Jednání o smlouvě mezi IIHF a NHL se zatím nikam nepohnula

13. ledna 2007 17:27 - PETROHRAD

Ani sobotní schůzka zástupců evropských hokejových velmocí s představiteli mezinárodní federace IIHF v Petrohradu o nové smlouvě, která upravuje podmínky odchodů hráčů ze starého kontinentu do zámořské NHL, žádný velký posun nepřinesla. Ruští představitelé totiž stále nehodlají kývnout na nabídku kanadsko-americké strany, která ale vyžaduje souhlas všech zemí.

"Dnes ale zaznělo, že by možná uvítali roční kontrakt. Všichni ostatní smlouvu chtějí, což je základní věc. Mluvíme o tom, že by byla na čtyři roky s tím, že po dvou letech by obě strany měly právo se na kontrakt znovu podívat a udělat změny," řekl ČTK generální sekretář českého svazu Martin Urban, který se společně se svazovým místopředsedou Zbyňkem Kusým jednání zúčastnil.

Hlavní nabídka NHL počítá s celkovou kompenzací 15 miliónů dolarů za hokejisty mířící za Atlantik. Oproti předešlé smlouvě je z ní ale například odstraněna pokuta za odchod většího počtu přes současný stanovený limit 45 hráčů i další sankce v případě, že hokejista neodehraje více než 30 zápasů v NHL. "S tím ale moc zemí nesouhlasí, protože tam nejsou garantované peníze za hráče. Záleželo by, kolik hráčů by bylo transferovaných, a je obava, že by jich mohlo být třeba 85," podotkl Urban. Momentálně je základní částka za hráče 200 000 dolarů.

Možná podepíšou i bez Ruska

Představitelé IIHF se snaží ruskou stranu, která předešlý kontrakt nepodepsala, přivábit ke spolupráci zvýšením možné kompenzace. "Přišli s návrhem výrazně diferencovat hráče podle výkonnosti, s tím, že oni mají lepší hráče. Systém je ale komplikovaný a má neakceptovatelné praktické věci jako platba za hráče, která by byla až někdy v únoru," vysvětlil svazový sekretář. Momentálně dostávají kluby odstupné za hráče většinou v říjnu nebo v listopadu.

Podle Urbana je ale ve hře i možnost, že by IIHF podepsala s NHL smlouvu bez Ruska, podobnou té stávající. "Je reálná šance, že by do toho všechny země šly," prohlásil. Jasněji bude až za několik týdnů či spíše měsíců. Začátkem února bude s představiteli NHL jednat v New Yorku prezident IIHF René Fasel, poté bude zámořská strana zpracovávat své stanovisko a nabídku. Tu pak musejí projednat evropské svazy. Další velká schůzka "Evropy" se tak klidně může konat až při mistrovství světa v Moskvě.

ČTK

ČT sport 1:2 Finsko - Česko 1:2 dohráno
20210512T20:00:00+0200
Finsko vs. Česko
Finsko vs. Česko
Finsko
Česko
ČT sport Česko - Švédsko dnes 20:00
20210513T20:00:00+0200
Česko vs. Švédsko
Česko vs. Švédsko
Česko
Švédsko

Časová osa: Hokej

Filtr článků - Hokej


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Výsledkový mix:

NHL
Dnes San Jose - Vegas San Jose - Vegas 0:6
20210513T03:00:00+0000
San Jose vs. Vegas
San Jose vs. Vegas
Vegas
Dnes Colorado - Los Angeles Colorado - Los Angeles 6:0
Dnes St. Louis - Minnesota St. Louis - Minnesota 4:0
Dnes Ottawa - Toronto Ottawa - Toronto 4:3 pp
Včera Montreal - Edmonton Montreal - Edmonton 3:4 pp
Včera Winnipeg - Vancouver Winnipeg - Vancouver 5:0
Včera Washington - Boston Washington - Boston 2:1
20210512T01:00:00+0000
Washington vs. Boston
Washington vs. Boston
Boston
zítra 02:00 St. Louis - Minnesota St. Louis - Minnesota
zítra 03:00 Calgary - Vancouver Calgary - Vancouver
zítra 03:00 Colorado - Los Angeles Colorado - Los Angeles