Manchesteru City hrozí pohroma. Cesta k vytoužené trofeji se může rázně zavřít, ve hře je drsný trest

14. května 2019 12:59 - Nyon

Nejméně roční distanc pro evropské poháry akutně hrozí Manchesteru City. Čerstvou euforii ze zisku titulu anglického mistra může vystřídat truchlivá atmosféra z absence mezi klubovou elitou. Situace klubu je v tomto směru vážná. Trest může UEFA vynést podle listu New York Times už tento týden.

DIGI CZ , DIGI CZ

Ani miliarda dolarů investovaná v poslední době do složení týmu, trenérů a zázemí nemusí stačit na to, aby Citizens znovu útočili na vytouženou trofej v LM. Spíše uškodí...

Své šetření ohledně Manchesteru City už údajně dokončila komise pro finanční fair play. A její závěry podle NY Times povedou k vynesení trestu.

Manažer Manchesteru City Pep Guardiola slaví mistrovský titul Citizens po výhře na půdě Brightonu.

Frank Augstein, ČTK/AP

Podle pravidel kluby nesmějí vynakládat na přestupy větší částky, než vydělají. Soubor regulí také omezuje možnost bohatých majitelů investovat do klubu vlastní peníze, což se podle zahraničních médií dělo v případě Manchesteru City a šejka Mansúra ze Spojených arabských emirátů.

Monumentální investice z posledních let učinily z druhořadého klubu jednu z nejvýznamnějších fotbalových značek. Citizens triumfovali v právě skončeném ročníku anglické ligy, v Champions League skončili ve čtvrtfinále s Tottenhamem. O to více toužili útočit na trofej z prestižní soutěže v nadcházející sezoně. Teď může být vše jinak.

Manchester City ovšem v minulých měsících důrazně popíral provinění, jeho zástupci dokonce varovali UEFA, aby se nepokoušela o agresivnější snahu vyřadit klub ze soutěží. „Obviňování z finančních nesrovnalostí je naprosto nepravdivé," uvedl Manchester City v prohlášení na začátku tohoto roku.

Manažer Manchesteru City Pep Guardiola se po zisku mistrovského titulu proletěl nad hlavami hráčů.

Frank Augstein, ČTK/AP

Trest podle NY Times má být nejméně jednoroční. Otázkou ovšem je, kdy nabude verdikt platnosti. Možná až pro sezonu 2020/21. Pro nadcházející pohárový ročník by UEFA celý proces udělení sankce možná nestihla uzavřít. Kolotoč nové sezony pohárů se roztočí už na počátku léta a fotbaloví šéfové jej zřejmě nebudou chtít narušit. Vše by též mohlo komplikovat předpokládané odvolání klubu ke sportovní arbitráži CAS.

Ale trest s největší pravděpodobností padne. Už proto, že by v opačném případě činnost vyšetřovacího panelu, vedeného bývalým belgickým premiérem Yvesem Letermem podle odborníků vedla ke krachu. Systém vyšetřování byl zaveden v roce 2011 kvůli tomu, že řada klubů sahala k takřka neomezenému a nekontrolovatelnému vkládání financí do přestupů.

Mistrovská radost v podání Manchesteru City. Manažer Pep Guardiola slaví s hráči triumf v Premier League, rozhodla o tom výhra nad Brightonem.

Frank Augstein, ČTK/AP

UEFA kluby mnohdy podezřívá, že pravidla obchází i nadhodnocováním sponzorských smluv s partnery, kteří jsou blízcí jeho vlastníkům.

V nedávné minulosti byl trestán kupříkladu i AC Milán, Hrozí mu i další trest, ale situace v jeho případě zdá se není až tak závažná, že by byl vyloučen z pohárů. U CAS se v minulosti úspěšně proti ráznějšímu postupu UEFA bránil Paris SG. Potrestány vyřazením z pohárů byly bulharský Levski Sofia a makedonský Vardar Skopje.

vap, Sport.cz

Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..