79. Zmrhal 0:2
Záznam online reportáže »

25. září 2016 15:23 - Praha
(Aktualizováno: 25. září 2016 17:35)

Když jim bývalo nejhůř, duelem s největším rivalem si pomohli. Fotbalisté Sparty však i tuto jistotu ztratili. Ve 286. derby podali chaotický výkon, Slavia je přehrávala a v utkání 8. ligového kola zaslouženě zvítězila 2:0 - a to ještě domácí gólman Koubek chytil penaltu. Sešívaní tak v lize dobyli Letnou poprvé od října 2008. Čtvrtá Sparta ztrácí na vedoucí Zlín již pět bodů, Slavia se zápasem k dobru už je pátá. Letenští fanoušci si po čtvrtém soutěžním zápase bez výhry žádají odchod kouče Ščasného...

Vlastimil Vacek, Právo

Pohled do zápisu potvrdil setrvalý stav. Letenský navrátilec Rosický nebyl ani v sestavě, ani na lavičce. Stejně tak si na své další derby musí počkat slávista Švento, který také ještě není v pořádku. Nákladnou posilu Van Kessela pak kouč Šilhavý nechal mezi náhradníky.

Sparta měla v tabulce co dotahovat a začala aktivněji. Po prvním rohovém kopu hlavičkoval Šural nepřesně, pak se ale rozehrála Slavia a rychle získala půdu pod nohama. První vzrušení nastalo ve 20. minutě, když letenský kapitán Lafata ve vápně stáhl za dres k zemi Frydrycha, rozhodčí Příhoda však jasnou penaltu neodpískal.

Ani penalta skóre nezměnila

Po půlhodině musel ze hřiště slávistický kanonýr Škoda, který nerozchodil srážku s Costou z úvodu zápasu. Sparta chtěla navázat na herní zlepšení z pondělního duelu ve Zlíně, nic takového však k vidění nebylo. Domácí se spoléhali na dlouhé nákopy, sešívaní si s míčem rozuměli líp. Odměnou jim byla první šance zápasu, střídající Mešanovič ovšem po Frydrychově nabídce tutovku zazdil.

V nastavení první půle mohla být Sparta za svoji chaotickou produkci potrestána. Holek zahrál ve vápně naivně rukou a tentokrát už se penalta pískala. Míč si vzal Mešanovič - a nechal vyniknout brankáře Koubka, který jeho nemastnou neslanou střelu vyrazil. Zatímco Hušbauer se vztekal, protože na penaltu si asi věřil, kouč Šilhavý i kapitán Bílek nešťastného exekutora hned při odchodu do kabin chlácholili.

Mešanovič se dočkal, přidal se Zmrhal

Po zahájení druhého poločasu bylo derby dvakrát přerušeno. Nejprve kvůli dýmovnici a poté kvůli zásahu policie ve slávistickém kotli. Po obnovení hry si šance dál vytvářeli sešívaní. Zmrhal na Barákův centr nedosáhl a další Mešanovičovu příležitost znovu vyrazil Koubek.

V 62. minutě se však Slavia dočkala. Barák trefil tyč, nikdo z domácích si odraženého míče nevšímal a Mešanovič ho konečně dopravil do sítě.

Rozložená Sparta si musela kalich hořkosti dopít až do dna. Holek další tragickou minelou připravil rivalovi šanci, Zmrhal jí nepohrdl a stejně jako před rokem v podzimním derby skóroval.

Fotbalová liga - 8. kolo:
Sparta Praha - Slavia Praha 0:2 (0:0)
Branky: 62. Mešanovič, 79. Zmrhal. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Paták. ŽK: Costa, M. Kadlec, Lafata, Frýdek, Čermák (všichni Sp.). Diváci: 18 397.
Sparta: Koubek - Karavajev (64. Čermák), Mazuch, Costa (36. Holek), M. Kadlec - Dočkal, Frýdek - Juliš (46. Mareček), V. Kadlec, Šural - Lafata. Trenér Ščasný.
Slavia: Pavlenka - Frydrych, Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu - Mingazov (66. Mihalík), Hušbauer, Barák (86. Ščuk), Zmrhal - Milan Škoda (31. Mešanovič). Trenér Šilhavý.