Češi ve Slovinsku vyhráli 3:0, Koller vyrovnal Puče

Čeští fotbalisté odehráli první přípravný zápas před kvalifikací mistrovství světa ve vítězném duchu. Ve slovinském Celje nedarovali méně zkušenému domácímu mužstvu mnoho šancí na úspěch a vyhráli po brankách Kollera, Juna a Poláka 3:0. Jan Koller navíc vstřelil už svou 34. branku v národním týmu a vyrovnal tak 67 let starý rekord legendárního kanonýra Antonína Puče.

Celé Slovinsko sužují velké mrazy, a tak na přípravu v teple museli fotbalisté zapomenout. Ještě před výkopem pomáhalo citelný chlad vylepšovat ostré zimní slunce, ale během zápasu v aréně byl nejméně desetistupňový mráz.

Překvapivě s ním měli méně potíží Češi, které zřejmě rozehřálo setkání s předsedou FIFA Blatterem. Byli aktivnější, svým tradičním agresivním způsobem hry Slovince zaskočili na jejich straně hřiště a rychlé výpady Baroše do šestnáctky nedávaly obráncům oddechnout.

Skóre se jim podařilo otevřít v desáté minutě, kdy Heinzův roh přistál na hlavičce Jiránka. Ten sice kvůli zákroku gólmana Bovruta Mavriče svůj první reprezentační gól nevstřelil, jenže ve skrumáži se nejlépe orientoval Koller a "nohejbalovou" smečí zaznamenal svůj 34. reprezentační gól, kterým dohnal legendárního kanonýra Antonína Puče.

Hosté ještě chvíli ovládali hru, ale posledním nebezpečným okamžikem byl faulem zastavený Barošův průnik ze středového kruhu. Domácí se začali zvedat krátce předtím, kdy je na koně málem dostal svou nepřesnou rozehrávkou brankář Blažek. Slovinci se však nedokázali zorientovat a minelu českého gólmana nezužitkovali, stejně jako další nedorozumění v české obraně, které přišlo po pár minutách.

Aktivita domácích s přibývajícím časem narůstala a hosté se soustředili na důraznou defenzívu. Ve 34. minutě ale Blažkovi hodně zatrnulo, když Ačimovič z dvaceti metrů jen těsně minul odkrytou levou část branky. Druhý nepříjemný okamžik zase zlikvidoval ve 38. minutě Bolf, který srazil na roh dobře mířený přízemní pokus Pokorna z pravé strany.

Střelecké premiéry Juna a Poláka

Druhý poločas začal podobně jako ten první, jen gól přišel dříve a postarala se o něj dvojice čerstvých mužů. Lokvenc na penaltové značce mohl střílet z otočky, ale raději si vyhlédl napravo lépe stojícího Juna, který nadvakrát překonal Mavriče a ve druhém startu zaznamenal premiérový reprezentační gól.

Gól Čechy uklidnil, hru v klidu kontrolovali a domácím po vzepětí na konci poločasu moc sil nezbývalo. A kdyby nebyli zbrklí, mohli přidat i další branky. Jenže Lokvencův chytrý přízemní pokus v 52. minutě mezi tyče nezamířil a další střela bochumského kanonýra skončila na rukavicích pozorného Mavriče.

Brankou však skončila dalekonosná trefa Poláka z pětadvaceti metrů, kterou stejně jako Jun otevřel své střelecké zápisy v národním týmu. Třetí míč v síti už neunesli někteří fanoušci, kteří se ihned po něm odebrali k odchodu. O nic už v závěru utkání nepřišli, protože hosté si výhru pohlídali.

Slovinsko - Česká republika 0:3 (0:1)
Branky: 10. Koller, 46. Jun, 79. Polák. Rozhodčí: Strahonja - Grgec, Krmar (všichni Chorv.). ŽK: M. Mavrič, Cesar - Heinz. Diváci: 4000.
Slovinsko: B. Mavrič - Pokorn (67. Rakič), M. Mavrič, Cesar, Ilič - Komac (78. Brečko), Sešlar, Čeh (56. Gobec) - Ačimovič, Rodič (46. Semler) - Cimirotič. Trenér: Oblak.
ČR: Blažek - Jiránek (78. Kováč), Bolf (46. Hübschman), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (63. Vachoušek), Jarošík, Polák, Heinz (46. Plašil) - Koller (46. Lokvenc), Baroš (46. Jun). Trenér: Brückner.