Jiráčkova paráda jako od Messiho. S ním bych se nesrovnával, bránil se autor postupové trefy

16. listopadu 2011 10:02

Rozkopl před českou reprezentací bránu vedoucí na EURO. Rezolutně, nekompromisně a navíc po parádní akci. Přitom ještě před rokem neměl Petr Jiráček jisté místo ani v základní sestavě Plzně! Poslední týdny a měsíce však jeho kariéru zásadně změnily, neboť sestava mistrovského celku, stejně jako českého národního týmu je bez něho nemyslitelná. Zvláště teď, kdy trefou v barážové odvetě v Podgorici jistil postup na evropský šampionát.

 

Reuters

Proč jste po promarněných šancích v prvním barážovém duelu rovnou neřekl, že si svůj premiérový reprezentační gól schováváte až na odvetu?

Kdybych to tušil, určitě bych s tím vyrukoval. Zaplať pánbůh, že to tam spadlo a že se nám celá baráž povedla. Všichni jsme hrozně šťastní.

A vy asi nejvíc. Před takovými čtyřmi pěti měsíci vás asi nenapadlo, že budete české reprezentaci jistit postup na EURO...

To bych každému, kdo by něco takového tvrdil, odpověděl, že je blázen.

Určitě šlo o nejdůležitější branku ve vaší dosavadní kariéře...

Já jich moc nedávám, takže odpověď je jednoduchá. Fakt jedna z nejdůležitějších z těch mála, které jsem kdy dal.

Petr Jiráček se raduje z vítězného gólu v Černé Hoře, kterým pojistil postup na EURO 2012.Petr Jiráček se raduje z vítězného gólu v Černé Hoře, kterým pojistil postup na EURO 2012.foto: Reuters

 

A přitom po akci, která byla jednou velkou parádou. Jako byste ji při konfrontacích s Barcelonou okoukal od Messiho...

Tak k jeho akcím bych tu svou nepřirovnával. Vyplynula ze situace, i když jsem samozřejmě rád, že mně tak vyšla.

Jak vás vůbec napadlo vyškolit takovýmto způsobem černohorskou obranu?

Ani nevím... Prostě mě napadlo si balón prohodit, s čímž Černohorci vůbec nepočítali. Najednou jsem byl před brankářem sám, takže jsem se snažil šanci zužitkovat lépe než v Praze.

Takže jste ani nepřemýšlel, kam balón poslat?

Vůbec, chtěl jsem hlavně trefit bránu, což se povedlo.  Ostatně, po první promarněné šanci v pražském střetnutí mně všichni radili, že jsem měl mířit mezi tyče. Takže tentokrát jsem mezi ně zamířil.

A trefil. Po zmařených šancích v Praze jste nečekal na premiérovou trefu zase až tak dlouho...

I proto jsem za ni rád.

Petr Jiráček na srazu fotbalové reprezentace.Petr Jiráček.foto: Právo/Petr Hloušek

Nahlas vyslovovanou chválu moc rád nemáte, ale asi si budete muset zvykat. Vždyť se stáváte tahounem reprezentace...

Tak takhle bych to neviděl. Zvláště, když jsem v reprezentaci krátce a kolem mě je plno dobrých fotbalistů. Jsem hlavně rád, že jsem mezi ně zapadl. Úspěch v baráži proto na sebe nevztahují, neboť jde o dílo celého týmu.

Kdyby jen chvála! Vás dokonce začínají srovnávat s Pavlem Nedvědem...

Tak to mě těší moc, protože Nedvěda všichni znají a dobře ví, co ve fotbale dokázal. A nejen ve fotbale! Beru si z něho přístup a tvrdou dřinu.

Teď jste postoupili na evropský šampionát a třeba vy i díky tomu máte našlápnuto ke skvělé kariéře.

Takto nepřemýšlím, jsem hlavně rád za to, co se povedlo v Černé Hoře. Nelámu si hlavu tím, co bude za půl roku, nebo za rok.

Zatímco vaši spoluhráči skandováním a zpěvem málem zbořili letiště v Podgorici, vy jste se připojit nemohl, neboť jste musel po utkání na dopingovou kontrolu a dorazil jste za nimi dodatečně. A přitom se z vás stal vyhlášený zpěvák...

Můj výstup se sice v posledních dnech v médiích dost probíral, ale dostalo se mně spíše kritiky. Proto nevím, zda bych jim až tak pomohl.

Petr Jiráček (vlevo) přišel o postupové radovánky v šatně.Petr Jiráček (vlevo) přišel o postupové radovánky v šatně.foto: ČTK/AP/Darko Vojinovic

 

Zdeněk Pavlis (Podgorica), Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


ME ve fotbale do 21 let 2021

Mistrostvé Evropy jednadvacítek se bude poprvé v historii hrát ve dvou blocích, účastnit se bude také Česká reprezentace, kterou ve skupině čeká Španělsko, Itálie a Slovinsko. Základní skupiny "malého" EURA v Maďarsku a Slovinsku se odehrají 24. až 31. března, osm nejlepších týmů bude poté o evropský trůn bojovat 31. května až 6. června.