Prospal pomohl gólem k výhře Rangers

Český hokejový útočník Václav Prospal pomohl v nedělním utkání NHL svým druhým gólem v sezoně k výhře New Yorku Rangers nad Pittsburghem 5:3. Jeho tým si tak připsal první vítězství od 24. ledna a ukončil sérii šesti porážek.

Václav Prospal (vlevo) se raduje se svým spoluhráčem z New York Rangers Ryanem Callahanem z branky.

Penguins, kteří kvůli zraněním a suspendacím nastoupili s pěti hráči z farmářského týmu v AHL, přitom nezačali špatně a po pěti minutách vedli 2:0. Domácí však ještě do poloviny první třetiny vyrovnali a v prostřední části třemi góly rozhodli o vítězství.

Prospal, který se po operaci a deseti měsících bez hokeje vrátil do sestavy Rangers teprve 3. února, se trefil na začátku druhé třetiny, kdy dostal svůj tým poprvé v zápase do vedení 3:2. V 32. minutě zvýšil svou druhou trefou v utkání Ryan Callahan a pátou branku přidal o čtyři minuty později Arťom Anisimov. Hosté se už v třetí třetině zmohli pouze na korekci skóre.

"Je to zatím asi naše nejdůležitější vítězství v sezoně," uvedl po utkání Callahan, který si vedle dvou gólů připsal ještě asistenci. "Blíží se závěr základní části, nutně jsme potřebovali šňůru proher zastavit. Na dnešní výhře můžeme stavět," dodal.

Čtvrtá porážka Tučňáků z pěti duelů

Penguins s oslabeným kádrem prohráli počtvrté z posledních pěti zápasů. V sestavě chyběli zranění Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Chris Kunitz, Arron Asham, Mark Letestu a Dustin Jeffrey. Kvůli trestům za bitky v předchozím zápase s New Yorkem Islanders sledovali utkání jen z tribuny Matt Cooke a Eric Godard.

"Všichni víme, že postrádáme klíčové hráče, ale to není omluva pro to, abychom dělali zbytečné chyby," konstatoval obránce Kris Letang. "Dokonce i v AHL musíte tvrdě makat a dodržovat herní systém," rýpl si do několika posil z farmářského celku.

Rangers si výhrou pojistili sedmé místo v tabulce Východní konference, kde ztrácejí čtyři body na šestý Montreal a pátý Washington. Zároveň mají náskok čtyř bodů na devátou Atlantu, která v přímém souboji o osmé místo podlehla Carolině 2:3.

Pavelce překonal i Tlustý

Brankář Thrashers Ondřej Pavelec čelil v utkání jen sedmnácti střelám, tři z nich prošly za jeho záda. Překonal ho i český útočník Jiří Tlustý, který v 10. minutě otevřel skóre zápasu. Rozhodující gól vstřelil za stavu 2:2 minutu a devatenáct sekund před koncem třetí třetiny Erik Cole.

Stejný hráč rozhodl vzájemný zápas i 5. února, tehdy vstřelil vítězný gól v prodloužení. Carolině v druhém zápase po sobě vyšel závěr základní hrací doby. V sobotu dvěma góly v poslední minutě vyrovnala duel s Tampou a vytěžila alespoň bod za prohru v prodloužení.

Po pěti prohrách na domácím ledě zabrali hokejisté Floridy, kteří porazili San Jose 3:2. Panterům konečně vyšla třetí třetina, na jejímž začátku sice inkasovali gól na 1:2, v 51. minutě však vyrovnal Chris Higgins a dvě minuty před koncem vstřelil vítěznou branku Jason Garrison.

Domácí hokejisté při rozhodující akci uzamkli soupeře téměř na minutu v jeho obranném pásmu a Garrison se dostal hned ke třem střelám. "První trefila gólmana do hrudi, další byla zblokována, teprve třetí skončila v síti," popsal autor gólu. "Byli jsme v náporu, takže nebylo co řešit a snažili jsme se všechny puky směřovat na branku. Sláva, že to vyšlo," dodal Garrison.

Vokoun proti San Jose kryl 28 střel

Velkou zásluhu na úspěchu Floridy měl tradičně Tomáš Vokoun, který zneškodnil 28 střel a připsal si desáté vítězství z posledních jedenácti zápasů proti San Jose.

Pro Pantery to byl už patnáctý duel z uplynulých šestnácti, který skončil rozdílem jediného gólu, z vítězství se však radovali jen šestkrát. "Snad nám tahle výhra dodá potřebné sebevědomí. Náš mladý tým by to mohlo nakopnout, hráči se snad konečně přesvědčili o tom, že tyto vyrovnané zápasy dokážeme dovést do vítězného konce," prohlásil trenér Peter DeBoer.

Pátou výhru v řadě na hřišti soupeře vybojovali hokejisté Columbusu, kteří zvítězili 2:1 v Dallasu. Na první gól Matta Calverta přihrál obránce Jan Hejda, asistenci u vítězné branky Ricka Nashe v 27. minutě si připsal útočník Jakub Voráček.

Další přestřelky se zúčastnili hokejisté New Yorku Islanders, kteří po pátečním vítězství 9:3 nad Pittsburghem zvítězili 7:6 v prodloužení na ledě Buffala. Zápas rozhodl Michael Grabner, který v třetí minutě prodloužení dovršil hattrick a s 24 góly si říká o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony. Tři góly vstřelil také Drew Stafford v dresu domácího týmu.

Buffalo - NY Islanders 6:7 v prodl. (3:2, 1:1, 2:3 - 0:1)
Branky: 8., 18. a 54. Stafford, 7. Hecht, 25. Gerbe, 46. Myers - 1., 44. a 63. Grabner, 13. Tavares, 39. Comeau, 52. Jurčina, 53. Wishart. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18.690.
NY Rangers - Pittsburgh 5:3 (2:2, 3:0, 0:1)
Branky: 10. a 32. Callahan, 6. Boyle, 22. Prospal, 36. Anisimov - 3. Engelland, 6. Johnson, 46. Sterling. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18.200.
Dallas - Columbus 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 5. B. Richards - 6. Calvert (Hejda), 27. Nash (Voráček). Střely na branku: 30:39. Diváci: 16.377.
Edmonton - Anaheim 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 37. a 42. Ryan, 1. Selänne, 36. McMillan. Střely na branku: 12:22. Diváci: 16.839.
Florida - San Jose 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 40. Santorelli, 51. Higgins, 58. Garrison - 13. Huskins, 43. Pavelski. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 22:30. Diváci: 16.217.
Detroit - Boston 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)
Branky: 7. a 54. Bertuzzi, 24. Dacjuk (Hudler), 33. Draper - 2. Seguin, 13. Marchand. Střely na branku: 36:25. Diváci: 20.066.
Philadelphia - Los Angeles 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 21. Doughty. Střely na branku: 40:25. Diváci: 19.724.
Atlanta - Carolina 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 24. a 41. Ladd - 10. Tlustý, 39. Corvo, 59. E. Cole. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 17 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 82,4 procenta. Střely na branku: 43:17. Diváci: 13.032.