Lev - Nižněkamsk 2:0Lev konečně naplno bodoval. Doma porazil Nižněkamsk

39. Klepiš 1 : 0
49. Řepík 2 : 0

Černá série je pryč, po čtyřech zápasech se hokejisté pražského Lva konečně dočkali v KHL plného bodového zisku. Doma porazili Nižněkamsk 2:0. Branky vítězů vstřelili Jakub Klepiš a Michal Řepík, gólman Petri Vehanen udržel poprvé v sezóně čisté konto. Lev díky výhře zůstal v Západní konferenci na pozicích pro play off.

Hokejista Martin Cibák (vlevo) z Nižněkamsku a Jiří Sekáč z HC Lev Praha v utkání KHL.

"Chci týmu za výkon poděkovat. Hráči nejsou v lehké situaci, ještě to po tom těžkém tripu doznívá, ale odvedli výbornou práci," řekl trenér Lva Václav Sýkora. Po sérii zápasů v Novokuzněcku, Novosibirsku a na Dálném východě s Vladivostokem a Chabarovskem, odkud Lev přivezl pět bodů, se tým tento týden opět představil v Praze.

V pondělí Lev ztratil doma výhru s Magnitogorskem a podlehl 3:4 v prodloužení. "Na začátku zápasu na nás ještě seděl stín závěru s Magnitogorskem, kdy jsme ztratili výhru. Už během druhé třetiny a pak ve třetí se mužstvo hodně zvedlo. Hráli jsme dobře do útoku i do obrany, bohužel jsme to tolik nevyjádřili brankově," doplnil Sýkora.

Pražané už bez odvolaného asistenta trenéra Jana Votruby se mohli dostat v úvodu do vedení po šanci Řepíka. Práci měl i na druhé straně Vehanen, ale velké příležitosti v utkání dlouho chyběly.

V osmé minutě po zákroku na Christensena oživila dění bitka O´Byrneho s Osalou, oba za ni dostali trest na pět minut. Lev přečkal v úvodní části 40 sekund ve třech proti pěti a v závěru třetiny nevyužili možnosti Řepík a Novotný.

Pražané se dostali do tlaku od 25. minuty, od které hráli třikrát za sebou v přesilové hře, ale gólman Sudnicyn pokusy domácích kryl, ten Oystrickův i se štěstím. Největší šanci měl Lev ve hře pěti proti třem v 31. minutě, kdy po kombinaci s Řepíkem nasměroval Vrána puk do pravé tyče. Následně netrefil odkrytou branku obránce Oystrick.

Vehanen skvěle oslavil narozeniny

Lev se pak také ubránil v oslabení a v 39. minutě se dočkal vedení. Obránce Němec nejdříve vyrazil do ofenzivy, gólmana Nižněkamsku sice nepřekonal, ale připsal si následně asistenci na trefu Klepiše. Ten se z pozice na modré čáře uvolnil kličkou a trefil přesně pravý horní roh Sudnicynovy branky.

Na začátku třetí třetiny se vrhl Neftěchimik i s českým útočníkem Koukalem do ofenzivy, Vehanen ale držel čistý štít. Na druhé straně po střele Novotného zblokovala defenziva hostů Klepišovu dorážku do odkryté branky.

Pojistky se Lev dočkal v 49. minutě, kdy dostal prostor na pravé straně Řepík a přesnou ránou k pravé tyči nedal Sudnicynovi šanci. Stav už se nezměnil, přestože další možnosti měli Christensen či dvakrát Vrána. Vehanen při závěrečném tlaků hostů odolal.

Finský gólman tak oslavil dnešní 36. narozeniny. "Petri Vehanen chytal výborně a jsem rád, že dneska na své narozeniny vychytal nulu," uvedl Sýkora. "Jsem rád, že jsme to dneska zvládli. Makali jsme jako tým a pomohli jsme Petrimu k nule, to mu určitě pomůže," doplnil autor druhé branky Řepík.

Nižněkamsk, sedmý tým Východní konference, prohrál v pondělí v Záhřebu 0:6 a ani dnes se neprosadil. "U nás byl vidět jen jeden hráč, brankář Sudnicyn. Naši útočníci nic neukázali, nedali jsme dva zápasy gól. Pak těžko můžeme vyhrát," uvedl trenér Nižněkamsku Vladimir Krikunov.

Vondrka ukončil osmizápasovou vítěznou sérii Magnitogorsku

Série hokejistů Magnitogorsku, kterou v pondělí v Praze na ledě Lva prodloužili na osm výher, skončila v KHL dnes v Bratislavě. Slovan porazil Metallurg 4:3 v prodloužení za výrazného přispění českého útočníka Michal Vondrky, jenž vstřelil dva góly.

Favorizovaní hosté měli na Slovanu bleskový nástup - už v 53. sekundě otevřel skóre Zaripov, na jehož brance se stejně jako na všech ostatních v zápase podílel Jan Kovář. Bývalý útočník Plzně s 19 body vede kanadské bodování soutěže, o bod za ním jsou jeho kolegové z elitní řady Metallurgu Zaripov a Mozjakin.

Svěřenci českého trenéra Rostislava Čady však ještě v první třetině otočili a v 35. minutě zvýšil Vondrka už na 3:1. Magnitogorsk stejně jako před dvěma dny v Praze dokázal srovnat a dovést zápas do prodloužení, tentokrát v něm ale neuspěl. O bodu navíc pro domácí rozhodl po rychlém brejku v 56. sekundě nastavení Vondrka.

Slovan, jenž se po špatném úvodu zvedá a vyhrál třetí ze čtyř zápasů, je s 12 body stále nejhorší v Západní konferenci.

Kontinentální hokejová liga:
HC Lev Praha - Neftěchimik Nižněkamsk 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 39. Klepiš (Němec), 49 Řepík (Birner, Vrána). Rozhodčí: Zacharov, Dejev - Michel, Šichanov. Vyloučení: 5:6, navíc O´Byrne - Osala oba 5 min. Bez využití. Diváci: 5054.
Lev Praha: Vehanen - Němec, Oystrick, Mikuš, Gragnani, O'Byrne, Jaakola, Humphries - Klepiš, Christensen, Novotný - Danielsson, Azevedo, Ridderwall - Thörnberg, Zackrisson, Sekáč - Řepík, Vrána, Birner. Trenér: Václav Sýkora.
Nižněkamsk: Sudnicyn - Kosmačov, Berezin, Šulakov, Bělov
Ostatní zápasy KHL
CSKA Moskva - Čeljabinsk 1:3
Čerepovec - Chabarovsk 3:2 (za hosty Petružálek 0+1)
Jaroslavl - Vladivostok 4:0
Atlant Mytišči - Novokuzněck 2:1
Petrohrad - Novosibirsk 1:2 po sam. nájezdech (za hosty Červenka 0+1)
Dinamo Minsk - Záhřeb 2:3 v prodl. (za domácí Irgl 0+1)
Dinamo Riga - Ufa 2:5
Lev Praha - Nižněkamsk 2:0
Slovan Bratislava - Magnitogorsk 4:3 v prodl. (Vondrka 2+0, Netík 0+1 - Kovář 0+3)

6 Slovan 54 120 : 160 67
7 Minsk 54 102 : 161 53