Živě

Prokuratura šetří možnou korupci na vrcholu polského fotbalu

8. prosince 2011 16:40 - VARŠAVA

Prokuratura ve Varšavě ve středu zahájila vyšetřování uvnitř Polského fotbalového svazu (PZPN) kvůli možné korupci. Dnes o tom informují polská média.

 

Gleb Garanich, Reuters

Prokuratura začala případ vyšetřovat, aby zjistila, zda členové vedení PZPN nepřijímali nebo neslibovali úplatky v souvislosti se stavbou nového sídla fotbalového svazu. Za to podle polských zákonů hrozí až pět let vězení.

Před časem se na veřejnost dostaly audio a videonahrávky, na nichž se šéf PZPN Gregorz Lato baví s jiným mužem - údajně se dohadují o ceně stavby nového sídla PZPN. Rozhovory vzbuzují podezření, že se Lato a sekretář svazu Zdzislaw Krecina mohli dopustit korupce. Podezřelý je i sám Lato. Jak Krecina, který před několika dny o funkci v PZPN přišel, tak někdejší slavný kanonýr Lato, to odmítají.

Skandál v PZPN vrhl další stín na polský fotbal, kterým už v minulých letech otřásla obrovská korupční aféra. Na vrcholné funkcionáře svazu podezření z korupce padlo půl roku před začátkem mistrovství Evropy ve fotbale, které pořádá Polsko společně s Ukrajinou.

Někteří polští politici v uplynulých dnech požadovali zásadní změny v PZPN. Nicméně podle ministryně sportu a turistiky Joanny Muchové se tak zřejmě ještě před šampionátem nestane. Úředníci z jejího resortu ve středu zahájili kontrolu v PZPN, Muchová si ale myslí, že na žádné nekalosti stejně nepřijdou.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.