NY Islanders - Tampa Bay 1:2 PPStav série 2:4Rozhodnuto! Finále Stanley Cupu může začít

Edmonton/Praha

Finále nejslavnější hokejové ligy světa už zná oba své aktéry. Hokejisté Dallasu, vítězové Západní konference, se o Stanleyův pohár utkají ze šampiony z Východu Tampou Bay Lightning. Bolts s českým útočníkem Ondřejem Palátem v sestavě v šestém utkání play off semifinále NHL udolali New York Islanders 2:1 v prodloužení a celou sérii ovládli v poměru 4:2 na zápasy. Vítězný gól zaznamenal v 74. minutě zápasu Anthony Cirelli.

Centr Tampy Bay Anthony Cirelli překonává v prodloužení šestého utkání play off finále Východní konference brankáře Semjona Varlamova z New York Islanders a posílá svůj tým do finále Stanley Cupu.

Cirelli v čase 73:18 zúročil střeleckou převahu mužstva (48:27). Útočník Tampy Bay dostal dobrou přihrávku zpoza branky od Barclaye Goodrowa a za cinkotu tyčky překonal Semjona Varlamova. Finálová série odstartuje v Edmontonu v noci ze soboty na neděli SELČ. Oba týmy mají zatím po jednom poháru, Lightning získali Stanley Cup v roce 2004 (ve finále porazili Calgary 4:3 na zápasy), jejich soupeř o pět let dříve, kdy zdolal Buffalo s Dominikem Haškem v brance 4:2 na zápasy.

Islanders, kteří protáhli sérii výhrou v minulém utkání v prodloužení, se ujali vedení ze své první střely v zápase. Devon Toews obkroužil branku a u levé tyče byl rychlejší než přesunující se gólman Andrej Vasilevskij. Tampa Bay vyrovnala v sedmé minutě, když se z dorážky prosadil obránce Victor Hedman a připsal si už devátou trefu v play off.

Od té chvíle oba brankáři odolávali a v prodloužení mohli rozhodnout Islanders, ale Brock Nelson neuspěl v sólovém úniku. Hrdinou zápasu se tak stal Cirelli, který přitom v průběhu druhé třetiny zamířil s bolestivou grimasou do kabin po střetu koleno na koleno s Andersem Lee. Pří vítězném gólu Bolts měli Islanders smůlu, protože po Cirelliho střele si puk odražený od tyčky a směřující ven z branky srazil brankář Varlamov nešťastně chráničem za svá záda.

Hokejisté Tampa Bay Lightning s Trofejí Prince z Walesu pro šampiony Východní konference NHL.

"Emoce jsou obrovské, pro tohle jsme dřeli. Naším cílem bylo zahrát si o Stanleyův pohár a teď jsme tady. Myslím si, že každé dítě o tomhle sní. Jsme nadšení a připraveni," uvedl Cirelli. Na straně soupeře zavládl smutek. "Měli jsme šance a jsme zklamaní, že nám sezona skončila. Myslím si, že jsme měli na to, abychom si taky zahráli finále, ale prohráli jsme," řekl Varlamov.

Při postupu Tampy Bay do finále NHL hrál důležitou roli i Palát. Rodák z Frýdku-Místku byl vidět zejména v posledních dvou sériích, ve kterých přispěl osmi góly včetně tří vítězných k vyřazení Bostonu a New Yorku Islanders. Palát nasbíral celkově v letošním play off třináct bodů (8+5) a ve statistice +/- je se čtrnácti kladnými body na třetím místě.

Křídelní útočník Ondřej Palát svoji šanci před brankářem Islanders Semjonem Varlamovem v prodloužení neproměnil, ale i tak se může radovat z postupu svého týmu do finále Stenleyova poháru.

Tampa Bay za vítězství ve Východní konferenci získala Prince of Wales Trophy. Tradice velí, aby se hráči poháru nedotýkali, protože jinak nezískají Stanley Cup. Posledních pět vítězů Východní konference včetně Tampy Bay v roce 2015 ale ve finále prohrálo, přestože pověru dodrželo.

"Minule jsme se nedotkli a prohráli jsme (s Chicagem 2:4 na zápasy), proto jsme tradici porušili. Nejsme přehnaně pověrčiví," uvedl Hedman, který si na pohár sáhl jako první.

Na týmovém focení s trofejí se objevil i kapitán Steven Stamkos, který do play off ještě nezasáhl. Jeho start ve finále zatím nebyl vyloučen. "I když nehraje, stále je naším lídrem. Má dobrý vliv na tým během tréninků i ranních rozbruslení," řekl Hedman.

Islanders se do finále Východní konference probojovali poprvé od roku 1993 a dali vzpomenout na úspěšnou éru klubu, který na začátku 80. let získal Stanleyův pohár čtyřikrát v řadě. "Teď jsme zklamaní, ale jsem hrdý na hráče na pokrok, jaký udělali. Zjistili jsme, že jsme konkurenceschopní a že bychom si v budoucnu mohli zahrát o Stanley Cup. Teď nám ještě kousek chyběl," řekl kouč Barry Trotz.

Semifinále play off NHL - Východní konference, 6. zápas:
New York Islanders - Tampa Bay 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 5. D. Toews - 7. Hedman, 74. Cirelli. Střely na branku: 27:48. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Cirelli (Tampa Bay), 2. Varlamov (NY Islanders), 3. Kučerov (Tampa Bay). Konečný stav série: 2:4.