Je dobojováno, vládu nad extraligou převzala Sparta

Historie letošní extraligy se v pátek uzavřela. Hokejisté pražské Sparty v šestém finálovém utkání play-off přehráli na svém ledě Slavii 3:0 a radují se ze třetího mistrovského titulu v samostatné české lize. Hostům se nepodařilo najít recept na jednačtyřicetiletého brankáře Petra Břízu, který tak odehrál své poslední utkání v nejvyšší soutěži s čistým kontem.

Slavia dala hned na začátku utkání najevo, že si chce vynutit prodloužení série až do neděle, a Bříza v brance Sparty musel hned v úvodní minutě zasahovat proti dvěma nadějným šancím Proroka. Sparta v aktivitě nezůstala pozadu a Franěk musel zasahovat proti střele Černoška, čisté konto udržel ale i při první přesilovce zápasu po Tomicově vyloučení.

Ohrozit Břízu se pak podařilo Beránkovi, Slavii zase zlobil čtvrtý útok Sparty. Důsledné bránění středního pásma jinak mnoho vzruchu v úvodní části před brankami nepřineslo, gólman domácích prožil horké chvilky až v závěru třetiny při početní výhodě Slavie, kdy se ocitl na delší dobu bez hole.

Bezbrankový stav vydržel ještě necelé tři minuty druhé části. V šanci se nejprve ocitl Bednář, jemuž se ale ani nadvakrát nepodařilo překonat Břízu, ale pak udeřilo na druhé straně. Dragounovu dorážku po Hanzlíkově nahození ještě Franěk kryl, další pokus Langhammera, jenž dostal prostor od najednou pasivních obránců Slavie, nezachytil. Spartě se tak vůbec poprvé podařilo ve finálové sérii vstřelit úvodní branku zápasu.

Vzápětí byl vyloučen po faulu v útočném pásmu Duda a Slavii vyšel trest známého bouřliváka draho. Franěk nadvakrát zastavil pokus Straky, na dorážku Hlinky už ale nestačil. Slavii mohl o necelou minutu později přiblížit na dostřel Tomica, minul ale odkrytou branku.

Zlatou tečku přidal Sivek

Dvoubrankový náskok nutil k útočné aktivitě Slavii, skóre se ale málem měnilo po velké šanci domácích, kdy Marek po rychlém protiútoku nastřelil horní tyč Fraňkovy branky a Kašpaříkova dorážka mířila mimo.

Naposled jmenovaný sparťanský útočník na konci třetiny věnoval Slavii čtyřminutovou početní výhodu po faulu na unikajícího Beránka, hosté ale přestávkou rozdělenou převahu nedokázali využít. Navíc málem inkasovali po chybné rozehrávce Fraňka, Marek ale brankáře Slavie nepřekonal.

Svěřenci trenéra Ružičky dělali všechno možné, aby vývoj zápasu zvrátili, zodpovědná obrana Sparty ale odolávala a v poslední instanci byl nepřekonatelný Bříza. Necelé dvě minuty před koncem navíc soupeře dorazil Sivek, který dorážkou pod horní tyč zakončil Tonův brejk.

Sparta si zajistila účast v play-off až v posledním kole základní části, pak se ale nadechla k velkému tažení. V play-off ani jednou neprohrála na domácím ledě a postupně vyřadila Medvědy ze Zlína, Orly ze Znojma a nakonec dokázala přehrát i favorizovanou Slavii. Celkově získala sedmý titul, v samostatné lize do letoška triumfovala v sezónách 1999/2000, kdy ji stejně jako letos vedl trenér František Výborný, a 2001/2002.

Sparta Praha - Slavia Praha 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 23. Langhammer (Stehlík), 28. J. Hlinka (J. Straka, O. Kratěna), 59. Sivek (Ton). Rozhodčí: Homola, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 14.475.
Sparta: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Sivek - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Špaňhel - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Slavia: Franěk - Kadlec, Graňák, J. Novák, Žižka, Kolařík, Žabka, od 23. navíc Pojkar - Bednář, Beránek, Tomica - D. Hruška, Prorok, Dlouhý - Duda, Divíšek, Sup - Vondrka, Kopecký, Drtina. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.
Konečný stav série: 4:2