Živě

Fanoušci se přou o „opálené kluky“. Parafráze divadla, nebo nevhodný vtípek směrem k Brazilcům?

27. března 2019 16:30 - Praha

Bylo to vhodné? Na to se nyní ptají minimálně někteří z těch, kteří v úterý večer navštívili zápas Česká republika – Brazílie. Před samotným výkopem totiž spíkr utkání Jiří Pelnář patrně ve snaze vytvořit co nejlepší atmosféru do mikrofonu zahlásil: „Pojďme těm klukům vopálenejm ukázat!“

 

Ondřej Deml, ČTK

Mnohým divákům tak připomněl známou hlášku ze slavné hry „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb Tak to mi ho teda vyndej", ve které v hlavních rolích excelovali Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus. V jedné části hry se totiž jedna z postav vyjadřuje o týmu Barcelony slovy „klucí vopálený".

Žádnou negativní konotaci nebo rasistický podtext na divadelních prknech toto označení nemá – vzápětí je dokonce uznána kvalita barcelonského týmu přirovnáním, že "ty kdyby sem přijeli, tak nás sfouknou jako svíčku."

Zda šlo o záměrnou parafrázi divadelní hry nebo o samostatně vymyšlený vtípek, to samozřejmě ví jen sám dotyčný spíkr. Jisté však je, že svým výrokem rozpoutal debaty týkající se toho, zda je takové označení vhodné.

Například i ve světle nedávné kauzy z kvalifikačního utkání na EURO 2020 mezi Černou Horou a Anglií, během něhož publikum rasisticky uráželo anglické hráče tmavé pleti, tento výrok některým fanouškům asi nemusí připadat dvakrát přijatelný, ač samozřejmě rasistický není a s reakcemi černohorského publika se nedá ani zdaleka měřit.

Třeba český paralympijský reprezentant plavec Jan Povýšil srovnal originální repliku z divadelní hry s výrokem spíkra na stadionu a s nadhledem vše zakončil slovy: „Aneb když se ti trochu nepovede vtip a hned tě za to natřou na sítích."

bak, Sport.cz

Co si myslíte o výroku o "opálených klucích"?


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.