Kubina pomohl k výhře Toronta v Detroitu, Krejčí rozhodl o vítězství Bostonu

PRAHA/NEW YORK

Obhájci Stanleyova poháru z Detroitu vykročili do nové sezóny NHL porážkou. Red Wings ve čtvrtek přivítali na domácím ledě Toronto a hned v úvodním duelu připravili svým příznivcům studenou sprchu v podobě prohry 2:3. Vítězný kurz Toronta nastavil v první třetině gólem český obránce Pavel Kubina, Detroitu nepomohly ani dvě branky Tomase Holmströma.

Čeští hokejisté se zapsali do statistiky střelců také v duelu Colorada s Bostonem. Milan Hejduk sice smazal v první třetině jednobrankový náskok Bruins, hokejisté Avalanche ale tahali takřka celý zápas za kratší konec a o vítězství týmu z východního pobřeží 5:4 nakonec rozhodl v závěru třetí třetiny David Krejčí.

Kubina dostal puk jako na podnose

Zápasu v Detroitu předcházel slavnostní ceremoniál, při němž se na ledové ploše opět objevil Stanleyův pohár, který si Red Wings zajistili ve finále minulého ročníku NHL s Pittsburghem, a ke stropu arény Joe Louise byla vyvěšena standarta připomínající triumf týmu z města automobilů.

Utkání ale vyšlo lépe hokejistům Toronta. V závěru první třetiny se gólman Detroitu Osgood snažil před svou svatyní uklidit do bezpečí volně klouzající puk, přihrál ale přímo na hokejku Kubiny, který nekompromisně otevřel skóre. Vedení Toronta pak zvýraznil ve druhé třetině Moore. Domácí snížili zásluhou Holmströma, v úvodu třetí části se ale prosadil Kulemin a Holmström pak již jen upravil konečné skóre. Kubina byl za svůj výkon vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Hejduk dosáhl hranice 600 bodů

První hvězdou utkání v Coloradu byl za gól a jednu asistenci vyhlášen Krejčí, druhým nejlepším hráčem na ledě se stal se stejnou bilancí Hejduk. Boston byl v průběhu utkání stále o krok napřed, vyjma druhé třetiny, kdy se dostali do jednobrankového náskoku domácí.

Nerozhodný stav 4:4 zlomil Krejčí v 58. minutě poté, co se k němu odrazil puk u branky Colorada. „Nasměroval jsem puk na branku a modlil se, aby prošel,“ prohodil po utkání český útočník. „Neuvěřitelné bylo, že se puk zásadně odrážel na hokejky hráčů, kteří se tak dostávali k laciným dorážkám. Bylo to až frustrující,“ komentoval zápas Hejduk, který dosáhl hranice 600 bodů v NHL.

Ve dvou dalších čtvrtečních zápasech uspěly domácí týmy. Suverénním vítězstvím 6:0 vstoupili do sezóny hokejisté Vancouveru v duelu s Calgary, hráči San Jose potěšili své příznivce výhrou 4:1 nad Anaheimem. Na výhře Sharks se dvěma asistencemi podílel český útočník Milan Michálek.

Detroit - Toronto 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 37. a 50. Holmström - 20. Kubina, 36. Moore, 48. Kuljomin. Zásahy brankářů: Osgood 29/26 - Toskala 37/35. Diváci: 20 066. Hvězdy zápasu: Moore (TOR), Holmström (DET), Kubina (TOR).
San Jose - Anaheim 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 23. a 27. Cheechoo (na první M. Michálek), 43. Ehrhoff (M. Michálek), 56. Setoguchi - 55. R. Niedermayer. Zásahy brankářů: Nabokov 29/28 - Giguere 41/37. Diváci: 17 496. Hvězdy zápasu: Cheechoo, Blake, Setoguchi (všichni SJ).
Vancouver - Calgary 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)
Branky: 22. a 43. Burrows, 17. H. Sedin, 21. Bernier, 51. Öhlund, 55. Rypien. Zásahy brankářů: Luongo 25/25 - Kiprusoff 23/17. Diváci: 18 630. Hvězdy zápasu: Burrows, Luongo, Öhlund (všichni VAN).
Colorado - Boston 4:5 (2:2, 1:1, 1:2)
Branky: 11. Hejduk, 15. Wolski, 27. McLeod, 51. Leopold (Hejduk) - 7. Kessel, 11. Wheeler (Krejčí), 31. Savard, 46. Ryder, 58. Krejčí. Zásahy brankářů: Budaj 20/15 - Thomas 39/35. Diváci: 18 007. Hvězdy zápasu: Krejčí (BOS), Hejduk (COL), Savard (BOS).