Rubriky:

Reprezentace

Nejmladší hráč v historii reprezentace? Sparťanskou hvězdu zápis do dějin motivuje

1. září 2020 16:29 - Praha

Netají, že ho zápis do fotbalové historie láká. Dokonce přiznává, že ho motivuje. Pokud by totiž sparťanský talent Adam Hložek v pátečním večeru vyběhl v Bratislavě v zápase Ligy národů se Slovenskem na trávník, stal by se nejmladším hráčem, který kdy v české reprezentaci nastoupil. O jediný den by trumfnul Jana Poláka, jenž debut v národním týmu zažil v roce 1999 v zápase proti Polsku, kdy mu bylo 18 let, jeden měsíc a 14 dnů.

FAČR

„Koukal jsem na tenhle milník. Bylo by to krásné," přitakával Hložek, když se objevil na srazu fotbalové reprezentace chystající se na nadcházející duely se Slovenskem a Skotskem doprovázen novou sparťanskou akvizicí Ondřejem Čelůstkou.

„Přijel jsem s ním, aby mi zpočátku měl v reprezentaci kdo poradit a pomoci," nedělal tajnosti s tím, že o třináct let starší Čelůstka protřelý předchozími angažmá v Turecku, Německu, Anglii i třeba Itálii je vlastně jeho andělem strážným.

Jenže potřebuje Hložek opravdu někoho takového, když si o šanci v první reprezentační garnituře říká už dlouho? Když se jeho jméno v souvislosti se Šilhavého výběrem skloňovalo už v loňském roce? Když útočníka jako on národní tým už notnou dobu hledá?

Národní tým má teenagera! Šilhavý povýšil Hložka do áčka, přihraje mu i rekord?

„Však jsme ho také celý minulý rok sledovali. Nakonec jsme se ale dohodli s trenéry jednadvacítky, že bude správné zvolit mezistupeň, kterým byla právě jednadvacítka," připomíná Šilhavého asistent Jiří Chytrý, že Hložka měli v merku permanentně.

„Teď si svými výkony prostě o nominaci do áčka řekl," podotkl trenér Jaroslav Šilhavý, že právě teď nastal pravý čas Hložka vyzkoušet.

„Pokračoval v progresu, prokazuje stabilní formu. Proto přišla správná doba," přidává další důvod pro povolání sparťanského mladíka asistent Chytrý. „Viděli jsme ho ve dvou zápasech a potvrdili si, že nejpřirozenější pozicí je pro něho místo v útoku. Můžeme ho ale využít na obou pozicích, na kterých nastupoval v klubu."

Všechny testy českých reprezentantů negativní, zato Slováci mají s koronavirem zamotanou hlavu

„V útoku se cítím skutečně nejlépe. Od svých fotbalových začátků jsem hrál na hrotu," přiznává Hložek, že mu nynější role ve Spartě vyhovuje nejvíc. Zvláště, když vpředu operuje s Julišem.

„Známe se dlouho a role, které teď máme, vyhovují mně i jemu, protože se dobře doplňujeme. Zvlášť, když nás zezadu zásobuje přihrávkami Bořek Dočkal."

I letenský kapitán Dočkal se v nominaci na nastávající zápasy objevil, takže sparťanská enkláva v reprezentaci je zase silnější.

„Se Spartou jsme se zvedli, naše výkony stouply, do ligy jsme vykročili dobře. A když se daří, je všechno hned lepší. Doufám, že to tak půjde dál," uvědomuje si Hložek, že progres a vzestup letenského klubu mu pomohl k první nominaci do reprezentace. A dost možná i k tomu, aby si v ní řekl o další vysněnou metu, kterou je pro něho evropský šampionát přeložený na příští rok.

Fotbalisté Sparty Praha Lukáš Štetina a Adam Hložek. V pátek se mohou v Bratislavě představit v zápase slovenské a české reprezentace v roli soupeřů. "Však jsme se také hecovali a od Lukáše jsem slyšel, že mě rozhodně nebude šetřit, kdyby k tomu došlo," přiznává Hložek.

Vlastimil Vacek, Právo

„To už bude záležet na trenérovi. Teď se mi splnil sen, že mohu být v národním mužstvu s hráči, na které jsem se ještě před dvěma lety díval jen v televizi. EURO je další výzvou a motivací, abych podával stoprocentní výkony v tréninku i při zápasech. A abych dál stál nohama na pevné zemi, o což se snažím odmalička. Pak se uvidí," vykládá Hložek, který 7. července oslavil osmnácté narozeniny a pozvánku k zápasům se Slovenskem a Skotskem dostal jako dodatečný dárek k plnoletosti.

zp, dos, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.