Rubriky:

1. liga

Valná hromada schválila osamostatnění ligy. Výnos FAČR byl přes 800 miliónů

20. května 2016 12:36 - Brno

Valná hromada Fotbalové asociace ČR schválila úpravu stanov a dala tím souhlas k podpisu smlouvy s Ligovou fotbalovou asociací o osamostatnění profesionálních soutěží. Smlouva na šest let s dvouletou opcí byla následně podepsána. Od 1. července tak bude první, druhou a juniorskou ligu řídit Ligová fotbalová asociace pod vedením Dušana Svobody.

 

Václav Šálek, ČTK

"Přenese to odpovědnost na kluby. Už se nebudeme moci vymlouvat. Teď to bude na nás," řekl Svoboda na tiskové konferenci po podpisu smlouvy. "Musíme do začátku sezóny ustanovit procesní předpisy, obsazení disciplinární komise. V úterý je první zasedání ligového výboru a teď je nejdůležitější vyřešení otázky juniorské ligy," dodal místopředseda představenstva Sparty.

O samostatnosti ligy po vzoru některých zahraničních soutěží se mluvilo již od roku 2006, ale až loni v únoru Ligové shromáždění tento záměr odhlasovalo. Letos v březnu výkonný výbor FAČR přijal návrh rámcové smlouvy a 9. května ji schválil. Valná hromada úpravou stanov učinila zbývající krok.

Zatímco nejvyšší dvě soutěže a juniorskou ligu bude řídit LFA, domácí pohár i Superpohár zůstanou FAČR. LFA musí garantovat otevřenost soutěží, takže z třetí do druhé ligy musí postoupit dva týmy, stejně jako opačným směrem. Změny ale mohou nastat u postupu a sestupu z první ligy.

Smlouva dává LFA možnost zřídit vlastní disciplinární komisi, odvolací komise ale bude dál spadat pod FAČR, stejně jako komise rozhodčích. Po volební valné hromadě příští rok se sníží počet zástupců profesionálních soutěží ve výkonném výboru ze čtyř na dva, což bude znamenat, že ve výboru bude zasedat jen jedenáct členů. Profesionální liga ale už od nadcházející sezóny nebude mít ve fotbalové vládě místopředsedu.

Ještě dva roky bude s televizními a marketingovými právy na ligu obchodovat společnost STES, poté bude LFA za přenechání práv každoročně vyplácet výkonnostnímu fotbalu sedm miliónů korun. Původně to mělo být jedenáct miliónů. Majitelem vysílacích práv na fotbalovou ligu je společnost Pragosport a podle odhadů v současnosti činí roční příjem z práv přibližně 100 miliónů korun. Kluby ale doufají, že by si mohly vyjednat výrazně víc. Částku by mohl zvýšit prodej vysílacích práv placeným kanálům.

LFA také získává nárok na patnáctiprocentní podíl z odměn reprezentace z účasti na závěrečných turnajích ME a MS. Od ledna příštího roku bude LFA rovněž zapojena do rozhodování o využití dotací na mládež a rozvoj talentů.

FAČR rovněž zřídila etickou komisi. Jejím předsedou valná hromada zvolila do příštího roku právníka a vysokoškolského pedagoga Jana Paulyho. "Je to fotbal, který mám ze srdce rád, a právo, kterému si myslím, že rozumím. Výboru co nejdříve předložím jména kandidátů do komise. Jsem připraven pracovat, ale přeji si, abych práce měl co nejméně, aby z hlediska etiky vše fungovalo tak, jak má," řekl Pauly, který je děkanem právnické fakulty na plzeňské univerzitě.

Etická komise nahradí ve FAČR disciplinární komisi, která přešla pod LFA. "Dojde k rozdělení kompetencí. Co se odehraje na hřišti, bude řešit disciplinární komise, ale co se bude dít mimo, bude řešit etická komise," uvedl Pauly.

FAČR měla v roce 2015 výnos přes 800 miliónů

Fotbalová asociace ČR získala v roce 2015 ve výnosech 809 miliónů korun. To je o 141 miliónů více než před rokem a o 271 miliónů více než v roce 2013. Vyplývá to z finanční zprávy, která byla zveřejněna na valné hromadě v Brně.

"Ve všech položkách máme nárůst, což je velmi dobrá informace. Sponzoři nám neubývají, odchází pouze Synot, ale teď je před námi závěrečné jednání s novým titulárním sponzorem ligy," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Více než třetinu příjmů, konkrétně 38,8 procenta, tvoří dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jde o 314 miliónů korun, což je o 22,5 miliónu méně než v roce 2014. Z toho putuje 17,3 miliónu na státní reprezentaci a téměř 60 miliónů na talentovanou mládež včetně akademií. Na údržbu a provoz sportovních zařízení včetně Strahova jde 20,8 miliónu, což je o 5,5 miliónu méně než před rokem. Dalších 184 miliónů obdržela FAČR od státu na organizační záležitosti. Dotaci 32,65 miliónu získala FAČR na významné akce, v tomto případě mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

Oproti minulým rokům podíl peněz od státu v porovnání s ostatními příjmy klesl zhruba o osm procent. V součtu s podílem na loteriích je to však jen zhruba tříprocentní pokles. Z loterií dostala FAČR 151 miliónů. Od UEFA a FIFA má zhruba deset procent z celkových příjmů. Poplatky na členství přinášejí 50 miliónů.

Hodnota majetku FAČR se v roce 2015 zvýšila o 33 miliónů na 589,5 miliónů korun. V loňském roce asociace měla 324 948 členů. Na letošek plánuje FAČR rozpočet 603 miliónů, přičemž minimálně 144 miliónů by mělo přijít z loterií a 49 miliónů z členských příspěvků.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..