Vokoun čelil padesáti střelám a pomohl Floridě k zisku bodu

Český brankář Tomáš Vokoun zastavil v úterním zápase NHL sedmačtyřicet z padesáti střel Pittsburghu a přispěl Floridě k zisku alespoň jednoho bodu za prohru 3:4 po samostatných nájezdech. Hokejistům Panthers se povedla druhá třetina, v níž i díky brance Kamila Krepse otočili stav utkání na 3:1, ale Penguins v závěrečné části srovnali a v penaltovém rozstřelu překonali Vokouna dvakrát ze tří nájezdů.

"Nájezdy jsou loterie. Při prvním to Letang provedl hezky a úplně mě zmrazil svým pohybem. Malkinovi jsem se snažil vypíchnout kotouč, ale on na to dobře zareagoval," uvedl k penaltovému rozstřelu český brankář, kterého i v minulém vzájemném zápase zasypali hokejisté Pittsburghu sprškou střel. Tehdy na Vokouna vyslali jen o tři střely méně.

"Je důležité ho bombardovat. Dneska měl zřejmě svůj den, ale každý gólman v jeho situaci, když musí neustále zasahovat a cloní se mu, je pak nucen se vypořádat i s dorážkami. Není jednoduché čelit tolika střelám, navíc může na brankáře zapůsobit i únava," řekl kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, jenž v zápase vyrovnal na 3:3. Hokejisté Pittsburgu zvítězili posedmé v řadě a v tabulce Východní konference se dostali na šesté místo, přičemž o bod přeskočili právě Floridu.

Michálek se trefil už poosmnácté

Český útočník Milan Michálek dostal svým osmnáctým gólem v sezóně San Jose v 51. minutě na ledě Minnesoty do dvoubrankového vedení, přesto Sharks vybojovali oba body za vítězství 5:4 až v prodloužení. San Jose výhrou prolomilo sérii čtyř porážek a nadále je v čele soutěže se stejným bodovým ziskem jako Detroit.

"Vítězství beru, ale jsem zklamán. Už jsme vyhráli spoustu zápasů a měli bychom taky vypadat jako tým, který vyhrál spoustu zápasů. Měli bychom hrát s daleko větším sebevědomím. V zápase jsme se dostali do výhody, jenže momentálně nejsme tak psychicky odolní. Snad se to tímto vítězstvím otočí," uvedl trenér San Jose Todd McLellan, jehož svěřenci stejně jako v minulém zápase s Wild přišli o tříbrankové vedení.

Dvěma góly v závěru normální hrací doby poslal Owen Nolan zápas do prodloužení, ale v něm o výhře Sharks rozhodl Christian Ehrhoff. Trenér domácí Minnesoty si zase stěžoval na výkon brankáře Nicklase Bäckströma, který od prodloužení smlouvy inkasoval ve čtyř a půl zápasech celkově 17 branek. "Kdyby Bac (Bäckström) chytal trochu lépe, mohli jsme vyhrát," uvedl kouč Minnesoty.

Detroit odčinil porážku

Hokejisté Detroitu odčinili poslední domácí porážku 2:8 a před svými diváky zdolali Phoenix 3:2 v prodloužení. Red Wings, kteří bojují se San Jose a Bostonem o Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části, v řádné hrací době dvakrát vedli, ale hosté dokázali rychle kontrovat. Jedním ze dvou úspěšných střelců Coyotes byl útočník Martin Hanzal, jenž vstřelil desátou branku v sezoně a přerušil nepříjemnou sérii osmadvaceti zápasů bez skórování.

"Jsem rád, že jsme se v závěru dokázali gólem vrátit do zápasu a získat remízu. Jsem trochu zklamán, že jsme nevyhráli, ale celkově mohu být s výkonem našich hráčů spokojen," uvedl trenér Phoenixu Wayne Gretzky, jehož svěřenci inkasovali rozhodující branku ve čtvrté minutě prodloužení z hole Johana Franzéna.

Pohoda se vytratila z hokejek hráčů Bostonu, kteří v Columbusu nedali ani gól a po výsledku 0:2 prohráli popáté z posledních šesti utkání. Brankářský duel mezi Steve Masonem, který vychytal už devátou nulu v sezoně, a Timem Thomasem, rozhodl ve 47. minutě Raffi Torres a gólovou pojistku přidal střelou do prázdné branky Rick Nash. Úvodní branka zápasu mohla být i důsledkem střetu Thomase s českým útočníkem Jiřím Novotným, k němuž došlo o několik minut dříve.

Otřesen z rány

"Vůbec jsem ho neviděl. Dostal jsem pořádnou ránu, byl jsem z toho trochu otřesen. Nemohl jsem na to reagovat," uvedl brankář Bostonu ke kolizi, při které mu spadla přilba a část z ní se i ulomila. Proto si musel vypůjčit náhradní od svého kolegy Mannyho Fernandeze. "Můžete se zeptat jakéhokoli brankáře. Není legrace chytat v cizích věcech, když jste zvyklí používat vlastní," vysvětloval Thomas, který ve vypůjčené masce dochytal zbytek zápasu.

Zaváhání Bostonu opět využili hokejisté New Jersey, kteří vítězstvím 3:2 nad Calgary ztenčili ztrátu na vedoucí tým Východní konference na rozdíl tří bodů. Devils vyhráli v osmém domácím utkání v řadě a brankář Martin Brodeur zaznamenal už 549. výhru v NHL. K vyrovnání rekordu Patricka Roye v počtu vychytaných vítězství mu chybí už pouze dva úspěšné zápasy.

Po téměř třech letech stál v roli hlavního trenéra na lavičce Montrealu generální manažer Bob Gainey, o jehož úspěšnou obnovenou premiéru se zasloužil Saku Koivu. Kapitán Canadiens v souboji s Edmontonem nejdříve necelých pět minut před koncem základní části srovnal na 3:3 a v prodloužení si připsal rozhodující gól, když se od jeho hrudi odrazila do branky střela Mathieua Schneidera.

New Jersey - Calgary 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 26. Langenbrunner, 39. Rolston, 42. Parise - 11. O. Jokinen, 60. Glencross. Zásahy brankářů: Brodeur 37/35 - Kiprusoff 28/25, McElhinney 3/3. Diváci: 14 598. Hvězdy utkání: Langenbrunner, Brodeur, Rolston (všichni NJ).
Philadelphia - Buffalo 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)
Branky: 20. a 55. Hartnell, 41. a 47. J. Carter, 45. M. Richards - 2. Afinogenov, 59. Hecht. Zásahy brankářů: Biron 29/27 - Lalime 29/25, Tellqvist 4/3. Diváci: 19 421. Hvězdy utkání: J. Carter, Hartnell, Lupul (všichni PHI).
Columbus - Boston 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 47. Torres, 60. Nash. Zásahy brankářů: S. Mason 35/35 - Thomas 33/32. Diváci: 16 675. Hvězdy utkání: S. Mason, Torres, Vermette )všichni CMB).
Toronto - NY Islanders 3:2 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 18. Stempniak, 49. Ponikarovskij, 61. Grabovskij - 18. Okposo, 19. Comeau. Zásahy brankářů: Gerber 30/28 - MacDonald 28/25. Diváci: 19 041. Hvězdy utkání: Grabovski (TOR), Okposo (NYI), Stempniak (TOR).
Montreal - Edmonton 4:3 v prodl. (1:0, 1:3, 1:0 - 1:0)
Branky: 56. a 62. S. Koivu, 9. Tanguay, 37. Metropolit - 31. Cogliano, 35. Souray (Hemský), 39. Gagner. Zásahy brankářů: Price 32/29 - Roloson 26/22. Diváci: 21 273. Hvězdy utkání: S. Koivu, Tanguay (oba MTL), Gagner (EDM).
Pittsburgh - Florida 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:3, 2:0 - 0:0)
Branky: 19. Malkin, 43. J. Staal, 46. Crosby, rozhodující nájezd Letang - 25. Boynton, 32. Kreps, 39. Ballard (Dvořák). Brankář Tomáš Vokoun odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 50 střel a úspěšnost zásahů měl 94,0 procenta. Zásahy brankářů: FLeury 21/18 - Vokoun 50/47. Diváci: 17 132. Hvězdy utkání: Crosby (PIT), Vokoun FLA), J. Staal (PIT).
Detroit - Phoenix 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 2. Filppula, 51. Rafalski, 64. Franzén - 17. Hanzal, 52. Doan. Zásahy brankářů: Conklin 25/23 - Bryzgalov 43/40. Diváci: 20 066. Hvězdy utkání: Filppula (DET), Bryzgalov (PHX), Franzén (DET).
Nashville - Washington 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 1. Suter (Erat) - 39. Bäckström, 63. Fjodorov. Zásahy brankářů: Ellis 44/42 - Theodore 28/27. Diváci: 16 064. Hvězdy utkání: Ellis (NSH), Fjodorov, Bäckström (oba WSH).
Minnesota - San Jose 4:5 v prodl. (0:2, 1:1, 3:1 - 0:1)
Branky: 54. a 58. Owen (na první Židlický), 29. Olvecký, 42. Bouchard - 5. a 26. J. Thornton, 13. Moen, 51. M. Michálek, 64. Ehrhoff. Zásahy brankářů: Bäckström 23/18 - Boucher 29/25. Diváci: 18 568. Hvězdy utkání: J. Thornton (SJ), Nolan (MIN), Moen (SJ).
St. Louis - Dallas 5:2 (3:0, 2:2, 0:0)
Branky: 7. a 30. Perron, 1. Backes, 12. Winchester (Polák), 36. Tkachuk - 26. J. Neal, 32. Ribeiro. Zásahy brankářů: C. Mason 22/20 - Turco 8/5, Stephan 19/17. Diváci: 17 708. Hvězdy utkání: Perron, Oshie, Backes (všichni STL).
Colorado - Atlanta 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 38. Bogosian, 40. T. White, 59. Peverley. Zásahy brankářů: Budaj 35/33 - Lehtonen 35/35. Diváci: 13 608. Hvězdy utkání: Lehtonen, Bogosian, Kovalčuk (všichni ATL).