Čech přepsal historii! Fotbalistou roku se stal již pošesté a předstihl i legendárního Viktora

4. února 2013 21:20 - Praha

Nadvláda gólmana Petra Čecha nad českým fotbalem nemá obdoby. Už i legendárního brankáře Ivo Viktora, jenž se stal s československou reprezentací v památném Bělehradě v šestasedmdesátém evropským šampiónem, totiž legionář ve službách londýnské Chelsea trumfnul, neboť právě dnes byl na pražském Žofíně vyhlášen již pošesté nejlepším Fotbalistou roku. Viktorovi se to ještě v dobách společného československého státu povedlo „jen“ pětkrát. „A Pavel Nedvěd, který vyhrál Zlatý míč France Footballu pro nejlepšího fotbalistu světa, se stal doma nejlepším fotbalistou jen čtyřikrát,“ připomínal Čech po slavnostním dekorování.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Suverenita, s níž Petr Čech vyhrál letošní ročník ankety Fotbalista roku, až vyráží dech. Vždyť druhý v pořadí Theo Gebre Selassie zůstal za legionářem z Chelsea pozadu o 390 bodů.

Čech: Fotbal sáhl po vítězi Ligy mistrů

„Není asi opravdu častým jevem, aby ankety vyhrávali gólmani, ale tentokrát fotbal sáhl do brány pro vítěze Ligy mistrů," připomínal Čech, že na závěr loňské sezóny vyhrál s Chelsea v mnichovském finále Champions League, aby poté na evropském šampionátu pomohl české reprezentaci k postupu do čtvrtfinále.

Pochopitelně že i jemu je jasné, že stabilní místo mezi tyčemi v Chelsea mu k triumfům v prestižní domácí anketě, v níž o pořadí rozhoduje Fotbalová akademie složená z trenérů, funkcionářů, hráčů a novinářů, vydatně pomáhá.

„Dřív působilo našich hráčů ve špičkových evropských klubech daleko víc, teď jsem zůstal já v Chelsea, Rosický v Arsenalu, Hübschman v Doněcku a Plašil v Bordeaux," připouští Čech, že mu angažmá na ostrovech k šesti vítězstvím v anketě, která je pořádána od roku 1965, hodně pomohlo.

„Pro náš fotbal by samozřejmě bylo daleko lepší, kdyby adeptů na vítězství v anketě bylo třeba patnáct a nikdo do poslední chvíle nevěděl, komu primát připadne," přiznával Čech, který na pražském Žofíně nejen přebral putovní trofej, ale zvládl i part za bicími. A dokonce se zlomeným malíčkem, což byla památka na poslední zápas Premier League v Newcastlu.

T-mobile Fotbalista roku 2012:
1. Petr ČECH  Chelsea 644
2. Theodor GEBRE SELASSIE  Liberec/Brémy 234
3. Petr JIRÁČEK  Wolfsburg/Hamburg 165
4. Tomáš HÜBSCHMAN  Šachtar Doněck 123
5. David LAFATA Jablonec 118
6.-7. Michal KADLEC Leverkusen  
6.-7. David LIMBERSKÝ Plzeň oba 97
8. Pavel HORVÁTH Plzeň Plzeň 65
9.-10. Václav PILAŘ Plzeň/Wolfsburg  
9.-10. Tomáš SIVOK  Besiktas Istanbul oba 64

Vrba vládne trenérům, Bílek třetí

Během večera ale samozřejmě došlo i na vyhlášení dalších anket. Trenérem roku se stal již potřetí v řadě plzeňský kouč Pavel Vrba, který se tak v hierarchii vítězů zařadil na třetí místo po bok Jozefa Chovance.Vůbec nejčastějším vítězem je ovšem Karel Brückner, který se stal Trenérem roku sedmkrát, Dušan Uhrin st. zvítězil pětkrát.

Druhý za Vrbou skončil Jaroslav Šilhavý, který v uplynulé sezóně dovedl Liberec k mistrovskému titulu, až na třetím místě pak skončil reprezentační trenér Michal Bílek.

Trenér roku 2012:
1. Pavel VRBA Plzeň 41
2. Jaroslav ŠILHAVÝ Liberec 18
3. Michal BÍLEK reprezentace ČR 15

Na Žofíně byli dekorování i další vítězové a velké postavy českého, resp. československého fotbalu. Do Síně slávy byl uveden brankář Ivo Viktor, talentem roku se stal Tomáš Kalas hrající za Arnhem, Osobností roku byl zvolen kapitán Plzně Pavel Horváth. Cenu Lukáše Přibyla, která je určena klubu pracujícímu nejlépe s fanoušky, získala Viktoria Plzeň.

Další ankety:
Talent roku
1. Tomáš KALAS Arnhem 26
2. Martin POSPÍŠIL Olomouc 17
3. Matěj VYDRA Watford 14
Osobnost roku
1. Pavel HORVÁTH Plzeň 39
2. Jiří ŠTAJNER Liberec 13
3. David LAFATA  Jablonec 11
Síň slávy
 Ivo VIKTOR
Cena Lukáše Přibyla
FC Viktoria Plzeň
zp, dos, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.