Tipsport extraliga

Sparta ztratila tříbrankový náskok, Třinec ale přece jen po nájezdech udolala

5. ledna 2012 21:01 - PRAHA

Ještě třináct minut před koncem třetí části nad Třincem o tři branky vedli, nakonec ale musejí být hokejisté Sparty rádi i za dvoubodový zisk. Úřadující mistr totiž senzačně dokázal srovnat a v předehrávce 36. kola padl až 4:5 po samostatných nájezdech. Rozhodující gól si připsal Petr Ton a Sparta Oceláře porazila i potřetí v sezóně. Holešovičtí tak zvýšili svůj náskok na čele před druhou Plzní na šest bodů, Třinec zůstává sedmý.

Roman Vondrouš

Třinec sice se Spartou oba vzájemné duely v letošní sezóně prohrál, do toho třetího ale vstoupil skvěle. Už po 67 vteřinách hry nahazoval od levého mantinelu puk před branku Bolf a jeden z bránících domácích hráčů si jej srazil do sítě. Inkasovaný gól však Pražany probudil, v osmé minutě pálil Ton, Vojtek puk dokázal zneškodnit.

Ještě lepší příležitost ke srovnání přišla o dvě minuty později, kdy v oslabení ujel Ivan Rachůnek, Vojtek jeho pokus vyrazil jen k Brošovi, ten ale poloodkrytou svatyni přestřelil. Ve dvanácté minutě už ale vyrovnáno bylo, Ton zpoza obránce poslal puk za pomoci břevna za Vojtkova záda. V sedmnácté minutě mohl vrátit Třinci vedení Hořava, i kvůli faulu Kočího ale nezamířil přesně.

Sparta ve druhé třetině udeřila třikrát

Ve 24 minutě se dostal k puku na levém kruhu Forman a přesným zásahem k protější tyči poslal Spartu poprvé v zápase do vedení. Hned vzápětí to z prakticky stejného místa zkoušel i Tenkrát, tentokrát však vyšel ze souboje vítězně gólman Vojtek.

Autor třetího gólu Sparty Michal Broš (vzadu druhý zleva) se raduje. Dole je brankař Třince Martin Vojtek.Autor třetího gólu Sparty Michal Broš (vzadu druhý zleva) se raduje. Dole je brankař Třince Martin Vojtek.foto: ČTK/Roman Vondrouš

Jenže ve 28. minutě kapituloval potřetí, když jej přeplachtil puk z hole dorážejícího Broše. To navíc nebyla poslední pohroma pro Třinecké ve druhé třetině. Dvě a půl minuty před jejím vypršením Vojtek vyrazil kotouč jen k Tomáši Rachůnkovi, který domácím zajistil již tříbrankový náskok.

Třinecké zmrtvýchvstání

Naděje na zdramatizování svitla Ocelářům ve 48. minutě, kdy si Kohn vybruslil od zadního mantinelu a Květoň následně v mele uvnitř brankoviště dokázal procpat puk za čáru. A osm minut před koncem základní hrací doby prohrával Třinec už jen o jediný gól, opět Květoň totiž zcela prázdnou Falterovu branku jednoduše nemohl netrefit.

V 55. minutě zahrozil z první šance Sparty v závěrečném dějství Broš, Hamerlíka, který od třetí třetiny nahradil v třinecké brance Vojtka, ale střelou zblízka nepřekonal. Stejně tak se hned o pár vteřin později (ne)vedlo i Fosterovi s Ivanem Rachůnkem.

Domácí v prodloužení přežili hru ve třech

V poslední minutě základní hrací doby odvolali hosté gólmana Hamerlíka na střídačku a zkusili hru v šesti. Tento tah se jim vyplatil, v čase 59:27 poslal zápas do prodloužení kapitán Bonk. V něm Spartu oslabil faulem Krstev a Oceláři měli možnost hry ve čtyřech proti třem. Rozhodnout ale nedokázali a to ještě mohli být rádi, že v samém závěru nepřetavila v gól přečíslení dvojice Ivan Rachůnek - Krstev.

Rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, v nichž se ve čtvrté sérii jako jediný trefil Ton a zajistil Spartě bod navíc.

Předehrávka 36. kola hokejové extraligy:
HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 3:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Ton (Tenkrát, Krstev), 24. Forman (Lapšanský, Sersen), 28. Broš (I. Rachůnek, Pacovský), 38. T. Rachůnek (Philipp, Milam), rozh. nájezd Ton - 2. Bolf (M. Hořava), 48. D. Květoň (Kohn), 52. D. Květoň (M. Hořava, Klimenta), 60. Bonk (Bolf, Zíb). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:6. Využití: 0:1. Diváci: 4358.
Sparta: Falter - Krstev, Sersen, Milam, Kočí, Philipp, Husák, Kučný - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Žálčík, Lapšanský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Třinec: Vojtek (41. Hamerlík) - Pavlík, Zíb, Lojek, Bolf, Richter, Hudec, Cartelli, Kania - Orsava, Bonk, Hrňa - Klimenta, D. Květoň, M. Hořava - Rufer, Polanský, Kohn - McGregor, Ostřížek, Mičulka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.