Rubriky:

Ostatní

Prokopal se za železnou oponu a teď má představení. Na premiéře Knoflíčka se zjeví i fotbalový bůh

25. května 2016 18:43 - Praha

Podtitul hry mnohé napoví. Neobyčejný příběh obyčejného kluka z vesnice, který se prokopal za železnou oponu a stal se žijící fotbalovou legendou... Osud bývalého československého reprezentanta Ivo Knoflíčka, nyní asistenta juniorky Slavie a vinohradského barda, oslovil režiséra a uměleckého šéfa Jiřího Ondru z Divadla D21. Ten o něm právě zkouší představení s prostým názvem - Knoflíček. Podle Ondry půjde o tragikomickou fotbalovou baladu. Premiéru si odbude 27. května a zjeví se během ní i fotbalový bůh.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Zdaleka ne každý fotbalista o sobě může prohlásit, že se stal inspirací pro divadelní představení. Jedna z ikon Slavie je světlou výjimkou.

„Příběh Ivo Knoflíčka sledujeme od narození po současnost. Částečně se přitom opíráme o knihu rozhovorů Neváhej a běž - ale zase ne úplně, protože je zavádějící. Verzí Knoflíčkova příběhu je spousta a naší ambicí není vytvořit faktograficky přesnou zprávu, ale naopak pracujeme s absurditou příběhu a událostí, které se děly," předesílá režisér a autor hry Jiří Ondra.

Knoflíčka začal zkoušet na konci dubna a do titulní role obsadil Michala Dudka, který je fanouškem Slavie a s Ivem Knoflíčkem už se delší dobu zná. „Knoflíčka jsem nejdříve znal z Vinohrad, i když jsem věděl, že byl profesionální fotbalista. Ale víc jsem se o něj začal zajímat až díky vyprávění o jeho historii," přibližuje Dudek svůj vztah ke Knoflíčkovi.

Režisér jako rozhodčí

V dalších rolích se představí Stela Chmelová a Kristýna Podzimková jako Knoflíčkovy osudové ženy a Jiří Panzner, který si mimo jiné střihne role trenérů Máčaly nebo Harašty, ale třeba i bývalého předsedy fotbalového svazu Rudolfa Kocka. Sám režisér bude do hry vstupovat jako rozhodčí.

Představení, jež má formu fotbalového zápasu, je ohraničeno cimbálovou hudbou, která tvoří podstatnou část inscenace. Hru na cimbál se kvůli Knoflíčkovi naučila už zmíněná Kristýna Podzimková.

„Ivo Knoflíček je s našimi herci v kontaktu. Během představení se díky tomu objeví video rozhovor, ve kterém odpovídá na otázky, které nás zajímaly. A také na to, jak se staví k tomu, že o něm děláme představení. Právě on sám chtěl, abychom v inscenaci zmínili i události, které nejsou příliš známé," avizuje Ondra.

Představení, které bude i o tom, co je čest a spravedlnost ve sportu a ve kterém se zjeví i fotbalový bůh, bude mít premiéru v pátek večer 27. května v Divadle D21 na Záhřebské.

dos, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní