San Jose - Phoenix 4:1Skvělý Hertl! Phoenix složil dvěma góly a byl vyhlášen hvězdou utkání

Povedený druhý zápas v NHL zažil český útočník Tomáš Hertl. V domácím utkání svého San Jose proti Phoenixu vstřelil dvě branky a svůj tým posunul k výhře 4:1. Hertl se v zámořské lize trefil vůbec poprvé! Devatenáctiletý hokejista byl za svůj výkon vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hertl (uprostřed) oslavuje svůj druhý zásah proti Phoenixu. Radují se s ním spoluhráči Jason Demers (5) a Brent Burns (88).

To byl ale začátek. Hertl se totiž prosadil už ve svém prvním střídání na křídle první formace. Český hráč sebral puk, prosmýkl se mezi obranou Phoenixu a brankáře Smitha překonal bekhendovou střelou. Dosáhl tak svého prvního gólu v NHL! Odchovanec Slavie se znovu trefil o pár minut později v přesilové hře. Druhého gólu dosáhl díky šikovné teči před brankou. O chvíli později dostal Coyotes do kolen dalším přesilovkovým zásahem Patrick Marleau. San Jose tak po první třetině vedlo 3:0 a diktovalo tempo hry.

„Moje přítelkyně má dneska narozeniny, ty góly jsou pro tebe," věnoval Hertl obě branky své lásce Anetě Netolické, která seděla na tribuně. „Po první trefě to byly asi nejhezčí chvíle mé dosavadní kariéry. Po té druhé jsem pomalu nevěřil, že je to možné. Spoluhráči mě pak hecovali, abych dal i hattrick, ale to bych chtěl už asi moc," soukal ze sebe začátečnickou angličtinou.

Sharks pokračovali ve své dominanci i v prostřední třetině, nebyli však schopní přidat další branku. Naproti tomu na Phoenix se konečně usmálo štěstí, když se krátce před koncem periody prosadil střelou z pravého kruhu Ekman-Larsson a snížil na 1:3.

V poslední třetině domácí ubrali a hráli opatrněji. Phoenix se proti pozorně bránícímu San Jose jen těžko prosazoval. Domácí mohli sami sebe uklidnit deset minut před koncem utkání, kdy hráli v krátkém sledu dvakrát v početní převaze. Brankář hostů Smith ale dál držel relativně nadějný stav.

Hertl byl kousek od hattricku

Phoenix v závěru zkusil power play, nebylo mu to však nic platné. Žralok Tomáš Hertl mohl v závěru zkompletovat hattrick střelou do odkryté branky, ale nakonec ho zastavil ofsajd. Čtvrtou brankou tak zpečetil vítězství San Jose Logan Couture. Český útočník byl po zápase vyhlášen první hvězdou utkání.

Hertl si za pár dnů podmanil fanoušky, novináře, spoluhráče, věří mu i kouč Todd McLellan. „Velmi dobře víme, co ten kluk dokáže. Má štěstí, že může hrát s dvojicí skvělých hráčů, s nimiž se výborně doplňuje," prohlásil McLellan. „Byl to jeho velký večer, který si bude hodně dlouho pamatovat, nejspíš do konce života. A co je ještě důležitější, celá formace hraje opravdu velmi velmi dobře," dodal kouč San Jose.

Hertl má po dvou zápasech v NHL bilanci dvou gólů a jedné asistence. V utkání s Phoenixem pravidelně nastupoval ve druhé přesilovkové formaci San Jose a na ledě strávil téměř 17 minut. Mladý forvard tak alespoň zatím prokazuje, že obavy o jeho nevyzrálosti, které ho provázely při odchodu z české extraligy, byly scestné.

Sobotka podpořil vítězství St. Louis

Povedený večer prožil v sobotu také další český útočník Vladimír Sobotka, jenž přihrál na dvě branky při vysokém vítězství St. Louis nad Floridou 7:0. Na debaklu Panterů se podílelo sedm různých domácích střelců, brankář Jaroslav Halák zneškodnil všech 19 střel, vychytal 26. nulu v NHL a 17. v dresu Blues. Vytvořil tak nový klubový rekord, když překonal Glenna Halla.

„Vím, že to byl skvělý brankář, který hrál NHL řadu let. Jsem rád, že se mi ho povedlo překonat, ale nešlo by to bez skvělých spoluhráčů. Dnes byli opět skvělí, zvlášť v oslabení," prohlásil slovenský gólman, který po čtyřech letech v Montrealu načal v St. Louis čtvrtou sezónu.

Plekanec má první letošní bod

Premiérový zápis do statistik v novém ročníku zaznamenal reprezentační kapitán Tomáš Plekanec, který přihrál na úvodní gól Montrealu v duelu s Philadelphií. Canadiens vyhráli 4:1.

Montreal dotáhli k první výhře v ročníku Lars Eller s mladíky Brendanem Gallagherem a Alexem Galchenyukem. První dva jmenovaní zaznamenali gól a asistenci, třetí přihrál na dvě branky.

„Zatím se nám daří a máme i štěstí, že se puky odrážejí k nám," prohlásil Eller, který má na kontě po úvodních dvou zápasech tři góly a dvě asistence. „Během sezóny určitě přijdou chvíle, kdy se tolik dařit nebude. Pak si musíme vzpomenout na tyhle úspěšné momenty," dodal Eller.

Flyers znovu prohráli, Krejčí znovu bodoval

Philadelphia prohrála i druhý zápas v sezóně a zatím se potýká se špatnou produktivitou. Proti Montrealu i předtím v duelu s Torontem (1:3) vstřelili Flyers jediný gól. „Už se ale začínáme na ledě cítit lépe a sebevědoměji. Ale samozřejmě to bude mnohem lepší, až začneme vyhrávat," konstatoval Vincent Lecavalier, který vstřelil svůj první gól v dresu Flyers poté, co v létě po 14 letech opustil Tampu Bay.

Průměr bod na zápas si zatím drží útočník David Krejčí, který se znovu jednou asistencí podílel na druhé výhře Bostonu. Po čtvrtečním vítězství 3:1 nad Tampou tentokrát Bruins porazili 4:1 Detroit. A zatímco v minulém duelu si pomohli dvěma góly v oslabení, tentokrát udeřili dvakrát v přesilových hrách.

Jednou se prosadil i slovenský obr Zdeno Chára, který v početních výhodách opustil pozici ostřelovače na modré čáře a nyní svou mohutnou postavou cloní před brankou. „Nikdo ho odtamtud neodstaví a brankářům to hodně znepříjemňuje život," konstatoval Chárův parťák Torey Krug.

Šampióni padli doma s Tampou

První porážku v sezóně utrpěli obhájci Stanley Cupu z Chicaga, kteří podlehli 2:3 po samostatných nájezdech Tampě. Blackhawks vedli po dvou třetinách 2:0, jenže hosté v polovině třetího dějství dvěma trefami v rozmezí necelých dvou minut vyrovnali a v penaltovém rozstřelu rozhodl o jejich triumfu Valtteri Filppula.

Jestřábům zatím vůbec nejde hra v oslabení, z šesti gólů dostali při přesilovkách soupeře čtyři. „Je těžké k tomu cokoliv říct. Většina našich oslabení netrvá ani třicet sekund a je z toho gól. Budeme na tom muset zapracovat," posteskl si trenér Joel Quenneville.

NHL:
Boston - Detroit 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 10. Krug (Krejčí), 21. Marchand, 28. Caron, 53. Chára - 17. Zetterberg. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17.565.
Toronto - Ottawa 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 5. a rozh. nájezd Raymond, 18. Kadri, 40. Lupul, 43. Van Riemsdyk - 8. Turris, 11. Conacher, 31. Cowen, 31. Speza (M. Michálek). Střely na branku: 42:36. Diváci: 19.552.
Montreal - Philadelphia 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
Branky: 9. B. Gionta (Plekanec), 41. Eller, 46. Gallagher, 60. Bourque - 50. Lecavalier. Střely na branku: 34:23. Diváci: 21.273.
NY Islanders - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 29. Višňovský, 35. Moulson - 48. Letestu, 52. Foligno, rozh. nájezd Atkinson. Střely na branku: 30:29. Diváci: 16.170.
Pittsburgh - Buffalo 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 4. Crosby, 14. Kobasew, 51. Kunitz z trest. střílení, 59. Adams - 56. Vanek. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.641.
St. Louis - Florida 7:0 (1:0, 4:0, 2:0)
Branky: 14. Morrow, 33. Tarasenko, 36. Schwartz (Sobotka), 37. Roy, 40. Steen z trest. střílení, 43. Reaves (Sobotka), 45. Berglund. Střely na branku: 34:19. Diváci: 16.264.
Dallas - Washington 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 9. E. Cole, 33. Chiasson - 5. Ovečkin. Střely na branku: 21:26. Diváci: 17.200.
Minnesota - Anaheim 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 12. a 42. Parise, 29. Pominville - 2. S. Koivu, 6. Bonino, 22. Silfverberg, 65. Perreault. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18.213.
Chicago - Tampa Bay 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 21. P. Kane, 30. Saad - 51. St. Louis, 52. Purcell, rozh. nájezd Filppula. Střely na branku: 39:16. Diváci: 21.563.
Vancouver - Edmonton 6:2 (3:1, 2:1, 1:0)
Branky: 4. Richardson, 19. Hamhuis, 19. Hansen, 28. D. Sedin, 34. Kesler, 59. Garrison - 2. Petry (Šmíd), 36. Gordon (Hemský). Střely na branku: 44:23. Diváci: 18.910.
San Jose - Phoenix 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Branky: 1. a 8. Hertl, 13. Marleau, 60. Couture - 37. Ekman-Larsson (Z. Michálek). Střely na branku: 51:23. Diváci: 17.562.

Centrální divize

PořadíPoř. Tým Z Skóre Body
1 Colorado 82 250 : 220 112
2 St. Louis 82 248 : 191 111
3 Chicago 82 267 : 219 107
4 Minnesota 82 207 : 206 98
5 Dallas 82 235 : 228 91
6 Nashville 82 216 : 242 88
7 Winnipeg 82 227 : 237 84