UEFA po výzvě soudu zrušila disciplinární řízení proti triu superligových klubů

28. září 2021 10:13 - Nyon

Evropská fotbalová unie UEFA zrušila disciplinární řízení s Barcelonou, Juventusem a Realem Madrid, které se jako poslední nedistancovaly od projektu superligy. UEFA tak vyhověla požadavku obchodního soudu v Madridu, zároveň ale podala odvolání k vyššímu španělskému soudu.

 

Jennifer Lorenzini, Reuters

Madridský soud nejprve v červnu vyzval evropskou federaci, aby disciplinární řízení zastavila, a minulý týden jí dal pět dnů na to, aby řízení proti superligovým klubům zrušila. "Odvolací komise UEFA označila řízení za neplatné a anulované, jako kdyby nebylo vůbec zahájeno," uvedla v pondělí večer UEFA.

Evropská fotbalová unie chtěla potrestat 12 evropských velkoklubů, které letos v dubnu oznámily založení samostatné superligy. Projekt nevydržel od ohlášení ani 48 hodin, poté co od něj pod tlakem vlastních fanoušků i vlády odstoupila anglická šestice Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Manchester United a Manchester City. Brzy je následovaly další tři zakládající kluby AC Milán, Inter Milán a Atlético Madrid.

Hladká výhra Katalánců, poprvé se trefil De Jong

Těchto devět klubů se dohodlo v rámci urovnání sporu s UEFA na tom, že se vzdají pěti procent prize money z jedné pohárové sezony. Společně také měly zaplatit jako "gesto dobré vůle" 15 milionů eur (381 milionů korun), jež měly putovat do mládežnického a amatérského fotbalu. Ani tyto sankce nyní UEFA nebude vyžadovat.

"UEFA informovala těchto devět klubů, že vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení v Madridu a abychom se vyhnuli zbytečným komplikacím, nebude UEFA požadovat platbu, kterou kluby ve svém prohlášení navrhly v květnu," uvedli zástupci evropské federace.

UEFA, jejíž Ligu mistrů projekt superligy ohrožoval, se ale snahy potrestat zbylé trio klubů nevzdává. Její právní zástupci se proti rozhodnutí obchodního soudu odvolali a zároveň dali podnět na odvolání soudce z tohoto případu. UEFA zároveň spoléhá na to, že jí dá ve sporu s trojící rebelujících klubů za pravdu Evropský soudní dvůr v Lucemburku.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.