Galásek: Rozhodně nebudu teď říkat, jestli bych to vzal znovu

29. srpna 2006 16:06

Volba kapitána pro kvalifikační cyklus před evropským šampionátem v roce 2008 čeká české fotbalisty. Záložník Tomáš Galásek, jenž vedl tým kouče Brücknera před a na mistrovství světa v Německa, na pásce netrvá. "Už jsem si připravil svůj návrh. Uvidíme, jak to dopadne," říká v rozhovoru pro Právo.

Měl jste problémy s kolenem a dokonce jste utrpěl před týdnem tržnou ránu na hlavě, která si vyžádala šití. Jak se aktuálně cítíte?
Vždycky říkám, jak se cítím, a pak se něco stane. Jsem tady, odehrál jsem nějaká utkání, dokonce první celý zápas za Norimberk a hned na Bayernu, ale ještě před sebou máme do střetnutí s Walesem několik tréninkových jednotek. Zůstaňme u toho, že je momentálně všechno po zdravotní stránce v pořádku.

Na čele nemáte už nic znát, přitom po zásahu kopačkou z vás krev přímo crčela...
Rána se mi zacelila dobře, ale máte pravdu, že to vypadalo hrozně. Když mě ošetřovali, netušil jsem, jak vypadám. Až následně jsem viděl, že té krve bylo hodně.

Norimberku se nebývale daří, je to především vaším příchodem?
Hlavním důvodem je, že mužstvo zůstalo pohromadě a trenér Meyer mu vtiskl tvář. Ví, co chce hrát. Za sebou mám výbornou obrannou čtveřici a skvělého brankáře.

Můžete srovnat Ajax s Norimberkem a nizozemskou ligu s bundesligou?
Na bundesligu jsem se těšil, hodně jsem ji sledoval. Přitahovala mě a zatím mě ničím nezklamala. Atmosféra a stadióny jsou úžasné. Norimberk je skvělý klub. S herním hodnocením bych zatím počkal, odehrál jsem tři zápasy, tolik jsem bundesligu sám ještě nepoznal.

Vyjádření manažera reprezentace Vlastimila Košťála vyzněla, jako by s vámi, narozdíl od trenéra Brücknera, už nepočítal. Jak jste tuhle situaci vnímal vy?
Vnímal jsem to, ale pokud mi tohle dotyčný neřekne mezi čtyřma očima, tak přes tisk taková vyjádření neberu. S trenérem jsme byli domluveni, proto jsem tady. Kdykoli budu nominován, jsem připraven přijet. To platí, pokud budu zdravý a reprezentaci budu užitečný. Nechtěl bych skončit po nepovedeném mistrovství světa.

S manažerem Košťálem jste o tom už mluvili?
Co k tomu mám říct... Neřeknu nic.

Na začátku nového kvalifikačního cyklu se má volit nový kapitán...
Slyšel jsem o tom. Už jsem si připravil svůj návrh. Uvidíme, jak to dopadne. Rozhodně nebudu teď říkat, jestli bych to vzal znovu. Mužstvo se obměňuje, takže souhlasím, aby si tým zvolil nového kapitána, který s ním odehraje i mistrovství Evropy 2008.

Vy nepočítáte s tím, že byste hrál i na mistrovství Evropy?
To teď neumím říct. Dívám se zatím jen na kvalifikaci, kterou bych chtěl odehrát.

Když nebudete zvolen, vezmete to jako degradaci?
Určitě ne. Funkci kapitána jsem dostal před startem kvalifikace na mistrovství světa. Nikdo o mně nepochyboval. Přizpůsobím se a budu nové rozhodnutí mužstva akceptovat.

Viděl jste přípravný zápas se Srbskem?
Viděl jsem ho v televizi. Naštěstí šlo o přípravné utkání, ale hrálo v něm roli mnoho faktorů, včetně náhlé rozlučky Pavla Nedvěda. Z chyb v tomto utkání je třeba se poučit, ale je lepší, když nás prohra potkala v přípravě. Jak silné je naše současné reprezentační mužstvo, ukáže čas, ale já jsem přesvědčen, že je stále hodně silné a zase půjde nahoru.

Považujete nadcházející kvalifikaci za jednu z nejtěžších?
Bude hodně těžká. Máme velmi silné soupeře jako Německo, Slovensko, Irsko a Wales. V každém zápase půjde o hodně. Myslím si ale, že tato kvalifikace bude otevřená až do samého závěru a nějaká bodová ztráta v úvodu nemusí být rozhodující. Samozřejmě se všechno může vyvinout jinak.

Myslíte, že by ji neovlivnily ani bodové ztráty z prvních dvou utkání?
Mohou zapůsobit na sebevědomí mužstva, ale ne na celkový výsledek kvalifikace. Samozřejmě doma to chce první zápas určitě vyhrát. Bude to důležité i proto, s jakým sebevědomím pojedeme na Slovensko, kde nás čeká hodně prestižní duel. Slováci s námi nemají tak dobré výsledky a také nemají proti nám čím se pochlubit. V kvalifikaci na mistrovství světa ale došli až do baráže, což dokazuje, že jejich výkonnost jde nahoru. Na nás se určitě motivují.

Bavili jste se o tom s kolegy z Norimberka Mintálem a Vittekem?
Na to bude ještě dost času. Určitě si zatelefonujeme. Jsme kamarádi a bereme to sportovně. Zatím jsme se domluvili na výměně dresů.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: