Hejduk zařídil výhru Colorada, Straka pomohl Rangers

NEW YORK

Robert Lang se v utkání NHL podílel gólem a asistencí na vítězství hokejistů Detroitu nad Chicagem 6:3, stejnou bilanci měl při výhře nad Washingtonem útočník Floridy Rostislav Olesz. Vítěznou branku New York Rangers vstřelil Martin Straka při výhře 3:1 nad Bostonem, rozhodující samostatný nájezd proměnil v Anaheimu forvard Colorada Milan Hejduk.

Povedeným výkonem přispěl k triumfu Red Wings brankář Chris Osgood, který tentokrát dostal příležitost místo Dominika Haška a připsal si 33 úspěšných zákroků. "Na domácím ledě jsem letos ještě nechytal, jsem rád, že jsem dostal šanci a že se mi zápas povedl," uvedl Osgood po svém desátém utkání v sezóně.

Detroit vyhrál především díky přesilovým hrám. Ze sedmi výhod využil tři, zatímco Chicago, které prohrálo páté utkání za sebou, ze šesti přesilovek neuspělo ani jednou včetně dvouminutové pěti proti třem na přelomu druhé a třetí třetiny. "Trénujeme přesilovky každý den, bohužel se nám stále nedaří," posteskl si útočník Radim Vrbata.

Vedle Roberta Langa v sobotu vstřelil gól a na další přihrál také Rostislav Olesz a přispěl tak k výhře Floridy nad Washingtonem 7:3. Hvězdou večera se stal Stephen Weiss, jenž poprvé v kariéře vsítil hattrick. "Bál jsem se, jestli se mi to vůbec někdy povede. Je to skvělý pocit," uvedl útočník, který působí v NHL čtyři sezóny. Parádní zápas sehrál v dresu Panterů také obránce Jay Bouwmeester, jenž oslavil své zařazení do výběru pro Utkání hvězd dvěma góly a stejným počtem asistencí.

Ortmeyer z Rangers trestné střílení zvládl

Výhry se po dvou porážkách znovu dočkali hokejisté New Yorku Rangers, kteří porazili Boston 3:1. Vítězný druhý gól vstřelil v 26. minutě Martin Straka, pojistku v podobě třetí branky přidal tři minuty před koncem třetí třetiny z trestného střílení sváteční střelec Jed Ortmeyer.

"Napadlo mě, jestli bychom si místo penalty raději neměli vzít přesilovou hru," žertoval po utkání Jaromír Jágr, jenž si připsal asistenci u Strakova gólu. Ortmeyer, který je spíše specialistou na blokování puků než na jejich střílení, však brankáře Thomase ošálil pohybem a nájezd bezpečně proměnil. "Zápas co zápas se převážně snažím gólům zabraňovat, mým úkolem je přinášet do naší hry tvrdost a nasazení. Tohle bylo něco navíc," prohlásil útočník, který sehrál v této sezoně teprve šestý zápas. Prvních čtyřicet utkání musel vynechat kvůli plicní embolii.

Jágr na sebe kromě asistence upozornil také potyčkou s Paulem Marou, za níž oba hráči dostali dvouminutový trest. Mara vyprovokoval Jágra několika šťouchanci rukavicemi, kapitán Rangers mu je vrátil, ale na bitku holými pěstmi nedošlo. "Někdo mi dal do rukavic lepidlo, nemohl jsem je sundat. Tak někdy příště," vtipkoval Jágr.

Budaj podržel v nájezdech Colorado

Milan Hejduk se stal jedním z hrdinů duelu Anaheimu s Coloradem. Útočník Avalanche v penaltovém rozstřelu bekhendovou střelou rozhodl o vítězství svého týmu 3:2 po samostatných nájezdech. O triumf Colorada se zasloužil také slovenský brankář Peter Budaj, jenž zneškodnil 38 střel a tři penalty ze čtyř.

"Tohle vítězství má velkou cenu. Peter nás podržel několika skvělými zákroky," pochválil svého spoluhráče Hejduk. "Jenom díky němu získali dva body. Byl nepřekonatelný," vysekl Budajovi poklonu i kouč Anaheimu Randy Carlyle. "Výhra je zásluhou dobrého výkonu celého týmu," zůstal skromný Budaj. "Anaheim má velmi kvalitní a rychlé mužstvo, ale my jsme dnes poctivě makali, zvlášť na konci zápasu," doplnil slovenský gólman, jenž se v této sezoně zasloužil o třináct z dvaadvaceti výher Avalanche.

Jedenáct gólů v Ottawě

Další český útočník Patrik Eliáš měl prsty v rozhodující brance zápasu mezi New Jersey a New Yorkem Islanders, když v prodloužení přihrál Scottu Gomezovi na vítězný gól na 2:1. Eliáš se v předposlední minutě nastaveného času po Gomezově napadání v útočném pásmu zmocnil puku, pohybem oklamal brankáře i jednoho z obránců a pak Gomezovi předložil kotouč před odkrytou branku. "Původně jsem chtěl pálit, ale viděl jsem, jak si gólman povyjel, tak jsem střelu jenom naznačil a pak to dal Scottymu, který byl úplně volný," popsal Eliáš svůj mistrovský kousek.

Martin Ručinský přispěl svým jedenáctým gólem v sezoně k výhře St. Louis nad Los Angeles 6:5. V brance Kings odchytal poslední třetinu japonský brankář Jutaka Fukufudži, který se tak stal prvním hráčem ze země vycházejícího slunce, který nastoupil v NHL. Při své premiéře z pěti střel jednou inkasoval. "Byl jsem tak nervózní, ale zároveň ohromně vzrušený," uvedl Fukufudži.

Jedenáct gólů viděli také fanoušci v Ottawě, která rozstřílela Montreal 8:3. Na pěti brankách Senators se podílel švédský útočník Daniel Alfredsson, jenž jeden gól vstřelil a na další čtyři přihrál. "Byl to šílený zápas. Všechny puky se odrážely k nim," postěžoval si brankář Montrealu Cristobal Huet, jenž pustil šest gólů. Zbylé dva inkasoval jeho kolega David Aebischer.

Ottawa - Montreal 8:3 (4:0, 4:2, 0:1)
Branky: 5. Redden, 11. Vermette, 17. Comrie, 19. Alfredsson, 23. Heatley, 24. Kelly, 40. Eaves, 40. Meszároš - 26. Higgins, 26. Rivet, 48. Souray. Střely na branku: 33:40. Diváci: 20.038.
New York Rangers - Boston 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 11. Nylander (Malík), 26. Straka (Jágr), 59. Ortmeyer z tr. střílení - 12. Savard. Střely na branku: 38:25. Diváci: 18.200.
Philadelphia - Pittsburgh 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)
Branky: 2. Potulny, 38. Gagne, 39. Forsberg - 15. a 60. Malkin, 8. Gončar, 36. Recchi, 48. J. Staal. Střely na branku: 18:39. Diváci: 19.587.
St. Louis - Los Angeles 6:5 (2:2, 3:2, 1:1)
Branky: 9. Ručinský, 19. McClement, 25. Tkachuk, 31. Stempniak, 39. Weight, 48. Wideman - 22. a 55. R. Blake, 4. Cammalleri 15. Kostopoulos, 37. Norström. Střely na branku: 25:32. Diváci: 17.868.
Buffalo - Tampa Bay 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
Branky: 25. Pominville (Špaček), 25. Kotalík - 11. Lecavalier, 36. Boyle, 47. Richards. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18.690.
Toronto - Vancouver 1:6 (1:1, 0:1, 0:4)
Branky: 14. Battaglia - 9. Öhlund, 21. D. Sedin, 45. Linden, 45. Pyatt, 54. Salo, 58. Näslund. Střely na branku: 36:21. Diváci: 19.608
Carolina - Atlanta 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 6. Justin Williams, 30. Whitney, 41. Seidenberg - 3. Mellanby, 19. Metropolit, 51. Holík, rozhodující sam. nájezd Vjačeslav Kozlov. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18.639.
Detroit - Chicago 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
Branky: 34. a 54. Jason Williams (na druhou Lang), 16. Holmström, 35. Lang, 55. Markov, 60. Draper - 6. Seabrook, 37. MacDonald (Havlát), 55. Salmelainen. Střely na branku: 32:36. Diváci: 20.066.
Columbus - Nashville 1:4 (0:3, 1:1, 0:0)
Branky: 31. Hainsey - 6. a 8. Smithson (na první Vašíček), 19. P. Kariya (Erat), 37. Weber. Střely na branku: 40:17. Diváci: 16.825.
Florida - Washington 7:3 (2:0, 3:1, 2:2)
Branky: 35., 45. a 51. Weiss, 2. a 39. Bouwmeester (na první Olesz, na druhou Kreps), 13. Gratton, 38. Olesz - 32. Sjomin, 51. Pettinger, 60. Clark. Střely na branku: 54:17. Diváci: 15.061.
Phoenix - San Jose 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 30. Doan - 9. a 35. Clowe, 41. Carle, 52. Cheechoo. Střely na branku: 30:20. Diváci: 16.642.
NY Islanders - New Jersey 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 60. Šatan - 59. Madden, 64. Gomez (Eliáš). Střely na branku: 28:30. Diváci: 16.234.
Calgary - Edmonton 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 29. Friesen, 52. Phaneuf, 56. Lombardi (Hamrlík) - 26. Horcoff (Hemský). Střely na branku: 21:22. Diváci: 19.289.
Anaheim - Colorado 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 6. Glencross, 49. Getzlaf - 5. Brunette, 23. Wolski, rozhodující sam. nájezd Hejduk. Střely na branku: 40:17. Diváci: 17.174.