Obama Němce sledoval, ale Özila neslyšel. Jsme tady, abychom se stali mistry světa, zahlásil

26. června 2014 23:28 - Recife

Sebevědomá slova. Ale hodná německá nátury. „Nejsme tady, abychom postoupili do vyřazovací části šampionátu a tam vypadli. Jsme tedy, abychom se stali mistry světa. To je ten pravý důvod,“ sebevědomě prohlásil Mesut Özil poté, co Německo udělalo v brazilském Recife další krok na cestě za svým cílem. Porazilo Američany, vyhrálo skupinu a čekalo, kdo se mu odváží postavit do cesty. Tím týmem nakonec bude Alžírsko.

 

AFP

I americký prezident Barack Obama výhru Němců nad Američany sledoval. A dokonce ve vzduchu. Na palubě svého Air Force One mířil v době zápasu do Minneapolis, když se závěrečný duel skupiny právě hrál. Před sebou chipsy, arašídy, lahev coly, na televizní obrazovce zápas, v němž Němci dominovali.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

Klinsmann roli sehrál

„A prakticky po celých devadesát minut, protože až na samý závěr jsme soupeři nic nedovolili. Jediné, co se nám nepodařilo, bylo vstřelit druhý gól," připomínal kouč Joachim Löw, že Američané neměli nárok, byť jejich kouč Jürgen Klinsmann vystavěl umnou taktiku.

„Ale my byli jasně lepší, jen škoda, že jsme si vedení nepojistili, protože s Američany to nebylo vůbec snadné utkání. Znají náš herní styl a nescházelo mnoho, aby nás potrestali. Když už jsme myslili, že hotovo, mohli udeřit," uznal střelec jediného gólu Thomas Müller, že Klinsmannova přítomnost na americké lavičce sehrávala své.

„Ale i touto výhrou jsme načerpali další díl jistoty a odvahy," připomínal zkušený Per Mertesacker začínající už druhou stovku reprezentačních zápasů.

Löw: Všechno, nebo nic

„Důležité je i to, že na rozdíl od přechozího střetnutí s Ghanou jsme měli většinu zápasu pod kontrolou. Zisk sedmi bodů, které jsme ve skupině nasbírali, je naprosto v pořádku," přidával svůj hlas se na vlnu spokojenosti Mats Hummels.

„Teď ovšem přichází systém knock out. Všechno, nebo nic. Ale pro nás to není nová situace a jsme na ni připraveni. I těžká skupina nám k tomu pomohla," připomínal kouč Němců Joachim Löw.

„Hlavně tady nejsme proto, abychom se dostali do vyřazovací části a vypadli. Chceme být mistry světa, to je ten pravý důvod, proč jsme tady. A všichni soupeři moc dobře ví, jak silné Německo je," odhalil Mesut Özil tu největší německou touhu.

zp, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.