. „O den dříve při všech oficialitách s ochrankou za zády chtěl mít hlavně všechno rychle za sebou," říkal třiačtyřicetiletý rodák z Ostravy.

Adieu, Diego! Maradona byl pohřben. Loučení se vyhrotilo, policie nasadila slzný plyn i střelbu

Když s Brestem na podzim 2019 získal titul v běloruské lize, zažil ve spojení s Maradonou příjemný šok. „Vzpomněl si na nás, přišla gratulace," smál se trenér, pro něhož paradoxně titul představoval tečku za běloruskou štací, která se pro něj stala nezapomenutelnou i kvůli „spolupráci" s Maradonou.

ram, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: