Fantastický úspěch! jásá ruský tisk nad losem. Současně i past, varuje Advocaat

3. prosince 2011 15:58 - MOSKVA

Stejně jako v Polsku, Řecku a České republice i v Rusku vyvolal páteční los základních skupin fotbalového mistrovství Evropy radostné pocity. Nechybějí však ani výstrahy, podle nichž se napohled snadný los může lehce zvrátit v ostudné fiasko. "Dokážeme však takový dar využít?" ptá se deník Sovětskij sport.

 

Alexander Demianchuk, Reuters

"Žijeme!" nadepsal zpravodajství o losu Sovětskij sport. Slavný nizozemský fotbalista Marco van Basten poslal sbornou do "skupiny života", zatímco "skupina smrti" se dostala Němcům. "Los sotva mohl být příznivější. Dokážeme však takový dar využít?" ptá se deník.

Trenér ruské reprezentace Dick Advocaat sice dlouho hovořil o tom, že na Euro nebudou slabí soupeři a že skupina nemá jasného favorita, ale podle komentátora jej zradily oči, z kterých stále probleskovalo veselí nad losem. "Je to současně i past: ti, kdo tvrdí, že jsme v nejjednodušší skupině, nechápou, že je současně i nejsložitější. Představte si, co se bude dít, jestli Rusko nepostoupí," prohlásil Advocaat. Spokojen prý bude až ve čtvrtfinále, kde by se klidně utkal i s rodným Nizozemskem.

Talismenem Čechů misska Kuchařová

Podle šéfa ruského fotbalu Sergeje Fursenka jsou cíle sborné jako vždy maximální, ale hádal by se s každým, kdo by tvrdil, že los Rusku přál. "Silný soupeř znamená i silnou, bezmeznou motivaci. Teď máme soupeře, kteří nejsou až tak slabí, a navíc proti nám zahrají, jako by hráli naposledy," varoval.

Na adresu českých fotbalistů Sovětskij sport poznamenal, že mohou spoléhat nejen na kapitána Tomáše Rosického coby poslední pozůstatek "zlaté generace", který stále hraje jako před lety, pokud jej netrápí zranění, ale i na talisman v podobě Miss World 2006 Taťány Kuchařové coby zanícené fanynky.

"Trenér Bílek dokázal před brankářem Petrem Čechem vybudovat vynikající obranu a s defenzivními týmy se Rusku tradičně hraje těžce. Ale hlavní vadou české reprezentace je její mládí a s tím související přebytek emocí," dodal v připomínce skandálu po vítězství v baráži nad Černou Horou.

Úvodní remíza s Čechy? Přijatelný výsledek

Sport-Express los komentuje v duetu optimisty a pesimisty: na jedné straně je tu "vynikající los" a "optimální varianta", ale i "povinný postup", který pro hráče představuje dodatečné břímě a "skvělou příležitost k blamáži". Nelze tedy spěchat s oslavami, Rusko má k postupu mezi elitu evropského fotbalu ještě daleko a nejprve je nutné šanci využít, nabádá deník. Přesto vidí šanci skupinu vyhrát.

"Česko zanechalo v minulosti slavnou Nedvědovu generaci, kterou střídá Necidovo pokolení pod taktovkou Michala Bílka. Tým s Čechem a s Rosickým, který však bývá zdravý jen vzácně, skončil v kvalifikaci daleko za Španělskem, v baráži ale přesvědčivě zdolal bojovnou Černou Horu," poznamenal deník. Prohrát v prvním utkání s Čechy by prý nebylo totéž jako úvodní porážka od Španělska na Euru 2008, ale případná remíza bude "naprosto přijatelný výsledek".

Češi se na EURO probili jen s příšerným skřípěním

Kommersant považuje los za "fantastický úspěch", který prudce zvýšil kurz sborné na Euru a trošku ji přiblížil k hlavní trofeji turnaje. "Rusko se dostalo do zjevně nejslabší ze čtyř skupin, mezi soupeři nebude mít jediného granda." Slabé týmy sice na šampionátu nebudou, ale žádný ze soupeřů podle listu nevypadá jako nezdolatelná příšera, a tak nic nebrání považovat sbornou za favorita.

Polsko je prý nebezpečné jen tím, že bude hrát doma, Češi se probili na Euro jen s příšerným skřípěním a za vadnoucí veterány dosud nenašli náhradu. Řekové sice postoupili ze skupiny bez jediné porážky, ale to bylo spíše překvapení. I sázkové kanceláře daly Rusku největší šance na postup.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.