Boston - Florida 4:5 SNPastrňák i Krejčí bodovali, ale Medvědi trestuhodně zaváhali. Francouz vydržel v bráně jen půl minuty

David Pastrňák skóroval v NHL po dvou zápasech bez bodu, Boston měl čtyřgólový náskok proti Floridě, pomohl k němu i druhý český útočník v dresu Medvědů David Krejčí dvěma body, ale na vítězství to Medvědům nestačilo. Podlehli po nájezdech 4:5. Gólman Pavel Francouz vydržel v bráně hokejistů Colorada jen 31 sekund, pak po srážce v brankovišti musel pro zranění střídat, jeho tým ve Winnipegu vyhrál 4:0. Filip Hronek přispěl gólem k výhře Detroitu 4:3 v prodloužení na ledě Anaheimu. Poraženým nepomohly dvě asistence Ondřeje Kašeho. Tomáš Hertl dal jeden gól San Jose, které porazilo doma Edmonton 6:3.

David Pastrňák (88) z Bostonu padá v souboji s Mikem Mathesonem (19) z Floridy.

Pastrňák hýřil aktivitou, na branku Floridy vyslal osm střel a zaznamenal svůj šestnáctý gól v sezoně. Otevřel jím ve 32. minutě skóre, když se prosadil z přečíslení dva na jednoho, ve kterém vzal zodpovědnost na sebe a ranou z levého kruhu přesně k tyči překonal Sergeje Bobrovského. Bostonu i pak vše hrálo do not.

Po přihrávce Krejčího přidal třetí gól Anders Bjork. Druhý bod získal český útočník poté, kdy jeho střelu dorazil Zdeno Chára.

Ani vedení 4:0 mu ale nestačilo na to, aby se nakonec Medvědi radovali z vítězství.

Florida nastoupila do třetí třetiny v brance se Samuelem Montembeaultem, a také předvedla gólovou smršť. Třemi body se na vyrovnání stavu podíleli Jonathan Huberdeau (0+3) a Keith Yandle (1+2), který v 59. minutě dotáhl vzestup Panthers k vyrovnání a nájezdy vyšly lépe hostům. Obrat dokonal v rozstřelu druhým gólem v zápase Mike Hoffman.

Florida rozšířila NHL v sezoně 1993/94 a poprvé v klubové historii se jí povedlo otočit zápas, v němž nabrala čtyřgólové manko. "Byl to dost nepravděpodobný obrat, nečekal jsem to," přiznal trenér Floridy Joel Quenneville, který odkoučoval druhý nejvyšší počet vyhraných zápasů v lize (899). "Dali jsme ve třetí třetině gól v prvním střídání, poté jsme využili dvě přesilové hry a rázem jsme byli v zápase," vysvětlil.

Bostonu se stalo téměř po 30 letech, aby v základní části ztratil vedení o čtyři góly. "Takhle rozehraný zápas bychom samozřejmě měli dotáhnout do vítězného konce. Ve třetí třetině jsme jim nechali moc místa a času, a kdykoli tohle uděláte, soupeři toho využijí," řekl Chára.

Do rozstřelu nezasáhl

Pastrňák, který v minulém utkání neproměnil dva nájezdy, tentokrát do rozstřelu nezasáhl. "Měli jsme doporučení, abychom vybrali někoho, kdo více střílí. Pasta rád vymýšlí různé kličky, proto jsme ho nechali stranou. Navíc v poslední době mu nájezdy v rozstřelu zrovna nejdou," vysvětlil trenér Bruce Cassidy, jehož svěřenci prohráli počtvrté za sebou.

Francouz se hned v úvodu hrozivě srazil v brankovišti s domácím Markem Scheifelem, pro zranění jej musel nahradit Švéd Adam Werner, který si připsal premiérovou nulu a pomohl k jasnému vítězství Colorada.

Scheifele při průniku ztratil rovnováhu, vletěl do brankoviště a Francouze převrátil na záda. Český gólman se při pádu udeřil hlavou o led. Francouz po ošetření, po kterém se mu Scheifele omlouval, zamířil v doprovodu lékaře do kabin zjevně otřesený.

Nečekaný debut si tak v NHL odbyl Werner. "Trochu nervózní jsem byl, ale chytil jsem lehkou střelu, to mi hodně pomohlo. Situaci mi usnadnili i spoluhráči, kteří skvěle bránili," prohlásil Werner.

Kaše, který v předchozích pěti zápasech nebodoval, si připsal druhé asistence u branek Anaheimu na 2:0 a 3:1. Hronek dal úvodní gól Detroitu v polovině utkání, kdy střelou bez přípravy z levého kruhu zaznamenal čtvrtý gól v sezoně a snížil na 1:2.

Další kontaktní gól vstřelil Andreas Athanasiou a v poslední minutě třetí třetiny poslal Dylan Larkin zápas do prodloužení, které rozhodl Dennis Cholowski.

Tomáš Hertl dal jeden gól San Jose, které porazilo doma Edmonton 6:3. Sharks položili základ úspěchu v úvodních 22 minutách, po kterých vedli i díky jedné přihrávce Radima Šimka už 4:0. V polovině utkání snížil Leon Draisaitl, který tak zůstal v tabulce kanonýrů NHL stále o jednu trefu za vedoucím Pastrňákem. Čtyřgólový náskok vrátil domácím v závěru druhé třetiny Hertl, který skóroval i bodoval počtvrté za sebou (4+3).

"Nemohl jsem si přát lepší dárek k narozeninám než důležitou výhru nad Edmontonem," řekl Hertl, který oslavil 26. narozeniny. Těší ho i aktuální forma týmu. Po špatném startu do sezony má teď San Jose sérii čtyř výher. "Celý tým držíme při sobě, hrají dobře všechny čtyři lajny, spolehnutí je na gólmana. Není to jen o jednom hráči, ale že si všichni pomáháme," vysvětlil Hertl, který je od této sezony v San Jose asistentem kapitána.

Filip Chytil bodoval od povolání z farmy v pěti ze sedmi utkání a ke čtyřem gólům přidal v úterý asistenci, díky níž vedli New York Rangers po první třetině 2:0 nad Pittsburghem.

Na druhé straně přispěl k vyrovnání Dominik Simon. Český útočník chtěl sice z mezikruží střílet, ale od jeho chráničů se puk dostal ke skórujícímu Jaredu McCannovi. O výhře Rangers 3:2 v prodloužení rozhodl druhou trefou v zápase Kaapo Kakko.

Výsledky NHL:
Boston - Florida 4:5 po sam. nájezdech (0:0, 4:0, 0:4 - 0:0)
Branky: 32. Pastrňák, 35. Nordström, 38. Bjork (Krejčí), 40. Chára (Krejčí) - 50. a rozhodující sam. nájezd Hoffman, 41. Ekblad, 46. Vatrano, 59. Yandle. Střely na branku: 38:29. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau (Florida), 2. Pastrňák (Boston), 3. Yandle (Florida).
Montreal - Columbus 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 44. Gallagher, 60. Tatar, rozhodující sam. nájezd Drouin - 17. Robinson, 59. Werenski. Střely na branku: 32:35. Diváci: 20 758. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Drouin (oba Montreal), 3. Werenski (Columbus).
NY Rangers - Pittsburgh 3:2 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 7. a 63. Kakko, 20. Fox (Chytil) - 22. Schultz, 33. McCann (Simon). Střely na branku: 27:32. Diváci: 16 904. Hvězdy zápasu: 1. Kakko, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. McCann (Pittsburgh).
St. Louis - Arizona 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 18. Schwartz, 36. Parayko - 27. Keller, 46. Garland, rozhodující sam. nájezd Schmaltz. Střely na branku: 35:22. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Keller (oba Arizona), 3. Parayko (St. Louis).
Winnipeg - Colorado 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)
Branky: 41. a 48. MacKinnon, 20. Makar, 54. Donskoi. Pavel Francouz vydržel v bráně hostů do 31. sekundy, kdy pro zranění střídal. Střely na branku: 40:25. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Werner, 2. MacKinnon, 3. Makar (všichni Colorado).
Vancouver - Nashville 5:3 (0:0, 1:1, 4:2)
Branky: 22. a 60. Pearson, 47. a 52. E. Pettersson, 51. Gaudette - 34. Järnkrok, 49. Mikael Granlund, 55. F. Forsberg. Střely na branku: 26:37. Diváci: 18 233. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Gaudette, 3. Pearson (všichni Vancouver).
Anaheim - Detroit 3:4 v prodl. (0:0, 3:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 21. Silfverberg, 21. Mahura (O. Kaše), 34. Fowler (O. Kaše) - 32. Hronek, 38. Athanasiou, 60. D. Larkin, 63. Cholowski. Střely na branku: 27:36. Diváci: 15 046. Hvězdy zápasu: 1. Cholowski (Detroit), 2. Fowler, 3. Holzer (oba Anaheim).
Los Angeles - Minnesota 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 2. Kopitar, 31. Carter, 60. Walker - 36. Dumba. Střely na branku: 35:28. Diváci: 16 099. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Kopitar, 3. Carter (všichni Los Angeles).
San Jose - Edmonton 6:3 (3:0, 2:1, 1:2)
Branky: 5. Burns (Šimek), 8. E. Kane, 12. Marleau, 22. Goodrow, 38. Hertl, 51. Meier - 30. Draisaitl, 50. Kassian, 53. Gagner. Střely na branku: 25:24. Diváci: 15 567. Hvězdy zápasu: 1. E. Karlsson, 2. Meier, 3. Goodrow (všichni San Jose).