Rubriky:

Ostatní

Drsná postupová matematika Lvíčat: Nemusí stačit ani výhra o tři góly

23. června 2017 09:49 - Tychy/Praha

Fotbalová Lvíčata sice drží naději na účast v semifinále ME hráčů do 21 let, postupová matematika je však před zápasem s Dánskem vůči nim hodně drsná. Pokud Italové v sobotu v souběžně hraném duelu s Německem nezvítězí 2:0, nebude českým mladíkům k postupu stačit v závěrečném vystoupení ve skupině C proti Dánsku jakákoli výhra, budou totiž muset zvítězit minimálně o tři branky. Postupové počty může rázně změnit i dnešní zápas Portugalska s Makedonií. Při výraznějším vítězství Portugalců může být situace pro Lvíčata ještě horší v tom, že by český tým musel vyhrát ještě vyšším rozdílem.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Čechům zkomplikovalo situaci vítězství Slovenska nad Švédskem 3:0. Bývalý federální partner skončil ve skupině A druhý za Anglií, ale s šesti body a skóre 6:3 má slušnou šanci na to, aby se stal nejlepším týmem z druhých míst, který stejně jako vítězové skupin rovněž postoupí.

Český celek má po dvou zápasech skupiny C, prohře 0:2 s Německem a výhře 3:1 nad Itálií, tři body a skóre 3:3. Jako vítěz skupiny by si mohl postup vybojovat pouze za předpokladu, že porazí Dánsko a zároveň Itálie vyhraje nad Německem 2:0. Jedině při takové kombinaci výsledků by mladíci z minitabulky tří šestibodových celků vyšli nejlépe díky pomocným kritériím, vyššímu počtu vstřelených gólů než Němci a lepšímu vzájemnému duelu s Italy.

V ostatních případech "Lvíčata" musejí spoléhat na to, že by získala pozici nejlepšího mužstva z druhých míst, po vysokém vítězství Slovenska se však tato možnost vzdálila. Aby Češi bývalého federálního partnera přeskočili, museli by Dánsko porazit aspoň o tři góly při skóre 4:1 a vyšším, nebo 3:0, ale to by nesměli dostat ani jednu kartu.

Slováci totiž mají stejně jako český výběr čtyři žluté karty a v případě rovnosti bodů i skóre rozhoduje o pořadí disciplinární kritérium. To by měly oba týmy stejné a ve prospěch Čechů by pak hrálo poslední kritérium - žebříček jednadvacítek. Tam jsou svěřenci Vítězslava Lavičky výš než rival.

Kartami může ještě zamíchat také Portugalsko, pokud by v pátek ve skupině B porazilo Makedonii aspoň o tři góly při skóre 4:1 a vyšším. Pak by se tým z jihu Evropy dostal v minitabulce celků z druhých míst před Slováky. Vyloučené to není, protože Makedonie na úvod turnaje podlehla Španělsku 0:5.

Tabulku skupiny C vedou bez ztráty bodu a se skóre 5:0 Němci. Poslední Dánové jsou bez bodu a šance na postup. Češi mají výhodu, že v "céčku" hrají jako poslední, takže už budou vědět, jaký výsledek potřebují.

Tabulka skupiny C       
1. Německo 2 2 0 0 5:0 6
2. Česko 2 1 0 1 3:3 3
3. Itálie 2 1 0 1 3:3 3
4. Dánsko 2 0 0 2 0:5 0
Bilance druhých celků z jednotlivých skupin
  Česko 2 1 0 1 3:3 3
  Slovensko 3 2 0 1 6:3 6
  Portugalsko 2 1 0 1 3:3 3
Co rozhoduje o tom, kdo půjde dál jako nejlepší z 2. příčky?
Nejdříve skóre. Pak přichází na řadu tzv. disciplinární kritérium. Za žlutou kartu se připisuje trestný bod, za červenou tři. Z mužstev momentálně na druhém místě bylo Česko zatím napomínáno čtyřikrát stejně jako Slováci, Portugalsko sedmkrát. Posledním kritériem je pak žebříček UEFA.
Portugalce jejich koeficient (38,379) řadí hned za Němce (39,036). Slovensko má hodnotu 31,057. Češi jsou na tom lépe (33,690). A mají také výhodu, že hrají jako poslední, takže budou vědět přesně, jaký výsledek potřebují...
rjm, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní