Tampa Bay - Columbus 4:3 PPPalát zářil, z Čechů už je nejvýš. Voráček pomohl k obratu

New York

Hokejový útočník Ondřej Palát se podílel gólem a dvěma asistencemi na výhře Tampy Bay 4:3 v prodloužení nad Columbusem. Posunul se na první pozici v produktivitě mezi českými hráči v NHL. Jakub Voráček přispěl v nedělním pokračování soutěže dvěma přihrávkami v předposlední minutě k obratu Philadelphie v utkání s New Jersey z 1:3 na konečných 4:3 po nájezdech. Za poražené jednou skóroval Pavel Zacha, který se ale neprosadil v rozstřelu. Filip Chytil podpořil jednou přihrávkou výhru New Yorku Rangers 6:3 nad Buffalem.

Ondřej Palát (18) z Tampy při utkání s Columbusem.

Palát otevřel skóre ve dvanácté minutě, když u pravé tyčky zužitkoval pohotovou střelou přihrávku Braydena Pointa zpoza branky. Columbus ještě v první třetině vývoj otočil a český útočník poté stál u vyrovnání na 2:2 a 3:3.

V prvním případě založil přečíslení dva na jednoho, při další gólové akci našel v přesilové hře křížným pasem na levé straně Alexe Barre-Bouleta, který vstřelil do odkryté branky svůj první gól v NHL.

Prodloužení rozhodl po deseti sekundách Viktor Hedman a Columbus tak prohrál podeváté v řadě. Palát byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu a bodoval popáté za sebou (2+5). "Pally je prvotřídní hráč. Dokázal to už v posledním play off, on byl jedním z hlavních důvodů, že jsme došli tak daleko a přenesl si to i do další sezony," chváli Paláta obránce Hedman. Rodák z Frýdku-Místku má na kontě 42 bodů (14+28) a vystřídal v čele produktivity českých hráčů Davida Pastrňáka (18+23), který v neděli podlehl s Bostonem v Pittsburghu 0:1.

Jediný gól na ledě Penguins vstřelil ve 45. minutě Jake Guentzel a první nulu sezony vychytal Tristan Jarry díky třiceti zákrokům. "Lidé při výsledku 1:0 předpokládají, že jste nehráli dobře. Ale jsou to dobré zápasy. Oba týmy musely bojovat o každý centimetr ledu a z hlediska nasazení nemám týmu co vytknout," řekl trenér Bostonu Bruce Cassidy. "Už to připomínalo play off. Ani jeden tým si nic nedaroval," doplnil kouč Pittsburghu Mike Sullivan.

Zacha zvýšil trefou z předbrankového prostoru vedení New Jersey v padesáté minutě na 3:1. Claude Giroux ale při hře bez brankáře snížil a o 22 sekund později i vyrovnal. U obou golů si připsal druhou asistenci Voráček. Byly to dva nejrychleji vstřelené góly stejným hráčem Flyers od roku 2012, kdy se během osmnácti sekund trefil dvakrát Jaromír Jágr.

"Myslím si, že jsme v poslední minutě a půl trochu zpanikařili. Měli bychom takové vedení udržet," povzdechl si trenér Devils Lindy Ruff, jehož svěřenci prohráli podesáté v řadě. S hrou byl ale vcelku spokojený. "Dobře jsme bruslili, dobře jsme si dávali puk. Mohli jsme vést vyšším rozdílem než 3:1, ale hodně šancí jsme promarnili," dodal.

Dramatický průběh měl i rozstřel. Philadelphia vedla už 2:0, ale hosté vyrovnali a v páté sérii mohl rozhodnout Zacha, jenže neuspěl se střelou mezi betony. V šestém kole zajistil Flyers bonusový bod Kevin Hayes.

Hlavním strůjcem výhry Rangers byl Mika Zibanejad, který zkompletoval ve 23. minutě hattrick gólem na 4:1. "Už jsem odehrál i lepší zápasy a nedal v nich tři góly. Ale padalo mi to a v takových dnech je dobré snažit se střílet, co to jde," řekl Zibanejad, který nasázel hattrick potřetí v posledních 22 zápasech.

Chytil byl součástí souhry u gólu na 2:1, který dal Kaapo Kakko, s dvěma zásahy další hrdina Rangers. Český útočník se mohl zapsat v první třetině i mezi střelce, ale minul prázdnou branku.

Výsledky NHL:
Pittsburgh - Boston 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 45. Guentzel. Střely na branku: 29:30. Diváci: 4672 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Jarry (oba Pittsburgh), 3. Swayman (Boston).
NY Rangers - Buffalo 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
Branky: 5., 18. a 23. Zibanejad, 13. a 48. Kakko (na první Chytil), 60. Rooney - 7. Skinner, 35. Olofsson, 51. S. Reinhart. Střely na branku: 29:34. Diváci: 1800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Fox, 3. Kakko (všichni NY Rangers).
Philadelphia - New Jersey 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 59. a 59. Giroux (na obě Voráček), 12. Couturier, rozhodující sam. nájezd K. Hayes - 5. McLeod, 28. Wood, 50. Zacha. Střely na branku: 36:32. Diváci: 3651 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. J. van Riemsdyk (oba Philadelphia), 3. Wood (New Jersey).
Tampa Bay - Columbus 4:3 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 12. Palát, 27. Joseph (Palát), 42. Barre-Boulet (Palát), 61. Hedman - 20. a 41. Robinson, 18. Grigorenko. Střely na branku: 34:22. Diváci: 4200 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Barre-Boulet, 3. Palát (všichni Tampa Bay).