San Jose - St. Louis 0:5Stav série 2:3St. Louis rozdrtilo San Jose a dělí ho jedna výhra od finále NHL

Hokejisté St. Louis zvítězili na ledě San Jose 5:0, v sérii vedou 3:2 na zápasy a jedna výhra je dělí od postupu do finále NHL. Hattrickem se v neděli blýskl Jaden Schwartz, který dal v letošním play off 12 branek a v tabulce střelců vystřídal na druhém místě Tomáše Hertla. Český útočník, který z utkání po druhé třetině odstoupil, má na kontě deset branek. Gólman Jordan Binnington chytil 21 střel a připsal si první nulu v kariéře ve vyřazovací části.

Hokejisté St. Louis oslavují gól Oskara Sundqvista (70) v brance San Jose.

San Jose si vypracovalo po pár sekundách hry první šanci zápasu, Evander Kane ale trefil po Hertlově přihrávce tyč. Na druhé straně orazítkoval brankovou konstrukci Brayden Schenn. St. Louis se v šesté minutě ujalo vedení, když se po chybné rozehrávce Erika Karlssona prosadil střelou bez přípravy člen čtvrté formace Oskar Sundqvist.

Druhá třetina vyzněla jasně pro hosty, kteří v ní přestříleli soupeře 20:6 a zvýšili náskok na 3:0. Nejdříve měl smůlu Hertlův útok, když Kane znovu rozezvučel tyč. V následujícím střídání udeřil z dorážky Schwartz a třetí gól přidal v 27. minutě z trestného střílení Vladimir Tarasenko, který střelou švihem zamířil přesně nad lapačku Martina Jonese.

San Jose v letošním play off otočilo v rozhodujícím utkání s Vegas skóre ve třetí třetině z 0:3 na 4:3. Očekávaný nápor se ale nedostavil a plány na drama mu zhatila situace z 42. minuty. Současně obdrželi dvouminutový trest dva domácí hráči a Schwartz využil přesilovku pět na tři už po 24 sekundách.

Tentýž hráč završil v závěru hattrick, po Tarasenkově přihrávce střílel do odkryté branky. St. Louis je tak krok od finále NHL, které hrálo naposledy v roce 1970. Shodou okolností v něm tehdy podlehlo Bostonu, který je letos prvním finalistou.

Finále Západní konference NHL - 5. zápas
San Jose - St. Louis 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky: 24., 43. a 57. Schwartz, 6. Sundqvist, 27. Tarasenko z tr. střílení. Střely na branku: 21:40. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz, 2. Tarasenko, 3. Binnington (všichni St. Louis).
Stav série: 2:3