Rubriky:

NHL

Stanley Cup? Oslavy byly neskutečné, ale moc jsem se nevyspal, vzpomíná český bek

21. srpna 2018 08:34 - Praha

V NHL prožil turbulentní sezónu. Začal na farmě v Lavalu, poté si vydobyl místo v prvním týmu Montrealu, který však Jakuba Jeřábka v únoru vyměnil do Washingtonu. S Capitals nakonec dosáhl na hokejový grál, i když finálové bitvy o Stanleyův pohár sledoval sedmadvacetiletý bek pouze z hlediště. A před příští sezónou ho čeká další stěhování. Jeho novým působištěm bude Edmonton, se kterým uzavřel jako nechráněný volný hráč roční smlouvu.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Hodně mrzí, že se vaše jméno vzhledem k malému počtu odehraných zápasů a absenci ve finále na slavné trofeji neobjeví?

Mě ani tak neštve, že nebudu na poháru napsaný, ale že jsem za Washington neodehrál víc utkání. V základní části jich mám jedenáct, v play off jsem byl bohužel u prvních dvou zápasů v Columbusu, které nám nevyšly a smolně je prohráli v prodloužení. Celý tým se pak chytil a hrál naprosto fantasticky. Nebyl tedy důvod do sestavy zasahovat, takže jsem už nenastoupil.

Oslavy Stanley Cupu jste však s celým týmem naplno absolvoval. Jaké byly?

Neskutečné. Po týdnu jsem byl v uvozovkách rád, že jsem odjel, protože se to už nedalo. Člověk se pořádně nevyspal, připadalo mi, že to musíme oslavit úplně s každým člověkem, který ve Washingtonu žije. (smích)

V Capitals jste rozšířil českou kolonii, hodně času jste trávil s Michalem Kempným a Jakubem Vránou?

Dost, bydleli jsme i ve stejném domě. Nahoře byla super terasa, kde jsme dvakrát nebo třikrát grilovali. Bylo to moc fajn.

Trejdu z Montrealu do Washingtonu jste tedy nelitoval.

Chvíli to pro mě bylo nové, sžíval jsem se s tím. Ale postupem času jsem výměnu bral. Věděl jsem, jaká je moje role a kolik dostanu prostoru na ledě. Říkal jsem si, že nebude tak špatné, když mě chce tým, který má ambice vyhrát Stanley Cup.

Který spoluhráč v Capitals na vás udělal největší dojem?

Jevgenij Kuzněcov, který je jedním z nejlepších hokejistů v NHL a taky skvělý kluk v kabině.

Ročník jste zakončil ziskem Stanley Cupu, jenže začátky v zámoří pro vás nebyly snadné. Upsal jste se Montrealu, který vás na konci září poslal na farmu do Lavalu.

Nejtěžší bylo nebýt uražený. Moc se mnou nekomunikovali, což ale v Canadiens takhle chodí. Bavil jsem se o tom i s Tomášem Plekancem, když jsme spolu zašli na večeři. Říkal mi, ať vydržím. Sezóna byla od začátku dost divoká, ale bavil jsem se s řadou lidí o tom, že nevím, jestli může hráč ve své první sezóně v NHL zažít ještě něco víc. Byla to pro mě strašně dobrá hokejová i životní zkušenost.

Když jste hrál v Lavalu, nehonily se vám hlavou myšlenky, že všeho necháte a vrátíte se do Ruska, kde jste si loni v Podolsku získal respekt a vybudoval renomé?

Kvůli něčemu jsem do zámoří přišel a nechtěl jsem hned všechno vzdávat. Telefonátů z Ruska jsem měl dost, ale já všem říkal to samé. Hodně mě podporovala i přítelkyně, která tam byla celou dobu se mnou.

Na farmě v Lavalu jste nastoupil k 17 zápasům a na první zápas v NHL čekal téměř až do konce listopadu. Debut za Canadiens však pro vás málem skončil pohádkově.

Hráli jsme v Nashvillu a já strávil na ledě překvapivě dost minut. Byl jsem i u toho, když jsme v závěru vyrovnali na 2:2. V prodloužení jsme jeli dva na jednoho s Charlesem Hudonem. Střílel jsem z první, ale bohužel trefil hůl Pekky Rinneho. Zápas byl pro mě ale velký zážitek, přitom já spal jenom tři hodiny. S Lavalem jsme dohráli ve Winnipegu a s kluky pak seděli na večeři. Najednou mi volali, že se mám další den hlásit v Nashvillu. Takže ve čtyři hodiny ráno jsem byl už v letadle a odpoledne před zápasem ani nešel spát, jak jsem byl nervózní.

Dres Habs jste oblékl v pětadvaceti zápasech, ale premiérový gól v NHL dal až v lednu proti Bostonu. Schoval jste si na památku puk?

Ano, mám ho. Gól byl šťastný, v první chvíli jsem nevěděl, jestli puk netečoval náš útočník. Do brány si ho ale srazil hokejkou soupeřův obránce Chára, takže ho připsali mně.

O tomhle městu se traduje, že je to Mekka hokeje. Máte podobnou zkušenost?

Člověk se musí tamnímu hokejovému životu naučit. Rozdíl je v zájmu médií. Kolikrát o hokeji opravdu slyšíte a vidíte ho v televizi čtyřiadvacet hodin denně. Lidi vás na ulici poznávají. Já jsem třeba typ, který když vyjde ze zimáku, chce mít klid a od hokeje vypnout. Když jsme tam pak hráli s Washingtonem a vyšli s kluky ven, lidi za námi běželi. S přítelkyní nám ani tolik nevadila velká zima. Naopak jsme byli rádi, že jsme jednu po letech zažili.

Pronikl jste do francouzštiny, která v Montrealu hodně frčí?

Vůbec, umím jenom pár slov. Moje partnerka je na tom líp, učila se ji a rozumí hodně. A pokud jde o angličtinu, tak v obchodě nebo restauraci to bylo v pohodě. Spíš jsem zkraje neznal některé hokejové výrazy. Ale když vám slova pořád opakují, tak se je pak naučíte.

Jan Švanda, Sport.cz, Právo

Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..