Rubriky:

Tipsport extraliga

Bříza dává sparťanům za vzor fanoušky Komety. A mrzí jej smutná situace Slavie

1. září 2016 18:51 - Praha

Pochvaluje si, jak se hokejová Sparta v minulé sezóně zabydlela v O2 areně, přesto věří, že identita fanoušků s klubem s velkým eskem ve znaku bude ještě silnější. Petr Bříza, předseda představenstva Sparty a od srpna i její nový majitel, dává za vzor příznivce brněnské Komety.

 

Michal Krumphanzl, ČTK

Ve čtvrtek jste oznámil, že Sparta má díky Bille po pěti letech generálního partnera. Byla jednání náročná?

Není jednoduché oslovit a úspěšně dotáhnout jednání s takovou společností, je to práce na mnoho měsíců. Ale velmi brzo jsme našli shodu na tématu mládež. Pro Billu bylo pozitivní, že Sparta investuje a věnuje velkou pozornost mládeži. Jsem rád, že postupně naplňujeme rozpočet, máme vysoké procento partnerů, kteří s námi zůstávají v časech dobrých i zlých.

K tomu jistě pomohlo, jak jste se v loňské sezóně po přesunu z Holešovic zabydleli v O2 areně. Jste spokojený, že průměr návštěvnosti v základní části činil 7612 fanoušků a v play off dokonce 12 664 příznivců?

Jsou to fenomenální čísla a při vší úctě, respektu a nostalgii k holešovické aréně to byl zásadní krok, který dal Spartě úplně jiné možnosti. Ve chvíli, kdy slávisti řeknou, že jsou naštvaní, že jsme v O2 areně, ale zároveň uznávají, že jsme halu zabydleli lépe než oni, je to pocta. Věřím, že budeme každým rokem oslovovat více a více fanoušků.

Jak toho chcete dosáhnout?

Budeme se snažit být klubem Prahy, budujeme prestiž Pražáků. V hokeji nemáme takové prostředky jako ve fotbale, proto je podpora fanoušků velmi důležitá. Chtěl bych je poprosit, aby nám v tom pomohli a ukázali, že se s klubem ztotožňují, jako to je v jiných městech.

Ve kterých?

Třeba v brněnské Kometě. Identita lidí k regionu a podpora klubu od fanoušků je obrovská. Její fanoušci mají v autě vyvěšené klubové vlaječky, což je i náš cíl. Když během několika týdnů prodáte pět a půl tisícovek permanentek, jako Kometa, klubové kase to přinese peníze, které investujete do hráčů. To je jednoduchá rovnice.

Jenže Praha je specifická...

Hodně specifická! Není v ní jeden klub, na který by byl každý hrdý, proto je to samozřejmě těžší. Navíc v ní lidi mají obrovskou nabídku jiných aktivit. Specifičnost Prahy nyní potvrzuje smutná situace Slavie (sešívání se potýkají s velkými finančními problémy a dosud není jisté, jestli vůbec budou hrát v nové sezóně druhou nejvyšší soutěž - pozn. aut.). Věřím, že se jim ji podaří vyřešit. Je na tom ale vidět, že financování hokejového klubu v České republice je závislé na regionu, financích a partnerech. Nikde jinde příjmy pro sestavení kvalitního týmu neseženete. Je to jednoduchá rovnice - Sparta bude silnější s partnery a diváky.

Zeptám se tedy znovu. Jakou cestou chcete sparťanské fanoušky oslovit?

Nemůžeme pořád vymýšlet nové věci a myslet si, že díky nim přijdou noví fanoušci. Hodně jezdím po Evropě a diskutuji s manažery a majiteli klubů. Třeba Švédové neustále zmiňují slovo commitment, tedy závazek, identita. Potřebujeme se dostat k situaci, že čím větší bude základna fanoušků, tím silnější je klub. To je třeba případ fotbalové Bohemky. Má zvláštní komunitu fanoušků, která se dokáže nabudit a aktivovat, když je potřeba klub podpořit. V dobrých i zlých časech. Pokud máme být s českým hokejem úspěšní a konkurovat třeba německému Mannheimu nebo Eisbärenu Berlín, kteří mají průměrnou domácí návštěvu přes deset tisíc lidí, potřebujeme diváky. Bez toho se vrcholový sport nedá rozvíjet. Cestu vidím i skrz financované členství fanoušků klubu. Ale je to hodně dlouhá cesta.

Pojďme ke sportovní stránce. Trenér Jiří Kalous doufá, že Sparta v této sezóně naplní svůj sen. Co jím je? Titul?

To je obligátní otázka. Jednou jsem před sezónu řekl, že chci titul, jindy jsem byl opatrnější, že chceme hrát dobrý hokej. A byli jsme nařčeni z toho, že jsme alibisti. Každý hráč by měl mít na začátku sezóny cíl, že pro svůj klub vybojuje titul. Doufám, že to tak mají i naši hráči, nicméně ta cesta je pekelně dlouhá.

Nenaruší chod týmu absence Jiřího Kalouse v úvodu sezóny, který bude od neděle coby asistent trenéra Jandače připravovat národní tým na Světový pohár?

Nenaruší, od začátku jsme počítali s tím, že ho nahradíme. Zdeněk Moták s Jirkou Vebrem mužstvo plnohodnotně převezmou, už si ten model vyzkoušeli během léta.

Jan Škvor, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..