Jarošík už před rokem řekl, že nemá o reprezentaci zájem, vysvětlil Bílek

28. září 2011 16:00

Bez překvapení se obešla nominace české fotbalové reprezentace na klíčové zápasy kvalifikace o EURO 2012. Logicky, protože v duelech se Španělskem a Litvou není na zkoušení a experimentování prostor, takže trenér Michal Bílek vsadil na své osvědčené a vyzkoušené hráče. Jedinou staronovou tváří v jeho třiadvacetičlenném kádru je sparťanský dirigent Marek Matějovský vracející se do mužstva po dvou letech.

 

Andrea Comas, Reuters

Asi se vám hodně ulevilo, že jste na rozhodující zápasy kvalifikace mohl povolat oba klíčové hráče Čecha a Rosického...

Jsou to dobré zprávy. Čech je po zranění kolena i následném otřesu mozku v zápase Carling Cupu s Fulhamem v pořádku a v Chelsea chytá, Rosický už za Arsenal také deset minut odehrál a podle telefonátu, který jsem s ním měl, je připraven nastoupit k zápasům, jež na jeho mužstvo ve středu a v neděli čekají.

Na zápasy se Španěly a Litvou jste nominoval i sparťanského dirigenta Matějovského. Je reálné, aby nastoupil po boku Rosického v základní sestavě, když se navíc proti mistrů světa a Evropy budete muset obejít bez vykartovaného Plašila a Rezka?

Dovedu si představit, že Matějovský nastoupí v obou zápasech, čímž ale neříkám, že tomu tak bude. Matějovský je zkušeným fotbalistou, který v minulosti za národní tým hrál, navíc jeho podzimní forma je velice dobrá. V pondělním derby se Slavií ostatně ukázal, jak důležitým je hráčem díky svému fotbalovému myšlení, přesným přihrávkám i zapojováním se do kombinace.

Neuvažoval jste o tom, že byste povolal i dalšího klíčového hráče Sparty Jarošíka, jenž se na Letnou vrátil ze španělského angažmá v báječné formě?

Už minulý rok nám oznámil, že nemá zájem za reprezentaci hrát, protože se chce soustředit pouze na působení v klubu.

Trenér národního týmu Michal Bílek (vlevo) a manažer reprezentace Vladimír ŠmicerTrenér národního týmu Michal Bílek (vlevo) a manažer reprezentace Vladimír Šmicerfoto: Právo/Petr Horník

A co další legionáři, kteří se nabízejí? Třeba Grygera ve Fulhamu nebo Rozehnal v Lille...

Grygera ve Fulhamu teprve začal, Rozehnal odehrál v Lille poslední dvě utkání. Záleží na nich, jak se budou v klubu prosazovat. A také na tom, zda budou mít o reprezentaci zájem. My máme zájem o každého dobrého hráče.

Ve vašem třiadvacetičlenném výběru se opětovně objevuje nejlepší ligový střelec Lafata, který dává gól za gólem, ale v reprezentaci moc šancí nedostává. V kvalifikaci ve Skotsku se nedostal na trávník vůbec, proti Ukrajině si zahrál jen deset minut. Dáte mu v následujících duelech víc příležitostí a prostoru?

Mohu jen opakovat, že jsem rád, jakou střeleckou formu si udržuje. Je obdivuhodné, jak se prosazuje, a jsem rád, že ho máme. Ale jak bude vytížený proti Španělům a Litvě, to říci nemohu.

Vnímáte před konfrontací s mistry světa a Evropy Španěly jako výhodu, že soupeř už má postup zaručený a trenér Del Bosque hodlá ve zbývajících zápasech zkoušet další hráče ze svého širokého kádru?

Nikdo neví, zda tomu tak opravdu bude. Viděl jsem přípravný zápas Španělů s Chile a k výrazným změnám v jejich sestavě nedošlo. V Praze by neměl nastoupit zraněný Iniesta, ale ať nastoupí soupeř v jakákoli sestavě, vytvoří skutečně silný tým, protože na příležitost čekají další hráči. Negredo, Martínez, David Silva, Pedro...

Údajným největším problémem španělského kouče je složení obrany, neboť Pyuol a Pique z Barcelony jsou zraněni...

Stopeři Barcelony sice nehrají, ale místo nich má španělský kouč k dispozici další tři z Realu. A Ramos, Albiol či Arbeola určitě slabší nebudou.

zp, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: