Šokující výsledek průzkumu: více než čtvrtina fotbalistů trpí depresemi!

2. dubna 2014 16:58 - Bern

Častěji konzumují alkohol, kouří či pociťují příznaky tzv. syndromu vyhoření. Více než čtvrtina profesionálních fotbalistů trpí depresemi nebo úzkostnými stavy. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní hráčské asociace FIFPro, které se zúčastnilo 180 aktivních hráčů z Nizozemska, Skotska, Irska, Austrálie, Nového Zélandu a Spojených států amerických.

 

Petr Horník, Právo

"Symptomy vztahující se k depresi a úzkosti jsou mezi profesionálními fotbalisty velmi rozšířené. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení má život profesionálního hráče i stinné stránky," řekl šéflékař FIFPro Vincent Gouttebarge, který výzkum vedl.

Podle průzkumu 26 procent dotázaných uvedlo, že trpí depresemi nebo úzkostí a špatnými stravovacími návyky. Kolem devatenácti procent hráčů častěji pije alkohol, sedm procent kouří cigarety a pět procent uvedlo příznaky tzv. syndromu vyhoření.

Čísla jsou ještě vyšší u bývalých hráčů. Okolo 32 procent ze 121 dotázaných se přiznalo k časté konzumaci alkoholu, dvanáct procent jsou kuřáci.

Na deprese či úzkost si podle výzkumu stěžuje dokonce 39 procent bývalých profesionálních fotbalistů. "Hráči po skončení aktivní kariéry potřebují najít své místo v normální společnosti a jiné zaměstnání. V důsledku toho je pravděpodobné, že se v téhle skupině setkáme s psychickými problémy," uvedl Gouttebarge.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.