Sparta ztratila tříbrankový náskok, Třinec ale přece jen po nájezdech udolala

Ještě třináct minut před koncem třetí části nad Třincem o tři branky vedli, nakonec ale musejí být hokejisté Sparty rádi i za dvoubodový zisk. Úřadující mistr totiž senzačně dokázal srovnat a v předehrávce 36. kola padl až 4:5 po samostatných nájezdech. Rozhodující gól si připsal Petr Ton a Sparta Oceláře porazila i potřetí v sezóně. Holešovičtí tak zvýšili svůj náskok na čele před druhou Plzní na šest bodů, Třinec zůstává sedmý.

Tomáš Rachůnek (vlevo) ze Sparty střílí čtvrtý gól Martinu Vojtkovi z Třince.

Třinec sice se Spartou oba vzájemné duely v letošní sezóně prohrál, do toho třetího ale vstoupil skvěle. Už po 67 vteřinách hry nahazoval od levého mantinelu puk před branku Bolf a jeden z bránících domácích hráčů si jej srazil do sítě. Inkasovaný gól však Pražany probudil, v osmé minutě pálil Ton, Vojtek puk dokázal zneškodnit.

Ještě lepší příležitost ke srovnání přišla o dvě minuty později, kdy v oslabení ujel Ivan Rachůnek, Vojtek jeho pokus vyrazil jen k Brošovi, ten ale poloodkrytou svatyni přestřelil. Ve dvanácté minutě už ale vyrovnáno bylo, Ton zpoza obránce poslal puk za pomoci břevna za Vojtkova záda. V sedmnácté minutě mohl vrátit Třinci vedení Hořava, i kvůli faulu Kočího ale nezamířil přesně.

Sparta ve druhé třetině udeřila třikrát

Ve 24 minutě se dostal k puku na levém kruhu Forman a přesným zásahem k protější tyči poslal Spartu poprvé v zápase do vedení. Hned vzápětí to z prakticky stejného místa zkoušel i Tenkrát, tentokrát však vyšel ze souboje vítězně gólman Vojtek.

Autor třetího gólu Sparty Michal Broš (vzadu druhý zleva) se raduje. Dole je brankař Třince Martin Vojtek.foto: ČTK/Roman Vondrouš

Jenže ve 28. minutě kapituloval potřetí, když jej přeplachtil puk z hole dorážejícího Broše. To navíc nebyla poslední pohroma pro Třinecké ve druhé třetině. Dvě a půl minuty před jejím vypršením Vojtek vyrazil kotouč jen k Tomáši Rachůnkovi, který domácím zajistil již tříbrankový náskok.

Třinecké zmrtvýchvstání

<span>Naděje na zdramatizování svitla Ocelářům ve 48. minutě, kdy si Kohn vybruslil od zadního mantinelu a Květoň následně v mele uvnitř brankoviště dokázal procpat puk za čáru. A osm minut před koncem základní hrací doby prohrával Třinec už jen o jediný gól, opět Květoň totiž zcela prázdnou Falterovu branku jednoduše nemohl netrefit.</span>

<span><span>V 55. minutě zahrozil z první šance Sparty v závěrečném dějství Broš, Hamerlíka, který od třetí třetiny nahradil v třinecké brance Vojtka, ale střelou zblízka nepřekonal. Stejně tak se hned o pár vteřin později (ne)vedlo i Fosterovi s Ivanem Rachůnkem.</span></span>

Domácí v prodloužení přežili hru ve třech

<span><span>V poslední minutě základní hrací doby odvolali hosté gólmana Hamerlíka na střídačku a zkusili hru v šesti. Tento tah se jim vyplatil, v čase 59:27 poslal zápas do prodloužení kapitán Bonk. V něm Spartu oslabil faulem Krstev a Oceláři měli možnost hry ve čtyřech proti třem. Rozhodnout ale nedokázali a to ještě mohli být rádi, že v samém závěru nepřetavila v gól přečíslení dvojice Ivan Rachůnek - Krstev.</span></span>

<span><span>Rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, v nichž se ve čtvrté sérii jako jediný trefil Ton a zajistil Spartě bod navíc.</span></span>

<table border="0" cellpadding="2" cellspacing="2" class="table_1"><tbody><tr><td>Předehrávka 36. kola hokejové extraligy: </td></tr><tr class="invert"><td>HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 3:0, 0:2 - 0:0) </td></tr><tr class="highlight"><td><strong>Branky a nahrávky:</strong> 12. Ton (Tenkrát, Krstev), 24. Forman (Lapšanský, Sersen), 28. Broš (I. Rachůnek, Pacovský), 38. T. Rachůnek (Philipp, Milam), rozh. nájezd Ton - 2. Bolf (M. Hořava), 48. D. Květoň (Kohn), 52. D. Květoň (M. Hořava, Klimenta), 60. Bonk (Bolf, Zíb). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:6. Využití: 0:1. Diváci: 4358.</td></tr><tr><td><strong>Sparta:</strong> Falter - Krstev, Sersen, Milam, Kočí, Philipp, Husák, Kučný - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Žálčík, Lapšanský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec. </td></tr><tr><td><strong>Třinec:</strong> Vojtek (41. Hamerlík) - Pavlík, Zíb, Lojek, Bolf, Richter, Hudec, Cartelli, Kania - Orsava, Bonk, Hrňa - Klimenta, D. Květoň, M. Hořava - Rufer, Polanský, Kohn - McGregor, Ostřížek, Mičulka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.</td></tr></tbody></table>