Rubriky:

Hokej

Ruskou hokejovou reprezentaci povede Vjačeslav Bykov

11. srpna 2006 15:34 - MOSKVA

Bývalý slavný útočník Vjačeslav Bykov byl jmenován novým hlavním trenérem ruské hokejové reprezentace. Na lavičce nahradí Vladimira Krikunova, který odstoupil po vyřazení Rusů ve čtvrtfinále letošního mistrovství světa v Lotyšsku. V něm tehdy jeho favorizovaní svěřenci překvapivě nestačili na české hokejisty.

Rusové na světový titul marně čekají od roku 1993, kdy byl Bykov ještě členem zlatého týmu coby hráč.  V příštím roce bude chtít zlomit dlouhou pauzu na domácí půdě v Moskvě. "Na náš tým bude doma obrovský tlak. Ale to mne neznepokojuje. Jako hráč i trenér jsem už byl zvyklý čelit krizovým situacím," tvrdí Bykov, jehož premiérou bude liberecký turnaj Euro Hockey Tour na konci prázdnin.

V ruském hokeji tak skončilo dlouhé bezvládí, které vyvolávalo hádky uvnitř vedení. Ministr sportu a bývalý hokejista Vjačeslav Fetisov kritizoval prezidenta Ruské hokejové federace Vladislava Treťjaka za otálení s rozhodnutím. Vedle Bykova byli dalšími kandidáty Zinetula Biljaledtinov, jenž dovedl v minulé sezóně Kazaň k mistrovskému titulu, ale ten nabídku rázně odmítl. Treťjak oslovil i Borise Michajlova, možné kandidáty ze zahraničí bývalý slavný gólman už v zárodku zamítl.

Slavná kariéra po boku Chomutova

Nový kouč ruské sborné odehrál v národním týmu bývalého Sovětského svazu a Ruska 99 zápasů, v nichž nastřílel 49 branek. Je dvojnásobným olympijským vítězem a pětinásobným mistrem světa. Ve sborné i v tehdejším CSKA Moskva tvořil ideálně sehranou dvojici s Andrejem Chomutovem. Společně také později odešli do Švýcarska.

Do Ruska se nyní 46letý Bykov vrátil před dvěma roky a stal se koučem moskevského CSKA, kde kdysi získal deset ligových titulů. Na střídačce klubu ruské superligy by měl zůstat i při plnění povinností u národního týmu. Jeho asistenty budou Igor Zacharkin a Sergej Nemčinov, který bude mít na starosti hráče z NHL, kde sám dlouho působil.

grg, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Hokej

Filtr článků - Hokej