Anglické kluby vyzvaly Premier League ke schůzce kvůli prodeji Newcastlu

9. října 2021 14:23 - Londýn

Kluby anglické fotbalové ligy vyzvaly vedení Premier League k naléhavé schůzce týkající se kontroverzního převzetí Newcastlu United konzorciem ze Saúdské Arábie. Podle listu The Guardian má proti novým majitelům zbylých 19 ligových klubu námitky, mají dojem, že změna vlastníka může poškodit značku Premier League.

 

Lee Smith, Reuters

Vedení nejbohatší ligy světa ve čtvrtek oznámilo, že Newcastle United byl prodán konzorciu v čele s Veřejným investičním fondem (PIF) ze Saúdské Arábie. Investiční skupina chtěla koupit klub za 300 milionů liber (téměř 9,4 miliardy korun) už loni v dubnu, ale z plánovaného obchodu o tři měsíce později sešlo. Premier League se tehdy ocitla pod tlakem kvůli pirátskému televiznímu vysílání v Saúdské Arábii.

Na porušování televizních práv upozorňovala katarská společnost beIN Sports, která vlastní vysílací práva na Premier League na Středním Východě a nesměla působit v Saúdské Arábii. Tento zákaz byl ve středu zrušen, čímž padla nejdůležitější překážka stojící v cestě převzetí.

Zrodil se nový gigant? Newcastle už je v rukou bohatých Saúdů

Lidskoprávní organizace také upozorňují na to, že investice do sportu mohou sloužit k odvrácení pozornosti od porušování lidských práv Saúdské Arábii. Amnesty International jako příklad uvádí vraždu opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, k níž došlo 2. října 2018. Z jejího nařízení byl obviněn korunní princ Muhammad bin Salmán, jenž spravuje PIF. Rijád jakoukoliv jeho roli v kauze dlouhodobě odmítá.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Premier League 2021/22

Filtr článků - Anglie


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..