San Lorenzo vyhrálo poprvé v historii Pohár osvoboditelů

Buenos Aires

Argentinský klub San Lorenzo se stal poprvé ve své historii, která sahá do roku 1908, vítězem Poháru osvoboditelů. Rozhodla o tom těsná domácí výhra 1:0 nad paraguayským Nacionalem, kterou zařídil proměněnou penaltou ze 35. minuty záložník Nestor Ortigoza. První zápas skončil před týdnem 1:1.

Walter Kannemann z argentinského San Lorenza drží pohár pro vítěze Poháru osvoboditelů.

San Lorenzo se úspěchem zbavilo nálepky jediného týmu z pětice velikánů argentinského fotbalu, který Pohár osvoboditelů nikdy nevyhrál. Zároveň se postaralo o 23. titul pro kluby z Argentiny od roku 1960, kdy se obdoba evropské Ligy mistrů hraje, a přerušilo čtyřletou nadvládu brazilských klubů.

"Odehráli jsme velmi špatný první poločas; tým byl velmi nervózní a napjatý, bylo patrné, jak na něj působí očekávání publika, ale naštěstí jsme to zvládli a vyhráli," řekl kouč Edgardo Bauza společnosti Fox Sports.

Před více než 40 tisíci diváky byl Nacional už v úvodní minutě blízko vedoucí trefě poté, co chyboval Juan Mercier, ale Derlis Orué trefil pouze tyč. Ruka Ramóna Coronela pak nabídla domácím penaltu a Ortigoza ji s přehledem proměnil. "Všechnu jejich víru vložili do mě a já jim za to moc děkuji," prohlásil úspěšný střelec na adresu spoluhráčů a trenéra.

Domácí měli ve druhé půli sice více prostoru, když Nacional v touze po vyrovnání začínal více otevírat obranu a o něco více riskoval směrem dopředu, ale největší šance patřily hostům. Marcos Riveros a Fredy Bareiro v nich ale neuspěly.

Tradičnímu klubu, jehož zřejmě nejslavnějším fanouškem je papež František, se tak podařilo dobře rozehrané finále dotáhnout do úspěšného konce i přesto, že mu chyběl klíčový záložník Ignacio Piatti. Argentinský tvůrce měl od svého nového zaměstnavatele, jímž je kanadský Montreal, povoleno nastoupit do úvodního zápasu, v odvetě už však nenastoupil.

Díky výhře se San Lorenzo rovněž kvalifikovalo na klubové mistrovství světa, jež uspořádá v prosinci Maroko.