Rubriky:

Ostatní

FIFA potrestala Brazilce Del Nera za korupci doživotním zákazem

27. dubna 2018 14:31 - Curych
(Aktualizováno: 27. dubna 2018 15:14)

Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala bývalého předsedu brazilského svazu Marca Pola Del Nera, který je podezřelý z korupce, vydírání a praní špinavých peněz, doživotním zákazem činnosti. Sedmasedmdesátiletý funkcionář navíc dostal pokutu milión švýcarských franků (asi 21 miliónů korun).

 

Arnd Wiegmann, Reuters

Podle výpovědi jednoho ze svědků před soudem v New Yorku byl Del Nero jedním z jihoamerických funkcionářů, kteří inkasovali úplatky od marketingových firem v souvislosti s vysílacími právy na Brazilský pohár, Pohár osvoboditelů a mistrovství Jižní Ameriky. Stejnému obvinění čelili také jeho předchůdci v čele brazilského svazu Ricardo Teixeira a Jose Maria Marin.

FIFA loni v prosinci zbavila Del Nera funkce na 90 dní, poté suspendaci prodloužila o dalších 45 dnů a předala případ etické komisi. Ta následně zahájila vlastní vyšetřování.

Rozsáhlá korupční kauza ve vedení FIFA začala v květnu 2015. Tehdy se ještě Del Nero před kongresem v Curychu zatčení vyhnul, od té doby z obavy před vydáním do USA neopustil Brazílii. Na své funkce ve výkonném výboru FIFA rezignoval, domácímu svazu ale až do loňska šéfoval.

Celkem kvůli aféře skončilo před soudem přes 40 fotbalových funkcionářů a marketingových manažerů, kteří si podle vyšetřovatelů na úplatcích přišli na více než 200 miliónů dolarů (asi 4,2 miliardy korun).

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.