Havlát pomohl k první výhře Chicaga, Kotalík přispěl k ukončení série Rangers

NEW YORK

Hokejisté Chicaga si ve středečním duelu NHL připsali první výhru v sezoně, pod níž se gólem a asistencí podepsal Martin Havlát. Sedmadvacetiletý český útočník nejdříve v polovině zápasu nastartoval obrat Blackhawks gólem na 1:1 a poté si připsal přihrávku u poslední branky, kterou jeho tým pečetil vítězství 4:1 nad Phoenixem. Za předvedený výkon byl Havlát vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Havlát vytáhl z rukávu parádní kousek, když protančil s pukem na hokejce útočným pásmem a bekhendem překonal gólmana Bryzgalova. "Byl to jeden z těch hezčích gólů. Důležité ale je, že jsme makali jako jeden tým, a fantastický byl Habby (brankář Chabibulin - pozn. red.).

Vítězná série Rangers skončila

Hokejisté Buffala utnuli vítěznou sérii New Yorku Rangers. Klub z Manhattanu neprohrál v úvodních pěti zápasech nové sezóny a i ve středu vykročili do zápasu lépe a po trefě Gomeze, u níž asistoval Michal Rozsíval, vedli. Ve druhé třetině ale nastartoval hostující tým gól Aleše Kotalíka a po dalších dvou trefách Thomase Vaneka Sabres vyhráli 3:1.

"Měli jsme z Rangers trochu obavu, do sezóny vstoupili opravdu skvěle. Odehráli jsme ale dobrý zápas a povolili soupeři jen jeden gól," prohodil po zápase Vaněk, který byl spolu s Kotalíkem a gólmanem Buffala Millerem vyhlášen hvězdou utkání.

Boston dokázal i díky druhému gólu v sezóně Davida Krejčího stáhnout tříbrankové manko na ledě Montrealu, Canadiens ale nakonec urvali dva body v samostatných nájezdech. Rozhodující nájezd proměnil Alex Tanguay. "Jasně jsme udávali tempo hry, po první třetině jsme ale vypadli z role a nechali jsme hrát Boston. Naštěstí jsme zvládli nájezdy," komentoval utkání Tanguay.

Brunnström nastřílel při debutu hattrick

Poprvé se v novém ročníku NHL trefili Radek Bonk s Martinem Eratem z Nashvillu, Predátoři ale na vítězství na ledě Dallasu nedosáhli a prohráli 4:6. Erat vyrovnával deset minut před koncem utkání na 4:4, pak se ale dokázal potřetí prosadit Brunnström a další gól Dallasu přidal do prázdné brány Modano.

Hrdinou večera byl právě Fabian Brunnström, který odehrál vůbec první zápas v NHL a hned zkompletoval hattrick. "Chtěl jsem hrát, stát se součástí týmu. V Dallasu je ale spousta skvělých hráčů a o místo je třeba bojovat. Nervozitu jsem ale necítil," řekl po utkání třiadvacetiletý švédský útočník, jenž se stal teprve třetím hráčem v historii NHL, který při debutu vstřelil tři branky. Před ním to dokázali pouze Alex Smart v dresu Montrealu v roce 1943 a Real Cloutier z Quebeku Nordiques v roce 1979.

Ani na čtvrtý pokus se nedočkali prvního vítězství v sezóně hokejisté Anaheimu. Nad Edmontonem sice doma vedli, jednobrankový náskok ale smazal Souray a před koncem třetí třetiny rozhodl při přesilovce o výhře hostů Ľubomír Višňovský, u jehož trefy asistoval Aleš Hemský. "Musíme najít způsob, jak dostat tým na vítěznou cestu. Na hráčích se začíná projevovat frustrace z nepovedeného startu do sezóny," lamentoval kouč Anaheimu Randy Carlyle.

New York Rangers - Buffalo 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 7. Gomez (Rozsíval) - 26. Kotalík, 33. a 42. Vanek. Zásahy brankářů: Miller 20/19 - Lundqvist 18/15. Diváci: 18 200. Hvězdy zápasu: Vanek, Miller, Kotalík (všichni BOS).
Montreal - Boston 4:3 po sam. nájezdech (3:0, 0:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 16. Kovaljov (Plekanec), 17. S. Koivu, 19. Lapierre, rozhodující nájezd Tanguay - 48. a 60. Savard (u první Krejčí), 28. Krejčí. Zásahy brankářů: Price 34/31 - Thomas 28/25. Diváci: 21 273. Hvězdy zápasu: Tanguay (MON), Savard (BOS), Lapierre (MON).
Chicago - Phoenix 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 32. Havlát, 40. Sharp, 42. Fraser, 53. Campbell (Havlát) - 25. Mueller. Zásahy brankářů: Chabibulin 30/29 - Bryzgalov 30/26. Diváci: 20 522. Hvězdy zápasu: Chabibulin, Havlát, Fraser (všichni CHI).
Dallas - Nashville 6:4 (1:0, 3:3, 2:1)
Branky: 32., 35. a 57. Brunnström, 21. a 60. Modano, 20. Robidas - 24. Bonk (Erat), 30. Hornqvist, 34. R. Suter, 51. Erat. Zásahy brankářů: Turco 19/15 - Ellis 27/22. Diváci: 16 899. Hvězdy zápasu: Brunström, Modano (oba DAL), Erat (NSH).
Anaheim - Edmonton 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 7. Huskins, 25. R. Niedermayer - 5. Horcoff, 39. Souray, 43. Višňovský (Hemský). Zásahy brankářů: Hiller 28/25 - Garon 35/33. Diváci: 16 604. Hvězdy zápasu: S. Niedermayer (ANA), Višňovský (EDM), R. Niedermayer (ANA).