Rubriky:

Ostatní

VIDEO: Rusové v Moskvě bujaře slavili titul hokejových šampiónů

11. května 2009 11:16 - MOSKVA

Ihned po vítězství ruského týmu ve finále hokejového mistrovství světa vypukly v centru Moskvy oslavy. "Rusko! Vítězství! Urrááá!" volaly davy rozradostněných fanoušků v ulicích za nepřetržitého troubení klaksonů aut. Na ulicích se objímali neznámí lidé, rozradostnění fanoušci se vykláněli z oken aut a mávali vlajkami, šampaňské a pivo tekly proudem.

Ruští hokejisté vyhráli v neděli v Bernu finálový zápas nad Kanaďany 2:1 a obhájili loňský titul z Québeku.

Jindy přísná policie bujarým oslavám jen přihlížela, žádné vážnější incidenty se podle moskevského velitelství strážců pořádku neodehrály.

"Moskvané slaví vítězství nočními procházkami, aniž by narušovali veřejný pořádek, a tak se policie k fanouškům chová s pochopením," citovala agentura RIA Novosti nejmenovaného policejního velitele.

Vzhledem k nastávajícímu finále písňové soutěže Eurosong platí v ruské metropoli v posledních dnech mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích hlídkuje na 20 000 strážců pořádku. Policie měla v noci na dnešek pod kontrolou hlavně sportovní bary, v ulicích se pak během oslav objevili i příslušníci speciálních pořádkových jednotek.

Mnohem těžší než loni

Desítky fanoušků s ruskými vlajkami v rukou slavily titul šampiónů i v centru lotyšské metropole Rigy, kde žije početná ruská menšina.

Hlavnímu trenérovi "sborné" Vjačeslavu Bykovovi a jeho svěřencům už alespoň telefonicky pogratulovali k zlatým medailím prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin.

"Jsem pyšný na hru ruské reprezentace, která vyhrála všechna utkání na mistrovství," prohlásil podle Kremlu Medveděv. Podle Putina si ruský tým titul plně zasloužil. "Dokázat naprosté prvenství v hokejovém světě podruhé za sebou bylo mnohem těžší než loni. Ruská reprezentace svou mistrovskou hrou a skvělým týmovým duchem potvrdila, že titul šampiónů získala právem."

Hokej patří v Rusku k nejpopulárnějším sportům a výkony "sborné" se hodnotí nejen ze sportovního hlediska, ale i jako neselhávající důkaz velmocenského postavení země.

ČTK

Časová osa: Ostatní