Živě

Suchý opouští Basilej. Odchovanec Slavie míří do větší ligy

23. května 2019 10:20 - Praha
(Aktualizováno: 23. května 2019 10:35)

Rozhodl se pro velkou změnu. Fotbalový klub FC Basilej dnes zveřejnil informaci, že kapitán týmu Marek Suchý nevyužil nabízené možnosti prodloužení smlouvy a ve švýcarském klubu po 5,5 letech skončí. Klub Markovi za jeho služby slavnostně poděkuje při sobotním závěrečném zápasu sezony. Český reprezentant vyjednává o angažmá v jedné z pěti nějvětších evropských ligových soutěží.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Mohl mít klid a v Basileji pokračovat. V 31 letech se však rozhodl pro větší výzvu.

"Marek se v zimě dokázal bleskově vrátit po prvním vážnějším zranění jeho kariéry a fotbal je pro něj nadále hnacím motorem. Fakt, že v touze po dalším sportovním vývoji dobrovolně opouští jistotu kontraktu v Basileji, mluví sám za sebe. My v tuto chvíli jednáme o angažmá v jedné z pěti nejlepších soutěží světa, jasno by mělo být v řádu nejbližších týdnů," avizuje Viktor Kolář z agentury Sport Invest, která odchovance Slavie zastupuje.

Sparťan David Lafata (vlevo) a Marek Suchý, český zadák Basileje.

Petr Hloušek, Právo

"Jsem klubu vděčný za více než 5 nádherných let, které jsem zde mohl strávit. Vážím si také nabídky na prodloužení kontraktu, který mi Basilej předložila. I díky vynucené podzimní pauze jsem měl dostatek času přemýšlet, zvážit své další kroky s ohledem na sportovní kariéru i rodinu. Rozhodnutí opustit Basilej se nerodilo lehce, ale jsem přesvědčen o tom, že přichází ve správný čas," líčí Marek Suchý, který hrával také za Spartak Moskva.

Rozhodl se pro novou zemi

"Rád bych si vyzkoušel novou sportovní výzvu, zároveň sobě i rodině zajistil další kulturní a životní zkušenosti v nové zemi. Basilej pro mě nicméně zůstane druhým domovem. Vyrůstají zde mé děti, s rodinou jsme poznali spoustu skvělých lidí a celoživotních přátel. S klubem jsme zažili mnohé nezapomenutelné zápasy a velká vítězství. Možnost nosit kapitánskou pásku pro mě byla v každém zápase obrovskou ctí. Jsem šťastný, že závěr mého angažmá je spojen se ziskem další trofeje. Všem děkuji - za šanci, přátelství i férový postoj v řešení mé budoucnosti," zdůrazňuje čerstvý vítěz Švýcarského poháru a vicemistr ligy.

Jeho agent poukazuje, že stoper, který navléká kapitánskou pásku i v české reprezentaci, se během angažmá v Basileji zařadil mezi klubové legendy.

"Skvělé vztahy ho pojí se spoluhráči, fanoušky i klubovým vedením. I díky tomu přijala Basilej s pochopením fakt, že Marek chce vyzkoušet další kariérní krok, a nepodepíše tak nabídnuté prodloužení smlouvy. Marek prokázal již na dvou zahraničních angažmá své kvality, více než 300 ligových duelů a desítky zápasů v evropských pohárech z něj dělají jednoho z nejspolehlivějších a nejvytíženějších českých fotbalistů poslední dekády," připomíná Kolář.

Suchého dlouholetý basilejský spoluhráč Tomáš Vaclík se před rokem s úspěchem vydal z klubu do španělské Sevilly.

dos, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.