Ruské čekání na zlato z domácího MS neskončí. Po obratu jdou do finále Finové

39. Aho 3:1
Záznam online reportáže »

21. května 2016 14:58 - Moskva
(Aktualizováno: 21. května 2016 17:31)

Čekání ruských hokejistů na zlato z domácího světového šampionátu letos neskončí. Sborná naposledy slavila mistrovský titul před třiceti lety, nyní skončí nejlépe bronzová. Rozhodla o tom její sobotní semifinálová porážka s Finskem 3:1. Znarokův tým sice v Moskvě po první třetině vedl, Seveřané ale v prostřední části hry skóre třemi góly otočili.

Grigorij Dukor, Reuters

Hrdinou duelu je teprve osmnáctiletý útočník Sebastian Aho, jenž zaznamenal dvě branky. Výběr Suomi, který naposledy vyhrál zlato na MS před pěti lety, se v nedělním finále utká s vítězem dnešního druhého semifinále mezi Kanadou a Spojenými státy americkými (od 19:15 SELČ, on-line reportáž na Sport.cz, přímý přenos ČT sport).

Širokov rychle otevřel skóre

Rusové hnaní vyprodaným moskevským Ledovým palácem začali velice aktivně a už ve 3. minutě šli do vedení. První střelu Širokova sice ještě Koskinen vyrazil, na dorážku stejného hráče už byl ale krátký. Sbornou rychlý gól uklidnil a mohla přidat i další. Zakončení Ovečkina i Dadonova po pěkné kombinace třetího útoku však finský gólman pokryl.

Seveřané se do útočného pásma dostávali jen velice obtížně a Bobrovskij si první zákrok připsal až v 11. minutě při finské přesilovce. V jejím pokračování pak měli Rusové štěstí, neboť rána Barkova do odkryté branky skončila na tyči. V závěru první třetiny Bobrovskij vůbec neviděl střelu Rantanena po ledě a kotouč na poslední chvíli zastavil betonem před čárou.

Aho srovnal, Jokinen zaznamenal vítězný gól

Náskok Rusů mohl v úvodu druhé třetiny navýšit Ovečkin, v úniku ale zamířil jen do lapačky Koskinena. Místo toho naopak udeřili Finové, kteří do dnešního zápasu na turnaji ještě neprohráli. Při vyloučení Marčenka se odhodlal ke střele z mezikruží Aho a poslal kotouč přesně nad beton Bobrovského. Tým Suomi následně přečkal oslabení, a když Komarov skočil zpátky na led, mířil sám na gólmana, jenže Vojnov se stačil vrátit a finského forvarda rozhodil.

Rusům přesilové hry nevycházely, při trestu Pihlströma promáchl v dobré pozici Šipačov. A po necelé půlminutě, kdy už hráli Finové v plném počtu, dokonali obrat. Laine chytrou přihrávkou mezi dvěma protihráči vybídl Jussiho Jokinena, jenž prostřelil Bobrovského.

Změní Finové historii?

Když pak Ovečkin ztratil v útočném pásmu kotouč a rychlý výpad soupeře řešil faulem, měli svěřenci Kariho Jalonena třetí přesilovku v utkání. A stejně jako tu druhou zužitkovali. Opět se o to postaral teprve osmnáctiletý mladíček Aho, který se dostal k puku před brankou a střelou na vyrážečku utišil diváky v Ledovém paláci.

Rusům se rychle krátil čas, Dacjuk v další hře v početní převaze nezkrotil před odkrytou klecí puk a kapitána sborné v téže přesilovce vychytal i jistý Koskinen. Poslední šance Znarokově partě svitla tři a půl minuty před koncem základní hrací doby, kdy byl vyloučen Hietanen. Rusové zareagovali oddechovým časem a záhy odjel Bobrovskij na střídačku. Ani to ale Rusům nepomohlo.

Finové tak dál živí naději, že se stanou vůbec prvním mužstvem v historii, které by v jedné sezóně vyhrálo šampionáty osmnáctek, dvacítek i seniorské kategorie.

MS v hokeji v Rusku - semifinále
Rusko - Finsko 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Širokov (Tělegin, Marčenko) - 26. Aho (Mikael Granlund, Lindell), 36. J. Jokinen (Laine), 39. Aho (Koskiranta, M. Koivu). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kubuš (SR) - McIntyre, Ritter (oba USA). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. Diváci: 12.215.
Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Zajcev, Marčenko, Bělov, Čudinov, Orlov - Širokov, Kuzněcov, Ovečkin - Sanniko, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.
Finsko: Koskinen - Hietanen, Jaakola, Pokka, Lindell, Ohtamaa, Kivistö - Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Rantanen, T. Sallinen, Pihlström. Trenér: Kari Jalonen.