Rubriky:

Tipsport extraliga

Raději vyklidíme kotle! Hokejoví fanoušci jsou vytočení a napsali na svaz otevřený dopis

12. října 2017 15:53 - Praha

Slibovali si zkulturnění atmosféry na stadiónech, od fanoušků samotných to ale na hokejovém svazu (ČSLH) za úpravu disciplinárního řádu pořádně schytávají. Příznivci všech čtrnácti extraligových klubů nyní sepsali otevřený dopis směřovaný zástupcům ČSLH, v němž dávají najevo svou nespokojenost s nařízením, podle kterého disciplinárka od právě probíhající sezóny může trestat jednotlivé kluby za vulgární a urážlivé skandování jejich fanoušků na adresu soupeřova týmu či rozhodčích.

 

Miroslav Chaloupka, ČTK

A taky že toho disciplinární komise v čele s jejím šéfem Karlem Holým využívá. Základní část extraligy za sebou nemá ještě ani první čtvrtinu a trestáni (napomenutím či finanční pokutou) již byly Plzeň, Brno, Chomutov, Olomouc, Hradec Králové a Litvínov.

Nejčastěji v tomto ohledu řešila disciplinárka plzeňskou Škodovku. Po prvním prohřešku přišlo napomenutí, následovala dvoutisícová pokuta a ve středu i ta za deset tisícovek - kotel na adresu rozhodčích skandoval nejprve pokřik "Pruhovaná banda čů...!" a posléze "Pruhovaný svině!".

Pakliže se příznivci Indiánů vulgárně projeví znovu, přijde ještě citelnější finanční postih.

Co se píše v Disciplinárním řádu extraligy:
Klub, jehož příznivci na stadiónu, na kterém se hraje utkání ELH:
(a) se dopustí hanlivého, pohoršujícího, urážlivého, provokujícího, zesměšňujícího nebo ponižujícího posunku, gesta, pokřiku nebo jiného nesportovního jednání vůči jakémukoliv hráči, funkcionáři, rozhodčímu, členovi realizačního týmu či jakékoliv jiné osobě, způsobilého ohrozit dobré jméno ELH nebo její zájmy ve společnosti, nebo
(b) vnesou do prostor stadiónu nebo zde použijí zbraně, pyrotechniku či jiné předměty ohrožující bezpečnost a zdraví, nebo
(c) se dopustí výtržnosti, vyprovokují potyčku, dopustí se fyzického napadení nebo pokusu o takové jednání, nebo
(d) vniknou na ledovou plochu, do šatny hráčů, šatny rozhodčích, na hráčskou lavici, na trestnou lavici, nebo do dalších prostor vyhrazených pro delegované osoby a zástupce řídícího orgánu, nebo
(e) se dopustí vhazování předmětů na ledovou plochu, nebo
(f) se dopustí fyzického napadení hráče, funkcionáře, rozhodčího, člena realizačního týmu, delegované osoby, zástupce řídícího orgánu, nebo
(g) se dopustí jakéhokoliv projevu hanobícího některý národ, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo jednotlivce či skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, náboženské vyznání či sexuální orientaci,
bude potrestán.

Nelibost nad novinkou v disciplinárním řádu dávali fanoušci klubů najevo nejprve tím, že na část zápasů přestali fandit. Brněnští příznivci pak ve svém kotli rozvinuli transparent „Svobodu fanouškům" a přeškrtli ČSLH, na tom v pardubickém kotli zase stálo „S hokejovým svazem padlo ticho na zem", v plzeňském pak „Zameťte si na svazu před vlastním prahem".

Nyní se hokejoví fandové rozhodli spojit a sepsali ČSLH otevřený dopis. „Domníváme se, že ČSLH nemá k takovéto represi vůči divákům vůbec žádný důvod. Naopak. Atmosféra na zimních stadiónech je v posledních letech stabilizovaná, v drtivé většině se nevyskytují excesy, které by vybočovaly z běžného chování sportovního fanouška," stojí v dopise.

„Snahou svazu by mělo být nabídnout takové zboží, které bude pro jeho diváky atraktivní, a ne nám vyhrožovat a šněrovat nás do vágních a nic neříkajících pravidel. Neexistuje žádná směrnice, co je, a co není proti řádu. Jak se bude určovat, že už něco podle rozhodnutí komise přesáhlo mez? Čím se máme řídit?" diví se fanoušci poněkud vágní formulaci v řádu.

A argumentují, že je prakticky nemožné, aby žádný z tisícovek fanoušků na stadiónu nezareagoval, byť jen pískáním, pokud dojde k chybě ze strany sudích. „To už může být někým vnímáno jako hanlivé a pohoršující chování vůči aktérovi utkání. A tak se nejspíš stane, že od poloviny sezóny bude ČSLH hrát své zápasy jen sám pro sebe, protože prostě napomenutí, pokuty a další represe budou vyčerpané. Kotle stadiónů zůstanou prázdné nebo je raději vyklidíme my samotní. Je to ta cesta, kterou se chceme společně vydat?" ptají se rozhořčení příznivci.

Otevřený dopiš fanoušků:
Vážení,
jsme znepokojeni novým Disciplinárním řádem ELH , resp. tou částí, která nově postihuje i nepřístojné chování diváků.
Citace:
„Je zakázáno chování:
– hanlivé
– pohoršující
– urážlivé
– provokující
– zesměšňující či ponižující, včetně posunků a gest, pokřiků a podobně vůči jakémukoli aktérovi utkání!“
Napříč fanoušky extraligových i ligových mužstev je s touto novinkou v Disciplinárním řádu veliká nespokojenost, kterou touto formou vyjadřujeme. Domníváme se, že ČSLH nemá k takovéto represi vůči divákům vůbec žádný důvod. Naopak. Atmosféra na zimních stadiónech je v posledních letech stabilizovaná, v drtivé většině se nevyskytují excesy, které by vybočovaly z běžného chování sportovního fanouška. I spektrum v publiku je oproti minulým létům mnohem pestřejší. Na hokej se více naučili chodit i rodiče s dětmi, což svědčí o tom, že je na stadiónech více „bezpečno“.
Upozorňujeme na to, že nejsme aktivním článkem ČSLH, ale naopak konzumenti jeho produktu, za který řádně platíme. Velká většina diváků se na stadiónech chová v mezích slušného chování. Snahou svazu by mělo být nabídnout takové zboží, které bude pro jeho diváky atraktivní, a ne nám vyhrožovat a šněrovat nás do vágních a nic neříkajících pravidel. Neexistuje žádná směrnice, co je, a co není proti řádu. Jak se bude určovat, že už něco podle rozhodnutí komise přesáhlo mez? Čím se máme řídit?
Na stadióny chodíme především za emocemi. Mezi sebou soupeří dvě strany a v každém zápase je vítěz a poražený. A stejné je to v hledišti. Jakmile domácí fanoušci poženou svým skandováním své hráče za vítězstvím, je nemožné, aby to u soupeře nevyvolávalo provokující pocity. Pokud rozhodčí udělá chybu a poškodí jednoho ze soupeřů, je nemožné, aby nezareagoval nikdo z několika tisíc lidí na stadiónu jen třeba pískáním, a to už může být někým vnímáno jako hanlivé a pohoršující chování vůči aktérovi utkání. A tak se nejspíš stane, že od poloviny sezóny bude ČSLH hrát své zápasy jen sám pro sebe, protože prostě napomenutí, pokuty a další represe budou vyčerpané. Kotle stadiónů zůstanou prázdné nebo je raději vyklidíme my samotní. Je to ta cesta, kterou se chceme společně vydat?
Svaz navíc tímto opatřením vědomě vytváří tlak na pořadatele (klub), aby zasáhl, a nutí ho v podstatě k vytváření konfliktu mezi pořadatelem a fanouškem. Což je za pokřiky, chorea ad. naprosto nepřijatelné. Pořadatelská služba není proškolena na antikonfliktní situace a mnohdy bývá sama příčinou vzniku nežádoucích situací. Na rozdíl od PČR a Městské policie nejsou její pracovníci nikde evidováni, neprocházejí regulovaným školením a není známa jejich minulost (nepředkládají trestní rejstřík, např. předchozí pravomocné odsouzení za násilnou trestnou činnost). V případě jejich zásahu v popisovaných situacích lze spíše očekávat vznik konfliktu.
Byli bychom velmi rádi, kdyby k tomuto ČSLH vyvolal věcnou diskusi, pokusil se přehodnotit tuto část DŘ, které je pro nás těžko akceptovatelná.
Jen pro dokreslení absurdnosti tohoto článku v DŘ. Současný ředitel extraligy pan Josef Řezníček byl ve své době nejenom vynikajícím hokejistou, ale i tím, který během zápasů vyvolával obrovské množství pozitivních i negativních reakcí a nepatřil mezi uhlazené slušňáky, kteří mají své chování vždy pod kontrolou.
Sepsali zástupci fanoušků klubů extraligy ledního hokeje Piráti Chomutov, HC Oceláři Třinec, HC Škoda Plzeň, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Kometa Brno, BK Mladá Boleslav, HC Sparta Praha, Bílí Tygři Liberec, Mountfield HK, Aukro Berani Zlín, HC Olomouc, HC Dukla Jihlava, HC VERVA Litvínov a HC Dynamo Pardubice. (řazeno podle extraligové tabulky k 25.9.2017).
škv, Sport.cz

  1:4 Vítkovice - Liberec 1:4   25. min
20200121T17:30:00+0100
Vítkovice vs. Liberec
Vítkovice vs. Liberec
Vítkovice
Liberec

Časová osa: Tipsport extraliga 2019/2020

Filtr článků - Tipsport extraliga


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..